Kolor marsala, czyli jaki?

Marsalę wybrano kolorem roku 2015. Jego nazwa wzięła się od barwy włoskiego wina, które powstaje na Sycylii, w okolicy Marsala. To lekko zgaszone bordo zawładnęło wówczas wybiegami, zdominowało rynek kosmetyczny i rozgościło się we wnętrzach. Kolor marsala często określany był mianem zmysłowego i coś w tym jest, gdyż chętnie sięgamy po meble i dekoracje właśnie w odcieniach przybrudzonego bordo również obecnie.

Kolor marsala wśród innych barw – z czym go łączyć?

Ciekawostką jest to, że przed wyborem marsali kolorem roku był – podobnie jak w 2018 roku – fiolet. Różnił się on co prawda od Ultra Violet, bo był znacznie jaśniejszy, jednak ta zbieżność jest intrygująca. Zwłaszcza że w modnych zestawieniach kolorystycznych wraz z ultra fioletem pojawia się bardzo podobny kolor do marsali - chilli pepper. Czy to oznacza, że właśnie takiej kolorystyki możemy się spodziewać w najbliższych sezonach? Oczywiście na to pytanie nie znamy jeszcze odpowiedzi. Wiemy jednak, że w jesiennych trendach, obok fioletu, pojawił się kolor bordowy. Podobnie było w 2015 roku, wówczas też Pantone zestawił kolor marsala z fioletem. Takie połączenie bardzo ładnie się prezentuje we wnętrzach, ale nie tylko ono.

..  Nietypowe łączenie kolorów: 7 zaskakująco dobrych duetów! >>>

W tym sezonie obok koloru bordo królują między innymi niebieski, żółty, brązowy i morski. W 2015 roku zaproponowano zestawianie marsali z przybrudzonym kolorem pomarańczowym i lekko zgaszonym różowym – trzeba przyznać, że to paleta dla odważnych. Nie musimy się jednak kierować wskazówkami podanymi przez Instytut Pantone, równie dobrze możemy marsalę połączyć ze swoimi ulubionymi kolorami. Z pewnością ładnie będzie wyglądała z chłodną paletą szarości i granatów (to podkreśli ciepło i zmysłowość tej barwy) czy ciepłymi brązami i beżami (stworzą harmonijną całość). Wypróbujmy własne zestawienia. Jeśli nie jesteśmy pewni tego, jak marsala będzie prezentować się z daną barwą czy materiałem (drewnem, metalem, szkłem), możemy stworzyć moodboard, czyli tablicę, na której przykleimy zdjęcia mebli i dodatków, a do nich dodamy wybrane kolory. Gdy tablica nam się spodoba, jest duże prawdopodobieństwo, że również wnętrze dobrze będzie wyglądało w takim zestawieniu.

..  Modne meble – 8 gorących trendów kolorystycznych >>>

Jak wykorzystać kolor marsala we wnętrzu?

Ta barwa jest jak wino, od którego pochodzi jej nazwa – nie można z nią przesadzić. Jeśli pojawi się na zbyt dużej ilości mebli czy dodatków lub gdy pomalujemy na ten kolor wszystkie ściany w domu, może nas przytłoczyć. Dlatego dozujmy ją ostrożnie – wybierzmy kilka przedmiotów w tym kolorze lub jeden większy mebel, na przykład sofę. Wówczas z pewnością ociepli wnętrze i doda mu wspomnianej zmysłowości.

Wybierając ten kolor do wnętrza, zwróćmy uwagę na materiał, z którego wykonana jest dana rzecz. Marsala pięknie prezentuje się na aksamitnych meblach tapicerowanych. Patrząc pod różnym kątem na mebel, widzimy inny odcień tkaniny. Taki fotel czy sofę możemy ustawić w nowoczesnym wnętrzu, przełamując jego styl, lub klasycznym – podkreślając jego charakter. Natomiast na meblach drewnianych i drewnopodobnych zgaszone bordo zdecydowanie ciekawiej będzie się prezentowało w wykończeniu matowym lub satynowym – to pogłębi i podkreśli urodę tej barwy. Podobnie jest ze ścianami – na dużej powierzchni matowe wykończenie sprawdzi się znakomicie.