5 błędów, które popełniamy podczas urządzania sypialni i jak ich uniknąć

2021-11-25 13:59

Sypialnia to miejsce odpoczynku, relaksu i wyciszenia. To właśnie tutaj regenerujemy siły po pracowitym dniu, a dobrze urządzona przestrzeń może nam w tym znacznie pomóc...albo przeszkodzić. Jakie błędy popełniamy najczęściej, urządzając sypialnię i jak ich uniknąć? Sprawdziliśmy, jak urządzić funkcjonalną sypialnię bez błędów.

sypialnia
Autor: materiały prasowe Bonami

Spis treści

  1. 5 najczęstszych błędów w urządzaniu sypialni
  2. Sypialnia bez błędów. Na co zwrócić uwagę, urządzając sypialnię?

5 najczęstszych błędów w urządzaniu sypialni

1. NIEKOMFORTOWE ŁÓŻKO I MATERAC – w sypialni najważniejszym meblem jest łózko, dlatego to właśnie o nie powinniśmy szczególnie zadbać. Źle dobrany materac, niekomfortowe ułożenie łóżka czy brak wygodnego oparcia może znacznie utrudnić wieczorny relaks, a nawet wpłynąć negatywnie na jakość snu. Zacznijmy od wyboru dobrej jakości materaca. Idealny materac to taki, który nie jest ani zbyt twardy, ani zbyt miękkie. Powinien dostosowywać się do kształtu sylwetki i stanowić odpowiednią podporę dla kręgosłupa.

Wśród materiałów, z których produkuje się materace do najlepszych zalicza się modele piankowe, które oprócz dobrej sprężystości, są hipoalergiczne – bakterie, roztocza i inne szkodliwe drobnoustroje nie gnieżdżą się w tego typu materacach, dlatego modele piankowe świetnie sprawdzą się do sypialni alergika lub dziecka.

Jeśli nie jesteśmy w stanie kupić nowego materaca, wybierzmy wysokiej jakości topmaterac – czyli nakładkę na materac, która działa na podobnej zasadzie, ale jest o kilka centymetrów cieńsza. Zaletą topmateraca jest duża skuteczność, niska cena i możliwość zwinięcia maty i schowania w szafie.

Częstym błędem, który popełniamy urządzając sypialnie jest niekorzystne ustawienie łózka. Po pierwsze: będziemy czuć się dużo lepiej, gdy leżąc na łóżku, będziemy widzieć drzwi. Po drugie: powinniśmy zadbać o komfortowy dostęp do każdej ze stron łózka. Po trzecie: nie rezygnujmy z zagłówka lub ściany. Stylowy i wygodny zagłówek zapewni maksymalny komfort podczas oglądania telewizji lub czytania w łóżku.

2. SKŁADZIK czy SYPIALNIA? - ład i porządek w sypialni sprzyjają relaksowi i wyciszeniu. Jednym z najczęstszych błędów popełnianych podczas urządzania sypialni jest wypełnienie jej po brzegi niepotrzebnymi bibelotami i przedmiotami, które tworzą dekoracyjny bałagan. Nawet jeśli nie jesteśmy fanami minimalizmu i lubimy otaczać się przedmiotami, pamiętajmy, że nadmiar elementów w sypialni może nas przytłoczyć i przeszkodzić w odpoczynku.

Nie oznacza to jednak, że sypialnia ma być kompletnie pustą, ascetycznie urządzoną przestrzenią. Chodzi o zachowanie umiaru i harmonii, dlatego wyeksponujmy nasze ulubione książki, lampki czy inne przedmioty, a wszystko, co jest zbędne schowajmy do pojemników, pudeł czy szafek.

Sypialnia bez błędów. Na co zwrócić uwagę, urządzając sypialnię?

3. JASKRAWE KOLORY – ponieważ sypialnia to strefa relaksu, powinniśmy unikać kolorów, które nas pobudzają, a więc wszystkich jaskrawych barw – czerwonej, żółtej, pomarańczowej itd. W sypialni doskonale sprawdzą się stonowane kolory, neutralne dla oczu. Postawmy na biele, beże, szarości i delikatne pastele.

Ciemniejsze odcienie również zdadzą egzamin (np. bardzo modna butelkowa zieleń), ale dobrze jest połączyć je z bielą, beżem czy szarością, by pokój nie był zbyt ponury i przytłaczający. Dobrym pomysłem jest również wykorzystanie jasnych, intensywnych barw (np. czerwieni) jako dodatków, np. w formie obicia, poduszki czy dywanu przy łóżku.

4. MAŁA SZAFA – większość z nas nie ma osobnego pomieszczenia pełniącego funkcję garderoby, dlatego trzymamy ubrania w sypialnianej szafie. Niestety, często mebel jest zbyt mały lub nie spełnia dobrze swojej roli. Dlatego tak ważne jest, by zadbać o dobrej jakości, funkcjonalne meble.

Dobrym pomysłem jest zamówienie szafy do sypialni na wymiar. Wtedy mamy pewność, że przestrzeń w pomieszczeniu jest maksymalnie wykorzystana, a szafa spełnia wszystkie nasze potrzeby i oczekiwania. Co więcej, dyskretne szafy na wymiar wyposażone są w systemy szuflad, schowków, drążki i wieszaki – wszystko, co pozwoli nam zachować porządek i zmieścić wszystkie ubrania, buty, płaszcze, bieliznę, a nawet biżuterię.

5. OŚWIETLENIE – jednym z częstych błędów popełnianych przy urządzaniu nie tylko sypialni, ale i pozostałych pomieszczeń w domu jest źle dobrane oświetlenie. Światło wpływa na klimat wnętrza, a także jego wystrój, dlatego powinno być dobrze przemyślane, zwłaszcza podczas urządzania sypialni. W tym pomieszczeniu najlepiej sprawdzi się rozproszone światło o ciepłej barwie.

Zamiast jednej, centralnej lampy (sufitowej), zamontujmy kilka mniejszych źródeł światła, np. lampę podłogową w głębi pokoju i kinkiety przy łóżku (albo lampki nocne). Koniecznie poprośmy elektryka o umieszczenie dwóch włączników, jednego przy drzwiach, drugiego przy łóżku tak, byśmy mogli swobodnie operować światłem nawet bez opuszczania łóżka.