Stół historyzujący będzie dobrze wyglądał i w stylizowanym, i w nowoczesnym wnętrzu. Zagrają z nim zarówno proste, jak i ozdobnie opracowane krzesła.
Stoły neobarokowe, najczęściej dębowe, kojarzą się z solidnością i stabilnością.
Stoły eklektyczne nieraz zachwycają bogactwem snycerki.
Polskie stoły w stylu art deco ujmują nowoczesną formą i urodą krajowych lub egzotycznych fornirów.
Salonowe stoły w stylu Ludwika Filipa są cenione ze względu na dekoracyjne formy podpór oraz, przeważnie, ozdobne blaty o efektownym układzie fornirów i ładnym, przeważnie niegeometrycznym wykroju.
Duży stół jadalniany w stylu Ludwika Filipa to prawdziwy rarytas.
Stoły neorokokowe – w stylu Ludwika XV lub Ludwika Filipa – cieszą się dużą popularnością. Na rynku antyków i staroci łatwiej jednak o XX-wieczną kopię niż o XVIII- lub nawet XIX-wieczny oryginał.
Mniejsze stoły neorokokowe znakomicie sprawdzają się w roli efektownych biurek.
Stoły klasycystyczne – w coraz większej liczbie importowane z Francji i Anglii – są prawdziwie eleganckie. Trudno jednak o meble XIX-wieczne. Większość oferty rynkowej stanowią dobrej jakości realizacje z lat 50. i 60. XX wieku.
Neoklasycyzm przełomu XIX i XX wieku wydał m.in. wiele bardzo ozdobnych stołów.
Stoły secesyjne są bardzo lubiane. Ten na zdjęciu – wraz z krzesłami z kompletu – reprezentuje śląską recepcję nurtu Jugendstil.
Pozbawiony wyraźnych cech stylowych przedwojenny stół na toczonych nogach nie może się nie podobać.
Przedwojenne stoły łączące w sobie uproszczone wpływy secesji i art deco cenimy za solidne materiały i rzetelne wykonanie.
Stół w rodzimych formach art deco można z powodzeniem zestawiać z meblami z różnych epok i poetyk, jak tu: z biedermeierowskimi krzesłami i serwantką w duchu Ludwika Filipa.
Stoły w modernistycznych formach art deco każdemu wnętrzu przydadzą elegancji.
Powojenne reminiscencje art deco to m.in. piękne w swej prostocie i naprawdę solidne stoły.