Aranżacja balkonu: kwietnik indywidualny, czyli balkon tonący w kwiatach

Balkon tonący w kwiatach? Tak! Moc roślin sprawi, że twoja aranżacja balkonu nabierze błogiego, osobistego klimatu – stanie się on bardziej miniogródkiem lub pokojem wypoczynkowym na świeżym powietrzu, a harmonijne zestawienia i niebanalny dobór kwiatów nadadzą mu wyjątkowego charakteru.

Kwiaty w betonowych doniczkach
Kwiaty w kolorowych doniczkach
Kwiaty na balkonie
Rośliny na balkonie
Kwiaty na balkonie

Balkon w kwiatach: obiecujesz sobie co roku, że w tym sezonie obsadzisz swój balkon roślinami? Podpowiemy, jak urządzić balkon i jakie wybrać kwiaty balkonowe, by tworzyły spójną aranżację. Mało kto zastawia wnętrze mieszkania kwiatami – rośliny nie do końca pasują do najmodniejszych obecnie aranżacji w stylu nowoczesnym, poza tym są one żywymi istotami, o które należy odpowiednio dbać, do czego często nie mamy głowy. Jednocześnie większość z nas kocha rośliny, które nie dość, że pięknie zdobią, to jeszcze wprawiają nas w dobry nastrój i przybliżają do natury, dlatego nie warto rezygnować z ich obecności całkowicie, tylko obsypać nimi balkon. Oto kilka złotych zasad, które sprawią, że twoja aranżacja balkonu tonącego w kwiatach będzie harmonijna i efektowna.

Balkon tonący w kwiatach: jak wybierać kwiaty?

Pierwszą zasadą, którą należy kierować się podczas aranżacji balkonu tonącego w kwiatach, jest dobór roślin na podstawie jego lokalizacji. Na południowy i południowo-zachodni balkon najlepiej jest wybrać kwiaty balkonowe lubiące światło i ciepło, natomiast cieniolubne rośliny najlepiej będą czuły się na wystawie północnej i wschodniej. Jeśli chcesz, by twoja aranżacja balkonu była zróżnicowana, wybierz rośliny o niejednolitym pokroju. Wśród wybranych przez ciebie kwiatów powinny być zarówno gatunki niskie, jak i wysokie, krzewiaste i bardziej zwarte oraz płożące. Zależy ci na tym, by balkon wyglądał na bardziej uporządkowany, ale nie nudny? Posadź jeden gatunek, ale na przykład w różnych doniczkach. Kolejnym ważnym szczegółem, który pozwoli ci na udane zamienienie balkonu w sielankowy ogródek, jest odpowiednie zestawienie barw kwiatów balkonowych. Najlepiej jest kierować się swoim gustem, ale jeśli nie chcesz polegać na swoim wyczuciu kolorów, postaw na kompozycję w różnych odcieniach wybranej barwy – na pewno będzie efektowna i elegancka.

Balkon tonący w kwiatach: pomysły na aranżację balkonu

Doskonałym pomysłem jest posadzenie kilku gatunków kwiatów (przykładowe zestawienie: hortensja, szczawik, dimorfoteka, mydlnica) w jednym pojemniku – odmienność liści i kwiatów zapobiegnie nudzie. By uniknąć efektu chaosu, dobierz rośliny w harmonizujących odcieniach. Jeśli zależy ci na nieco skromniejszej, acz równie pięknej aranżacji, wybierz rośliny przywodzące na myśl łąkę. Obsadź skrzynkę kilkoma sadzonkami rumianków lub białych złocieni, a do tego dołóż trawę, by kompozycja była bliżej natury. By stworzyć intymną oazę na balkonie, postaw na rośliny pnące, które oplotą balustradę lub wespną się nad okno, na przykład powojnik clematis) czy rodochiton.. Zależy ci na niezwykle eleganckiej, ale minimalistycznej w charakterze aranżacji balkonu? W takim wypadku możesz zdecydować się na posadzenie bliskich naturze, acz efektownych gatunków kwiatów (na przykład dzwonków karpackich) w surowych, betonowych donicach. Całkowicie zielony azyl stworzysz, wykładając balkon elastyczną wykładziną, przypominającą trawę. Nie jesteś miłośnikiem kolorowych kwiatów? Tego typu rośliny wcale nie są konieczne, by twój balkon prezentował się zjawiskowo – wystarczy stworzyć kompozycję z roślin ozdobnych z liści.

Ocena: 5
Tekst: Sonia Łukomska Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

POLECANE ARTYKUŁY