Wiejskie fusion, czyli styl rustykalny wita się z nowoczesnością

2021-07-12 13:32

Spotkasz je zarówno w wiejskich domach zamieszkałych przez mieszczuchów, jak i w modnych wnętrzach wielkich miast. To wyraźny nurt określający upodobanie do łączenia wiejskich klimatów z odległymi im nieraz stylami. Daleki od dosłowności i prostego zamiłowania do sztuki ludowej. Wiejskie fusion może Ci się spodobać!

Spis treści

  1. Wiejskie fusion w wiejskim domu!
  2. Elementy stylu wiejskiego w mieszkaniu w bloku
  3. Meble z charakterem: ławka i stołek
  4. Wiejskie fusion z umiarem
  5. Rzemiosło ludowe we współczesnych wnętrzach

Umiejętne odwołanie się do prostoty i pewnej szorstkości rozwiązań rodem z wiejskiego domu może wnieść do wnętrza aurę prawdziwego wyrafinowania. W dobie łączenia rozmaitych stylów wiejskość ma swoje ugruntowane miejsce. To nie tylko meble, lecz także przedmioty codziennego użytku, naczynia, kosze, a nawet narzędzia rolnicze, np. drewniana brona z początku ubiegłego wieku powieszona na ścianie przypomina rzeźbę. Szlachetność naturalnych materiałów, formy i konstrukcje sprawdzone przez pokolenia pasują prawie do wszystkiego. Można je zestawiać z meblami vintage, dobrze czują się w loftach oraz w supernowoczesnych wnętrzach. Nie lubią towarzystwa ludwików, nadmiaru ozdób i złoceń.

Wiejskie fusion w wiejskim domu!

Gdy kupujesz stary wiejski dom, niekoniecznie masz ochotę urządzić go „raz na ludowo”. Owszem, starannie odczyścisz i wyeksponujesz drewniane belki i słupy, lecz postawisz w nim modną kanapę i designerskie lampy. Siła kontrastu zrobi swoje. Jeśli do tego nie pożałujesz sobie kolorów, całość będzie ekscytująca i jakże modna. Trzymając się neutralnej tonacji: bieli szarości, odcieni drewna i kamienia, uzyskasz efekt stonowanej elegancji – to spodoba się wielu osobom.

Elementy stylu wiejskiego w mieszkaniu w bloku

W blokowym mieszkaniu wśród nowoczesnych sprzętów prawdziwą perłą będzie jeden dawny mebel: zydel, stół czy kredens. Perfekcyjnie wykończone współczesne meble wydadzą się trochę bezosobowe w sąsiedztwie tego, który niejedno widział i przeżył, ale to nie szkodzi. Doskonale sprawdzi się np. w eleganckiej kuchni wiejski stół na toczonych nogach, szczególnie na tle prostych mebli lakierowanych na wysoki połysk. Taki w lepszym stanie wystarczy wyczyścić i zawoskować, bardziej zniszczony – pomaluj. Blat pozostaw naturalny, jeśli jest trochę rozeschnięty, szczeliny wypełnij rozgrzanym woskiem.

..  Jak odnowić blat kuchenny? Poradnik DIY >>>

Meble z charakterem: ławka i stołek

Ciekawym i pięknym wiejskim meblem jest ławka z oparciem zwana szlabanem. Zawsze ma ciekawy zaplecek (zależnie od fantazji miejscowego stolarza) i schowek w siedzisku. W różnych domach widuje się stoły zrobione z rozebranych stodół czy zydelki używane niegdyś przy dojeniu krów. Ich właściciele podkreślają autentyczność tych przedmiotów i to, że są ręcznie zrobione. Niektóre bywają naprawdę stare, inne nie, ale zawsze są piękne.

Stołek, taboret, ryczka czy zydel to ten sam sprzęt. Zawsze się przyda w kuchni i salonie. Można na nim przysiąść, postawić lampę, odłożyć książkę czy filiżankę. Najlepiej wygląda taki z graciarni: odrapany, przetarty, podniszczony. Jeśli wolisz, możesz go także odmalować i ozdobić ornamentem z szablonu. Zrobiony z pieńka niech chwali się rysunkiem słojów.

Wiejskie fusion z umiarem

Wiecie już, na czym polega wiejskie fusion? Teraz uwaga: pod żadnym pozorem nie zamień domu w lamus. Jeden lub kilka przedmiotów wystarczy. Szukaj kontrastów i eksponuj je, bo to one uczynią wnętrze efektownym. Pamiętaj o tkaninach! Łowicki pasiak przerzucony przez designerską kanapę uczyni ją jedyną w swoim rodzaju. Nie bój się powiesić pod sufitem, z dala od lampy, słomkowego pająka. W ascetycznym wnętrzu będzie wyglądał jak egzotyczny ptak.

Rzemiosło ludowe we współczesnych wnętrzach

Czerpanie ze skarbnicy, jaką jest ludowość, ma w polskiej sztuce dawne tradycje. Ty także możesz mieć w tym swój udział. Wybierz do ozdobienia wnętrza naiwny obrazek albo świątka, wycinankę bądź regionalną ceramikę. Znajdź stare okiennice i powieś je jak obraz, niespodzianką może być ukryte za nimi lustro.

..  Styl etno, czyli moc inspiracji z całego świata >>>

Niekoniecznie musisz szukać prawdziwych obiektów ludowego rękodzieła, by ozdobić swój dom, choć one są najciekawsze. Jeśli masz trochę zdolności manualnych, możesz samodzielnie pomalować krzesło w naiwne kwiatki, dodać patyny zwykłej sosnowej szafce (shabby chic się kłania) czy przerobić kosz na abażur. Ze starych drewnianych łyżek, kopystek i wałków (do kupienia na targach staroci) zrób w nowoczesnej kuchni instalację na ścianę. Nadają się do tego także durszlaki i sfatygowane deski do krojenia.

Jak nakryć stół w stylu rustykalnym? Urządzamy sielskie przyjęcie w domu