Drewniane meble w salonie: antyki KONTRA nowoczesne meble do salonu!

Drewniane meble w salonie to wybór trwały i (znów) szalenie modny! Jak więc rozumieć nową-starą modę na meble drewniane: czy w aranżacji salonu postawić na meble stylowe i antyczne, czy też urządzić salon nowoczesnymi i lekkimi formami designerskich drewnianych mebli do salonu? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Jak wybrać zabytkowy mebel do wnętrza [GALERIA]
Drewniany stół z kamiennym blatem w kuchni
Drewniane meble w salonie
Zlew na kredensie
Meble drewniane inspirowane naturą

Drewniane meble w salonie, zarówno stylowe, antyczne jak i te wykonane w czasach świetności meblarskiego designu lat 50., 60. i 70. XX wieku, są niezwykle reprezentacyjne. Drewno, jako materiał na meble do salonu, jest niezwykle wdzięczne w odbiorze i użytkowaniu: ociepla wnętrze, uspokaja je, dodaje przytulności, a w razie potrzeby można je poddać renowacji. Także upływ czasu łaskawie obchodzi się z meblami drewnianymi – meble z litego drewna są trwałe, a okrywająca je z czasem patyna dawności uszlachetnia i podbija walory estetyczne mebli do salonu. Dzięki specyficznym właściwościom materiału, jakim jest drewno, wykonane z niego meble do salonu żyją własnym życiem i ciekawie zmieniają się wraz z upływem czasu. I nie ma znaczenia fakt, czy drewniane meble do salonu mają charakter stylowego, rzeźbionego kredensu czy nowoczesnej, kubicznej komody. Ważne są jednak - jak zwykle w aranżacji wnętrz - proporcje i umiar.

Drewniane meble w salonie: współczesna interpretacja antyku w salonie

Stylowe, antyczne meble do salonu to przede wszystkim spektakularne, masywne i szalenie ciężkie kredensy, stoły, krzesła czy serwantki. Wykonane z litego drewna meble, w założeniu ówczesnych rzemieślników, służyć miały pokoleniom. Stąd ich spektakularne gabaryty (musiały nierzadko pomieścić naczynia, pościele, serwety i kapy kilku pokoleń) i spora waga (konstrukcja z litego drewna). Z tych samych powodów ich wykonanie było niezwykle solidne, dokładne i starannie przemyślane. Dekoracje zaś odzwierciedlały obowiązujące w danym okresie trendy stylistyczne. Współczesna adaptacja zabytkowego mebla w przestrzeni salonu wymaga nieco innej aranżacji niż miały przestrzenie, dla których taki mebel był projektowany.

Współczesne budownictwo zakłada o wiele niższe stropy niż te z początku minionego wieku, a także pomieszczenia zdecydowanie mniejsze gabarytami. Stąd też wyposażenie współczesnego salonu w wyłącznie antyczne meble, grozić może aranżacją duszną i kompletnie niepraktyczną. Stylowe i zabytkowe meble do salonu mają wciąż niezwykły charm i „swoisty urok osobisty”, dlatego wszelkie działania na rzecz ratowania mebli zabytkowych poprzez ich adaptację do współczesnych wnętrz, będą zawsze aktualne. O czym jednak warto pamiętać to zasada proporcji, wpływająca na umiejętne zestawianie masywnych antyków ze współczesnymi meblami i dodatkami.

Meble do współczesnego salonu powinny być przede wszystkim praktyczne i odpowiadać naszym bieżącym potrzebom. Dlatego również i antyk w salonie powinien otrzymać swoją bieżącą i aktualną funkcję (np. barku, składu dokumentów czy pamiątek rodzinnych itp.). Zestawienie tradycyjnego kredensu lub stołu z nowoczesnymi meblami tapicerowanymi (poprzez uzyskany w ten sposób kontrast) podkreśli walor i urodę zabytku i nada eklektycznego sznytu aranżacji naszego salonu. Kolaż niezwykle trafiony i ponadczasowy, który warto przemycić do swojego wnętrza (ratując przy tym tak trudne do zachowania, piękne antyki).

NIE PRZEGAP

Więcej inspiracji:

Drewniane meble w salonie: nowoczesne meble drewniane w salonie

Stawiając na prostą formę drewnianych mebli do salonu zapewniamy sobie ponadczasowy wystrój tego wnętrza. Proste, kubiczne formy drewnianych mebli doskonale wtapiają się w przestrzeń salonu, stając się nie nachalnym towarzystwem dla pozostałych mebli: kanapy, stolika kawowego, stołu itp. Nowoczesne meble drewniane do salonu o ponadczasowym designie (silnie inspirowanym projektami mebli lat 50., 60. i 70. XX wieku), we współczesnej adaptacji występują w wykończeniu surowym. Widoczne usłojenie drewna, charakterystyczne dla poszczególnych gatunków drewna, to wartość dodana współczesnych drewnianych mebli do salonu. Meble wykonane z drewna drzew owocowych – wiśni, gruszy czy jabłoni, charakteryzują się też ciekawym i nietuzinkowym odcieniem.

