Jak urządzić nowoczesny salon – 12 zdjęć z prawdziwych mieszkań. Warto zobaczyć!

2023-09-07 12:24

Nowoczesny salon to głównie barwy natury, ciekawe i nietypowe faktury, ale także przestrzeń i szkło we wnętrzu. Oprócz bieli i takich materiałów, jak szkło i kamień, w nowoczesnym salonie warto też postawić na mocne kolory. Dodadzą mu one ciekawego charakteru i ożywią surowe wnętrze.

Quiz. Jak się mieszkało w czasach PRL-u?

Pytanie 1 z 11
Co w latach 80. przeważnie zdobiło ściany polskich przedpokoi?

Spis treści

  1. Nowoczesny salon - aranżacje z pomysłem
  2. Salon - nowoczesne wnętrza dla rodziny
  3. Nowoczesny salon: postaw na kolor
  4. Nowoczesny salon: kolorowe meble
  5. Nowoczesny salon: wygodne meble to podstawa
  6. Nowoczesny salon: łączyć z kuchnią czy nie?
  7. Nowoczesny salon: dodatki
  8. Zdjęcia salonu nowoczesnego - GALERIE

Nowoczesny salon jest jasny, przestronny i funkcjonalny, a przy tym zapewnia maksimum wygody gospodarzom i ich gościom. Nie ma nowoczesnego salonu bez wygodnej, rozłożystej i miękkiej sofy oraz dużego stołu, przy którym można spędzić czas podczas posiłku z rodziną lub przyjaciółmi. Dobrze jednak nie powtarzać dosłownie aranżacji z katalogów, tylko nadać salonowi indywidualny charakter.

Nowoczesny salon - aranżacje z pomysłem

Salony nowoczesne to zestawienia kolorów, faktur i mebli raczej w stylu minimalistycznym. Sprawdzą się wnętrza oszczędne w formie, nawiązujące do loftów – z elementami szklanymi – na przykład na ścianach lub podłodze, prostą linią mebli i kolorami natury z przewagą bieli i szarości. Takie wnętrze będzie pasować do singla lub pary. W nowoczesnym wnętrzu pojawia się także połysk - w postaci chromowanych dodatków lub odbicia szkła. 

W nowoczesnym salonie nie może zabraknąć starannie przemyślanego oświetlenia. W ten sposób możemy wydzielić różne strefy – strefę odpoczynku, strefę jedzenia czy strefę zabawy. Dobrze jest rozdzielić oświetlenie na główne, rozproszone i punktowe, wydzielające poszczególne strefy i podkreślające wyjątkowe detale wyposażenia.

Przeczytaj także: Salon 2023 inspiracje, porady ekspertów. Jak urządzić nowoczesny i przytulny salon

Salon - nowoczesne wnętrza dla rodziny

Salon nowoczesny - te aranżacje pokoju dziennego mogą się pojawiać także w wersji dla rodziny. Warto wówczas pomyśleć o funkcjonalnym podziale wnętrza na strefę wypoczynku – z duża sofą i telewizorem, strefę pracy – z biurkiem i półkami, jeśli nie mamy na nie miejsca w innym pomieszczeniu oraz strefę zabawy – dla dzieci. Przestrzeń rodzinna powinna uwzględniać potrzeby wszystkich członków rodziny. Warto w salonie znaleźć także miejsce na jadalnię, w której rodzina będzie mogła wspólnie spożywać posiłki.

Aranżacje nowoczesnego salonu, które zachwycają, to przede wszystkim przestrzeń – czyli mała ilość mebli i dodatków oraz porządek we wnętrzu, ale także nietypowe dekoracje ścian – kamień albo cegła, która ociepli nowoczesne wnętrza. 

Nowoczesny salon: postaw na kolor

Mocne barwy w nowoczesnym salonie mogą się pojawić zarówno jako kolor ścian, mebli i dodatków oraz jako kolor podłogi – ale raczej mocnym kolorem jest wówczas ciemny brąz lub szary. Dość rzadko zdarzają się podłogi w innych kolorach – na przykład ciemnym zielonym czy granacie, ponieważ ciężko jest do nich dobrać inne elementy nowoczesnego salonu, a mocny kolor podłogi optycznie obniży wnętrze i sprawi, że może się ono wydawać przytłaczające.

