Jak zrobić pisanki - jajka decoupage? Przepiekne pisanki do koszyczka, krok po kroku

2024-03-29 11:22

Technika decoupage'u to niezwykły sposób na ozdabianie pisanek, Wykorzystując delikatne wzory z papieru, można stworzyć ozdoby wielkanocne, które zachwycą wyjątkowością i pięknem. Przemień zwykłe jajka w misternie zdobione pisanki, które będą ozdobą wielkanocnego stołu.

Spis treści

 1. Na czym polega technika decoupage?
 2. Jajka decoupage, czyli jak zrobić wyjątkową pisankę DIY?
 3. Pisanka decoupage, krok po kroku
 4. Krok 1
 5. Krok 2
 6. Krok 3
 7. Pisanki wielkanocne ręcznie robione - inspiracje i pomysły. Jak zrobić ładne pisanki?

Na czym polega technika decoupage?

Technika decoupage to sposób zdobienia przedmiotów różnymi wzorami przy pomocy papieru i kleju. Kiedy użyjemy jej do zdobienia pisanek, efekt może być naprawdę wyjątkowy. W przeciwieństwie do tradycyjnego malowania, decoupage umożliwia tworzenie bardzo szczegółowych motywów i kompozycji, co sprawia, że pisanki stają się prawdziwymi dziełami sztuki.

Jajka możemy dekorować korzystając z serwetek papierowych, gazet, albo autorskich projektów. Decoupage jest doskonałą techniką dla osób o różnym poziomie doświadczenia, nawet początkujący łatwo opanują jej podstawy. Niezależnie od poziomu umiejętności, decoupage pozwala na stworzenie pisanki, która zawsze będzie wyjątkowa.

Warto również podkreślić trwałość pisanki zdobionej techniką decoupage'u. Po odpowiednim zabezpieczeniu lakierem pisanka będzie mogła cieszyć oko przez wiele lat.

Jajka decoupage, czyli jak zrobić wyjątkową pisankę DIY?

Do wykonania pisanki techniką decoupage potrzebne będą:

 • Jajka – mogą być zwykłe jajka ugotowane na twardo (najlepiej z białą skorupką), wydmuszki, lub specjalne drewniane, styropianowe,
 • Papierowe serwetki lub specjalny ryżowy papier do decoupage. Pracuje się z nim znacznie łatwiej niż z klasycznymi serwetkami. Jest świetny do dekorowania szkła, drewna, MDF-u, styropianu. Jeśli używamy zwykłych papierowych serwetek, odrzucamy spodnie warstwy i zostawiamy tylko tę, na której widnieje grafika.
 • Klej do decoupage lub zwykły. Dla początkujących polecany jest bardzo popularny Wikol, należy go tylko trochę rozwodnić.
 • Płaski pędzel z miękkim włosiem.
 • Nożyczki.
 • Lakier do utrwalenia pisanki. Lakiery są matowe i błyszczące.

Pisanka decoupage, krok po kroku

Krok 1

Wytnij wybrany wzór z serwetki lub papieru do decoupage. Pamiętaj, jeżeli używasz serwetki, skorzystaj tylko z wierzchniej warstwy ze wzorem. Jeśli serwetka ma białe tło, nie musisz wycinać wzoru bardzo dokładnie.

Krok 2

Przyłóż wycięty fragment serwetki do jajka i nałóż klej pędzelkiem — zacznij od środka serwetki i kieruj się ku krawędziom. Jeśli zauważysz zagniecenia, nie przejmuj się, znikną po nałożeniu lakieru.

Krok 3

Czas na lakier. Lakier zaczynamy nakładać, gdy klej już dobrze wyschnie. Nałóż kilka warstw lakieru – lakieruj dotąd, aż zatrze się granica między jajkiem a serwetką. Pozostaw pisankę do całkowitego wyschnięcia. Pisanka wykonana techniką decoupage gotowa!

Pisanki wielkanocne ręcznie robione - inspiracje i pomysły. Jak zrobić ładne pisanki?

Więcej z działu - WIELKANOC

Materiał sponsorowany

Materiał sponsorowany