Pisanki wielkanocne w różnych stylach. Jak je ładnie eksponować?

Najbardziej popularnymi  ozdobami wielkanocnymi są pisanki. Mogą być naturalne - zrobione z prawdziwych jaj, mogą też być zrobione z trwałych materiałów, takich jak metal, szkło, kamień czy drewno. Część z nich możemy przechowywać przez wiele lat, część znika albo jeszcze w trakcie świat albo zaraz po. 

Pisanki
Pisanki
Pisanki
Pisanki
Pisanki

Które pisanki wybrać? Naturalne, z prawdziwych jaj czy szklane albo z alabastru? W stylu etno, skandynawskim czy nowoczesnym? Wybór jest tak ogromny, że każdy znajdzie ozdoby pasujące do aranżacji wnętrza mieszkania i do dekoracji stołu. A może zrobić pisanki własnoręcznie, przy pomocy najmłodszych domowników? Jeśli już dokonamy wyboru pisanek zaczynamy się zastanawiać jak je ładnie wyeksponować? Układać na tacach czy wieszać na gałęziach umieszczonych w wazonach. Zobaczcie nasze propozycje pisanek z wydmuszek, szklanych, drewnianych oraz pomysły jak je ładnie eksponować.

 

 Pisanki z wydmuszek

Fot. agencjafree/living4media

Pisanki naturalne z wydmuszek i nie tylko

Pisanki naturalne czyli takie, które powstały z prawdziwych jaj. Najczęściej są to wydmuszki, zrobione w domu lub kupione w sklepach z dodatkami dekoracyjnymi. Mogą to też być jaja gotowane na twardo i dopiero wtedy dekorowane: farbowane i ozdabiane. Jeśli planujemy zjeść pisanki najlepiej skorzystać z barwników naturalnych: czerwonej kapusty, łupin cebuli czy herbaty lub pozostawić je w naturalnej formie. Pisanki z jaj indyczych lub przepiórczych są naturalnie nakrapiane. Dzięki temu, że są zdobione przez naturę zawsze będą inne. Miniaturowe jaja przepiórcze, ugotowane wcześniej i umieszczone w dekoracyjnej misie, staną się ładną i jadalną dekoracją stołu, zanim trafią do świątecznego żurku.

Pisanki zrobione z materiałów naturalnych

Pisanki wykonywane są też z materiałów naturalnych lub sztucznych. Bywają więc szklane - przezroczyste, metalowe: złote, srebrne lub miedziane, drewniane w naturalnym wybarwieniu lub malowane. Ozdobne pisanki mogą być także pokryte brokatem lub piórkami oraz wykonane z masy papierowej. Takie pisanki są także różnej wielkości – od miniaturowych - kilkucentymetrowych, po te wielkości strusiego jaja lub większe. Wraz z modą na styl skandynawski pojawiły się szklane, przezroczyste ozdoby wielkanocne z naturalnymi biało – brązowymi piórkami wewnątrz. Wielbicielom ekologii przypadną do gustu pisanki zrobione z drewna lub z kamienia – alabastru i marmuru - ozdoby powstają z resztek materiałów wykorzystanych podczas produkcji mebli, blatów kuchennych itp.

Czytaj też: Malowanie pisanek w sposób ekologiczny

Jak eksponować pisanki w aranżacji wnętrz?

W zależności od tego czy pisanki są z naturalne czy sztuczne, możemy je różnie eksponować. Te prawdziwe - wydmuszki lub gotowane, chętnie wybieramy jako dekorację stołu, czasem nawet jadalną. Układamy je wtedy w przezroczystych misach lub na dekoracyjnych paterach, czasem bezpośrednio na stole. Można wtedy po nie sięgać i jeść lub rozgrywać konkursy z dziećmi. Bardzo ładnie wyglądają ułożone obok siebie i pomieszane nakrapiane jaja indycze i gładkie kurze pozostawione w naturalnym wybarwieniu. Wydmuszki i szklane pisanki są lekkie, wieszamy je więc na zawieszkach (papierowych lub z wstążek) pod lampą nad stołem, na karniszach okiennych lub na kwitnących gałęziach. Natomiast pisanki z drewna, alabastru lub metalu układamy jako dekoracje stolików kawowych, komód i konsoli. Pisanki umieszczamy także w dekoracyjnych stroikach uplecionych z giętkich gałęzi.

Zobacz też: Pisanki ze sznurka sutasz

Ocena: 0
Zdjęcia: Materiały prasowe Broste Copenhagen

POLECANE ARTYKUŁY