Nowoczesny salon: kolorowe meble

Nie malujmy wszystkich ścian w nowoczesnym salonie w mocnych kolorach – chyba że mamy do dyspozycji wnętrze o naprawdę imponujących rozmiarach. W przypadku mniejszego mieszkania, nowoczesny salon w ciemnych, mocnych barwach wyda się o wiele mniejszy, niż jest – a chyba nie o to nam chodzi. Ciekawie wyglądają mocne barwy w nowoczesnych salonach umiejscowione na jednej ścianie – nadaje ona wówczas ton całemu wnętrzu. Innym rozwiązaniem na mocne kolory w nowoczesnym salonie są meble. Jeśli wybierzemy meble do salonu w jaskrawych i mocnych barwach, ożywią go i wprowadzą ciekawe kolorystyczne akcenty we wnętrzu. Pamiętajmy tylko, że kolorowe meble w mocnych , nasyconych barwach, najlepiej zaprezentują się na tle bazy w spokojniejszych, chłodnych kolorach.

Urządzając nowoczesny salon, powinniśmy kierować się tym, co lubimy robić w wolnym czasie. Zdecydujmy, co w naszym nowoczesnym salonie powinno zająć najwięcej miejsca. Jeśli lubimy oglądać filmy. zainwestujmy w wygodną sofę i dobry telewizor. Jeśli natomiast wolimy czytać, urządźmy salon z wygodnym fotelem lub szezlongiem przy nowoczesnym, minimalistycznym kominku. Jeśli naszą pasją jest gotowanie i przyjmowanie gości, połączmy nowoczesny salon z kuchnią, wstawmy duży i wygodny stół, który pozwoli na realizacje pasji kulinarnych.

W nowoczesnym salonie bardzo istotną rolę odgrywa światło zarówno dzienne jak i sztuczne. Raczej nie zasłaniamy firankami dużych okiem. Jako wykończenie okien stosujemy zasłony bądź prawie przezroczyste panele, które mają za zadanie oddzielić wnętrze naszego salonu od sąsiadów. jednocześnie wpuszczając jak najwięcej światła dziennego.

..  Telewizor w salonie – poradnik aranżacyjny >>>

Nowoczesny salon: wygodne meble to podstawa

Wygodna, miękka sofa, na której można się wyciągnąć po całym dniu przed telewizorem lub z książką, to podstawa każdego nowoczesnego salonu. Właśnie dlatego takim uznaniem cieszą się modułowe sofy, które umożliwiają różnorodne ustawienie poszczególnych elementów  w zależności od sytuacji. Równie istotnym elementem są meble wykonane na wymiar, dopasowane do skali wnętrza i do naszych potrzeb. W nowoczesnym salonie nie ma dużo rzeczy na wierzchu. Zazwyczaj większość jest schowana w specjalnie zaprojektowanych schowkach, a tylko nieliczne, szczególne przedmioty są eksponowane, by cieszyły nasze oko.

Nowoczesny salon: łączyć z kuchnią czy nie?

To zależy, czy gotowanie jest naszą pasją, czy nie. Jeśli nie przepadamy za gotowaniem, połączmy salon z niewielkim aneksem kuchennym lub zaplanujmy kuchnię w osobnym pomieszczeniu. Jeśli natomiast gotowanie sprawia nam dużą przyjemność i spędzamy w kuchni sporo wolnego czasu,  połączmy nowoczesny salon z kuchnią. Będziemy mieli podczas przygotowywania posiłków kontakt z resztą domowników. Również podczas spotkań ze znajomymi  będziemy mogli wspólnie gotować i przebywać cały czas razem.

Nowoczesny salon: dodatki

Nowoczesny salon jest zazwyczaj harmonijny kolorystycznie i dopracowany w każdym detalu. Lepiej odpoczywa się, gdy nie atakuje nas feeria kolorów i faktur. Dobrze jest zdecydować się na przykład na monochromatyczną paletę kolorów i wtedy pobawić się różnymi fakturami. Jeśli natomiast lubimy otaczać się kolorami, nie mnóżmy form i faktur. Znakomitym sposobem na wykończenie i nadanie indywidualnego charakteru naszemu salonowi jest zastosowanie nowoczesnych okładzin ściennych. Mogą to być dobrze znane tapety, ale i okładziny z lakierowanego MDF-u czy tapicerka z przyjemnej w dotyku, nowoczesnej, niepochłaniającej kurzu tkaniny. Nowoczesny efekt można osiągnąć, eksponując na fragmencie ściany starą cegłę, obudowaną dookoła gładką ścianą z karton-gipsu.

Zdjęcia salonu nowoczesnego - GALERIE

Jak urządzić nowoczesny salon krok po kroku? Poszukaj inspiracji w naszych galeriach zdjęć. Znajdziesz tam pomysły z prawdziwych mieszkań.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE