Salon z aneksem kuchennym - 25 projektów. Inspiracje

2024-07-23 16:27

Salon z aneksem kuchennym jest bardzo popularnym rozwiązaniem zwłaszcza w małych mieszkaniach. Takie rozwiązanie wprowadza do wnętrza więcej przestrzeni i światła. Część kuchenna i salonowa mogą być w pełni ze sobą połączone lub oddzielone. Sprawdź, jak zaplanować oraz urządzić nowoczesny salon z aneksem kuchennym.

Spis treści

  1. Kiedy sprawdza się salon z aneksem kuchennym? Jak oddzielić kuchnię od salonu w bloku?
  2. Jaka podłoga do salonu z aneksem kuchennym?
  3. Jak zabudować aneks kuchenny?
  4. Jak urządzić salon z aneksem kuchennym?
  5. Salon z aneksem kuchennym w bloku. Zdjęcia
  6. Kuchnia w kształcie litery L. Wąska, z oknem, z wyspą, mała

Kiedy sprawdza się salon z aneksem kuchennym? Jak oddzielić kuchnię od salonu w bloku?

Salon z aneksem kuchennym to modne i praktyczne rozwiązanie, które najlepiej sprawdza się w małych mieszkaniach. Może to być całkowicie otwarta przestrzeń lub oddzielona na przykład za pomocą wyspy kuchennej, lub podwyższonego barku. Aneks kuchenny od salonu można też oddzielić jadalnią, komodą lub ażurowym regałem i oczywiście sofą.

Warto jednak zwrócić uwagę na to, że aneks kuchenny i nowoczesny salon nie są rozwiązaniem jedynie do wnętrz o niewielkim metrażu. Także na dużych przestrzeniach takie połączenie będzie się ładnie prezentowało, ponieważ wprowadzi więcej światła – a dzięki temu mieszkanie wyda się bardziej przestronne.

Jaka podłoga do salonu z aneksem kuchennym?

Aneks kuchenny z salonem możemy uzyskać, wyburzając na przykład ściankę pomiędzy ciemną kuchnią a pokojem dziennym. Gdy jednak to zrobimy, pojawi się problem brakującej podłogi. Najprostszym rozwiązaniem jest położenie jednolitej posadzki na całej powierzchni nowego pomieszczenia. Pozwala to na wyraźniejsze wizualne połączenie obu stref, a ponadto jednolita podłoga optycznie powiększa wnętrze.

Częściej stosowanym rozwiązaniem jest jednak wykorzystanie dwóch różnych materiałów, na przykład kafelków w kuchni i parkietu w salonie. Gdzie ma przebiegać granica różnych podłóg? Jeśli ścianę chcemy zastąpić drzwiami przesuwnymi, to oczywiście wzdłuż linii ich biegu. W wypadku wyspy czy murowanej szafki nie jest to tak oczywiste. Możemy przesunąć granicę kuchni, obejmując np. kafelkami graniczną konstrukcję. Wymiary pomieszczenia się nie zmienią, ale aneks kuchenny optycznie będzie wydawał się większy.

Salon z aneksem kuchennym w bloku.
Autor: Marcin Grabowiecki

Jak zabudować aneks kuchenny?

W salonie otwartym na kuchnię oprócz wygody bardzo ważna jest również estetyka. W aneksie kuchennym musimy szczególnie dbać o porządek na co dzień, a aranżacja kuchni musi pasować do wystroju panującego w całym wnętrzu. W kuchniach otwartych na salon sprawdzają się następujące typy zabudowy meblowej:

  • Jedną z nich jest modna zabudowa na jednej ścianie. W takiej aranżacji strefę dzienną od aneksu kuchennego można oddzielić małą jadalnią.
  • Kolejnym popularnym rozwiązaniem jest zabudowa w kształcie litery L. Decydując się na to rozwiązanie, mamy do dyspozycji większą kuchnię, przy której również może pojawić się stół z krzesłami. Doskonałą opcją będzie wybór małego stołu z możliwością rozsuwania.
  • W salonie z kuchnią często pojawiają się również zabudowy w kształcie litery U. Plusem tego rozwiązania jest długi blat roboczy, który daje nam możliwość zbudowania barku pełniącego funkcję stołu.

Jak urządzić salon z aneksem kuchennym?

Kiedy mamy urządzony aneks kuchenny, możemy skupić się na aranżacji salonu. Obowiązkowo powinna się w nim znaleźć wygodna sofa lub narożnik. Wszystko zależy od tego, jaką powierzchnią dysponujemy. Naprzeciw możemy powiesić telewizor na ścianie lub wkomponować go w regał modułowy. Tego typu meble są bardzo popularne ze względu na swoją funkcjonalność.

Doskonale sprawdzają się one w małych mieszkaniach, w których nie możemy pozwolić sobie na ustawienie komód, biblioteczek czy witryn. Jeśli powierzchnia nam na to pozwala, warto między salonem a aneksem kuchennym postawić stół z krzesłami. Pozwoli nam on stworzyć przestrzeń jadalnianą, którą możemy podkreślić, naklejając tapetę na ścianie za stołem.

Salon z aneksem kuchennym w bloku. Zdjęcia

Kuchnia w kształcie litery L. Wąska, z oknem, z wyspą, mała

Elegancka kuchnia w bieli, architekci WZ Studio
Partnerzy
Nasi Partnerzy polecają