Lampki nocne: jak dobrze dobrać lampy do sypialni? Porady i galeria zdjęć

2024-01-25 12:37

Lampka nocna do sypialni to absolutny must have! Wieczorem chcemy już się wyciszyć i nie mamy ochoty siedzieć otoczeni mocnym światłem. Za pomocą lampki nocnej stworzymy nastrój, który sprzyja senności. Lampka powinna być nie tylko funkcjonalna, ale też estetyczna i stylistycznie wpasowywać się w styl sypialni. Zobacz najpiękniejsze lampki do sypialni i zainspiruj się!

Spis treści

  1. Lampka nocna na szafkę nocną
  2. Lampka nocna podłogowa z regulowanymi ramionami
  3. Lampka nocna do sypialni: kinkiety
  4. Lampka nocna do sypialni. Lampka wisząca nad szafką nocną
  5. Lampka nocna do sypialni. Jak dopasować ją do jej stylu?
  6. Lampka nocna do sypialni. Przykładowe aranżacje i zdjęcia

Dobór odpowiedniej lampki nocnej to nie lada wyzwanie. Warto robić to z dużą uwagą, zwłaszcza jeśli wybieramy dwie lampki do łóżka małżeńskiego. Powinny „pracować” w taki sposób, by zapalone nie raziły w oczy drugiej osoby, która w tym samym czasie może np. chcieć już zasnąć.

Dlatego świetnie sprawdzają się różne lampki regulowane – zwłaszcza te stawiane na szafce czy stoliku nocnym, jak i kinkiety czy modele podłogowe. Coraz popularniejszym rozwiązaniem są również lampki wiszące w roli tych nocnych. Upewnijmy się, że włączone oświetlają tylko jedną połowę łóżka.

Lampka nocna na szafkę nocną

Oświetlenie przy łóżku ustawione na szafkach nocnych to najpopularniejsze lampki do sypialni. Zazwyczaj wyposażone są w klosze, z których światło wydobywa się tylko dołem lub górą i dołem, jest miękkie i rozproszone, a co najważniejsze, nie świeci w oczy osobie po drugiej stronie łóżka.

Lampka nocna podłogowa z regulowanymi ramionami

We wnętrzach w stylu nowoczesnym popularne są też lampy podłogowe z regulowanymi ramionami (czyli modele kreślarskie w wersji XXL), ustawione obok łóżka. Spory zasięg ramion i możliwość odpowiedniego ich ustawienia to duże zalety takich lamp. Stanowią zatem wygodny sposób na oświetlenie łóżka, a właściwie tylko tej części, gdzie akurat światło będzie potrzebne.

Lampka nocna do sypialni
Autor: Materiały prasowe/Westwing

Lampka nocna do sypialni: kinkiety

Lampka nocna na szafce nocnej to niejedyne praktyczne oświetlenie przy łóżku. Doskonale sprawdzają się także kinkiety montowane nad stolikami nocnymi albo bezpośrednio nad głową.

Każdy system montażu ma swoje wady i zalety. Lampka nocna do sypialni, jeśli będzie zamontowana nad głową, musi mieć obrotowe klosze, natomiast ta nad szafkami nocnymi dłuższe ramię, które umożliwi takie ustawienie lampy, by bez zarzutu spełniała swoją funkcję.

Kinkiety na długich, regulowanych ramionach są doskonałym rozwiązaniem w pokoju ucznia, który często uczy się, siedząc na łóżku lub korzysta z laptopa.

Lampka nocna do sypialni w formie kinkietów może zostać zamontowana na różne sposoby. W małej sypialni warto wykorzystać do tego zagłówek (najlepiej z dodatkowym miejscem do przechowywania, półkami, a nawet szafkami).

Z kolei niewielkie lampki nocne z klipsami przyczepimy bez problemu dokładnie tam, gdzie będą potrzebne.

Lampka nocna do sypialni. Lampka wisząca nad szafką nocną

Gdy w sypialni jest miejsce na niestandardową zabudowę i zamontowanie oświetlenia w sufitach, można to wykorzystać dla stworzenia oryginalnego wystroju. Warto postawić na lampy wiszące albo lampy sufitowe.

Ostatnio coraz bardziej popularnym oświetleniem przy łóżku, zwłaszcza w sypialniach w stylu nowoczesnym, są lampy wiszące na długich przewodach, po obu stronach łóżka.

Jest to bardzo efektowny pomysł na lampkę nocną do sypialni. Takie lampy powinny mieć odpowiednio skonstruowane klosze, tak by dobrze oświetlały wybraną przestrzeń przy łóżku, umożliwiały czytanie, a nie świeciły w oczy osobie śpiącej (lub próbującej spać) obok.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak zrobić zagłówek do łóżka?

Lampka nocna do sypialni. Jak dopasować ją do jej stylu?

Oświetlenie w sypialni, zwłaszcza już włączone, kreuje klimat i stanowi ważny element wystroju. Lampka nocna do sypialni nie powinna emitować mocnego światła, lecz miękkie, o cieplejszej barwie — jak zachodzące słońce.

Dzięki niemu możemy miło spędzić czas przy lekturze, a przy tym nie rozbudzimy się nadmiernie. Polecamy delikatne, stonowane kolory lampek. W ich formie można nieco zaszaleć, zwłaszcza jeśli wystrój sypialni jest stonowany.

Jeśli decydujemy się na lampkę nocną o mocnych wzorach, poszukajmy takich, by miały elementy wspólne z innymi dodatkami w pokoju — przede wszystkim tkaninami.

Lampka nocna do sypialni. Przykładowe aranżacje i zdjęcia

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Eleganckie zasłony do sypialni. Do czego dopasować kolor zasłon w sypialni?

QUIZ. Jaki to styl wystroju wnętrz? Rozpoznasz?

Pytanie 1 z 15
Jaki styl przedstawia zdjęcie?
styl rustykalny