Drewniane meble do salonu wykonane z olchy, buczyny czy jesionu poszczycić się mogą charakterystycznym i ciekawym rysunkiem usłojenia. Kubiczne, prostokątne komody na lekkich nóżkach, otwierane bez-uchwytowo, to niezwykle ciekawa propozycja mebla do współczesnego salonu. Proste, drewniane blaty stołów, usytuowane na specjalnych kozłach, to współczesna, szalenie modna interpretacja aranżacji salonu z jadalnią. Stabilne, drewniane krzesła z litego drewna, masywne blaty stolików kawowych czy najprostsza interpretacja drewnianego, otwartego regału na książki, to rozwiązania które nie stracą na atrakcyjności wraz z upływem czasu. Odporne na zmienną naturę trendów współczesne meble drewniane do salonu to wybór na lata, a nawet (jak to miało miejsce w przypadku zabytkowych kredensów) dla pokoleń. Zaklęte w rodzinnym meblu wspomnienia to najcenniejszy prezent, jaki możemy w przyszłości podarować naszym dzieciom i wnukom.

Aranżacja salonu w drewnie: rzadko prezentujemy takie wnętrza. Właściciele nie do końca byli zadowoleni z układu przestrzennego swojego nowego domu. Stwierdzili, że można bardziej funkcjonalnie zagospodarować 115 metrów kwadratowych. Sami więc zajęli się aranżacją wnętrza. Zdecydowali się na małą rewolucję i usunęli niepotrzebne ścianki, schowki, przenieśli nawet kuchnię z jednej części domu do drugiej. Dzięki temu stworzyli zupełnie nową stylową aranżację i salonu i całego wnętrza - otwartą strefę dzienną, w której mieści się salon, jadalnia i kuchnia. Aranżacją salonu zajęła się głównie pani domu.

Pomysł na drewniane meble w salonie: tworzywo i styl

Aranżacja salonu jest spójna ze stylem całego domu. Gospodarze uznali, że do aranżacji wnętrza salonu w domu typu dworek pod miastem najbardziej pasuje drewno, ale mieli obawy, że może przytłoczyć niewielką, jak na dom, przestrzeń. Dlatego w aranżacji salonu i pozostałych pomieszczeń wykorzystali na ścianach bielone deski (sosnowe), a na podłodze pobielony jesion. Konstrukcję stropu i podpory pomalowali na biało. Dzięki temu aranżacja salonu w drewnie i całego wnętrza jest nie tylko jasna, ale też lekka. Dla aranżacji salonu to ważne, bo wysokość pomieszczenia nie jest duża. Pani domu sama zaprojektowała drewnianą bibliotekę (malowana sosna) i stolik kawowy (nogi dębowe, blat sosnowy) w salonie, a wykonał je zaprzyjaźniony stolarz.

Aranżacja salonu z drewnianymi meblami: waga dodatków

- W aranżacji salonu łącz rzeczy droższe i zupełnie tanie, nie bój się tego – radzi gospodyni. W aranżacji salonu z bielonym drewnem na ścianach, podłodze i suficie stale można wprowadzać zmiany za pomocą dodatków. Teraz w aranżacji salonu sofy i fotel (IKEA) mają fioletowe pokrowce, ale już czekają na nie nowe – w kolorze beżowym. Aranżację salonu zmieniają również poduszki i naczynia. Szczególnymi ozdobami w tej pełnej uroku aranżacji salonu są lampa podłogowa i wazon zrobione przez gospodynię ze zwykłych kanek na mleko, kupionych w GS. Świetnie się sprawdzają aranżacji salonu!

Drewniane meble w salonie: pomysły na aranżację wnętrz

Jeśli szukasz pomysłu na aranżację wnętrza z drewnianymi meblami w salonie, skorzystaj z naszych podpowiedzi. W galeriach znajdziesz wiele pomysłów na wnętrza w różnych stylach.

Zobacz WIDEO: Wzmacniamy konstrukcję starego mebla

Zobacz WIDEO: Zmieniamy tapicerkę w starym fotelu

Zobacz WIDEO: woskowanie mebli drewnianych WIDEO

Ocena: 5
Tekst: Agnieszka Zawadzka Zdjęcia: Mateusz Lipiński, Anna Orłowska

POLECANE ARTYKUŁY