Pojemnik na pościel. Jak dobrze przechowywać kołdry, poduszki i prześcieradła?

2021-11-02 13:42

Niewiele rzeczy może się równać z przyjemnością, jaką daje świeża, czysta pościel. Żeby zachować ją w idealnym stanie, nie wystarczy często ją wymieniać i prać. Istotne są też warunki, w jakich przechowujemy nieużywane zestawy kołder i poszew. Dobrym pomysłem jest pojemnik na pościel. Jakie są możliwości przechowywania pościeli?

Przechowywanie pościeli. Dlaczego warto robić to dobrze?

Chłodna, czysta pościel jest miła dla użytkowników, ale niestety także dla innych organizmów. Zarówno poszwy, jak i pierzyny są wymarzonym siedliskiem bakterii i roztoczy. Powinniśmy dbać o to, by bieżąco używana pościel była przykrywana na dzień narzutą. Nawet jeżeli często wymieniamy pościel i nie boimy się o rozwój mikroorganizmów, zawsze milej, kiedy łóżko jest najzwyczajniej wolne od kurzu. To jednak nie wszystko.

Pościel jest narażona na tego typu czynniki nie tylko, kiedy jej używamy. Powinniśmy chronić także inne zestawy poszew i pierzyn, które przechowujemy w domu. Do tego posłużą nam szczelne pojemniki, kufry, skrzynie i pokrowce. Warto z nich korzystać, żeby cieszyć się komfortem i zdrowiem w łóżku.

Źle zabezpieczona i przechowywana bielizna pościelowa nie tylko przeszkadza w utrzymaniu prawidłowej higieny sypialni lecz także szybciej traci swoją jakość. Rozwój roztoczy i kurz owszem mogą sprzyjać gorszemu oddychaniu i rozwojowi alergii, lecz trzymane w złych warunkach kołdry i poduszki szybciej stracą swoje właściwości termiczne i oddychalność.

Szuflada pod łóżko
Autor: materiały prasowe VOX Wybór szuflady pod łóżko jest dobrym pomysłem, pod warunkiem, że będziemy utrzymywać czystość wewnątrz szuflady.

Pojemnik na pościel. Jak wybrać najlepszy?

Do wyboru mamy pojemniki do wsuwania pod łóżko, kufry, które mogą posłużyć jako siedziska, i zapinane na suwak pokrowce, w które możemy spakować zapasowy zestaw kołder i poduszek. Wybór jest spory. Jak się w tym połapać?

Jeśli naszym celem jest skuteczne zabezpieczenie pościeli przed kurzem i drobnoustrojami musimy przede wszystkim mieć na uwadze szczelność. Nieszczelny pojemnik może spowolni niszczycielskie procesy, lecz ich skutecznie nie powstrzyma. Niezależnie zatem od tego na jaki sposób przechowywania się zdecydujemy musi być skuteczny.

Pod tym względem niezastąpione są materiałowe lub foliowe pokrowce. Użyjemy ich jednak głównie do przechowania rzadko używanych kołder na dnie obszernej garderoby. Często nie są zbyt estetyczne i nie będziemy chcieli trzymać ich na widoku. Możemy za to zapakowane w pokrowce części pościeli trzymać w innym pojemniku.

Jaki pojemnik na pościel nadaje się do małego mieszkania?

Decyzja o sposobie przechowywania pościeli musi być częściowo uzależniona od naszych możliwości. Sypialnie nieczęsto są pomieszczeniami o dużym metrażu – musimy oszczędzać miejsce.

Jeśli mamy w domu garderobę – problem praktycznie znika. Wszystkie zapasowe części bielizny pościelowej znajdą swobodnie miejsce obok ręczników, deski do prasowania i tym podobnych. Jeśli nie – zastanówmy się nad takim rozwiązaniem, które będzie dopasowane do niewykorzystywanej przestrzeni, albo takim, które będzie pełniło więcej niż tę jedną funkcję.

Szuflada pod łóżko na pościeli

Bardzo częstym, praktycznym rozwiązaniem jest szuflada pod łóżko. Wielu producentów łóżek przewidziało taki element w konstrukcji mebla. Jeśli nasze łóżko ma pod sobą wolną przestrzeń – możemy zakupić oddzielną dopasowaną szufladę. Taki pojemnik może służyć nie tylko do przechowywania zapasowej pościeli, jest też praktycznym miejscem na rzadko używane przedmioty albo ubrania na inną część roku.

Do wyboru będziemy mieli modele na kółkach i bez kółek. Dostosujmy decyzję do oczekiwanej objętości (modele na kółkach mogą być nieco mniej pojemne) i podłogi w sypialni. Wybierzmy taki sposób, który umożliwi łatwe wysuwanie i nie narazi na szwank podłogi.

Tego typu pojemniki, choć mogą chronić przed kurzem schowane w nich przedmioty, utrudniają utrzymanie czystości pod łóżkiem. Miejmy to na uwadze, żeby nie spowodowały większego gromadzenia się kurzu tuż pod naszym nosem.

Pojemnik na pościel i jego dodatkowe funkcje

Pojemniki na pościel przybierają też od czasu do czasu formę skrzyń. Taki kufer to zresztą najbardziej tradycyjna forma przechowywania piernatów. Tego typu solidny drewniany mebel może być sam z siebie ozdobą pomieszczenia.

Ponadto tego typu pojemnik może pełnić funkcję siedziska. Znajdziemy takie, które z wierzchu pokryte są tapicerką i na co dzień używane są jako pufy. Solidny drewniany mebel może także służyć jako podstawa pod kwiaty lub inne ozdoby. To rozwiązanie pozwoli nieco ukryć podstawowe zadanie pojemnika.

Przytulna sypialnia na poddaszu. Stylista radzi, jak ją urządzić
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Uroki grudnia chłoniemy wszystkimi zmysłami. Wzrokiem, smakiem, dotykiem… Wyraz temu dajemy w aktualnym numerze „M jak Mieszkanie”.

Kup dostęp od 1 zł
Mjakmieszkanie grudzień