Mieszkanie o powierzchni 48m2 nadawało się do generalnego remontu. Na szczęście układ był niemal idealny – dwa duże pokoje, kuchnia i łazienka zostały na swoich miejscach. Architekt Artur Sokołowski z Architektura1s84 i TerenArchitektura wprowadził tylko subtelne zmiany – poszerzył wejście do kuchni i jej kosztem powiększył łazienkę, aby nadać pomieszczeniom odpowiednie proporcje.

Mieszkanie w kamienicy – jak podkreślić charakter wiekowych wnętrz

W trakcie generalnego remontu udało się uratować oryginalny parkiet. Wiekowe klepki zostały poddane cyklinowaniu, niewielkim naprawom i olejowaniu. Podłoga charakterystycznie trzeszczy przy każdym kroku i to niewątpliwie wpływa na autentyczny charakter mieszkania. Kolejnym elementem, który pamięta przedwojenne czasy, jest cegła. Architekt zaproponował skucie fragmentów tynków w salonie, sypialni i korytarzu. Fakturę cegieł podkreśla oświetlenie z listew ledowych. Płaszczyzny oryginalnej surowej cegły wyglądają wyjątkowo dekoracyjnie – z powodzeniem zastępują obrazy. – Przy odnawianiu mieszkania w starym budynku warto zachować chociaż część oryginalnych elementów – mówi architekt. – Bardzo istotne jest, aby nie „poprawiać” wszystkiego po poprzednich pokoleniach – dodaje.

..  Przytulne mieszkanie z cegłą w roli głównej >>>

Elegancko i konsekwentnie – szarość i płytki typu metro

Głównym założeniem projektu było stworzenie spójnej aranżacji w określonej tonacji kolorystycznej, przy małej różnorodności materiałów, tak aby poszczególne wnętrza stanowiły spójną całość. Ściany we wszystkich pomieszczeniach są jasnoszare (jedynie w łazience zastosowano ciemniejszy odcień), na podłodze w pokojach jest odnowiony parkiet, natomiast w kuchni i w łazience takie same patchworkowe i gładkie płytki podłogowe. W tych dwóch wnętrzach użyto też jednego rodzaju płytek ściennych – białych, typu metro (niewielkie, prostokątne, z fazowanymi krawędziami), ułożonych w cegiełkę. W całym mieszkaniu ściany przy podłodze okalają białe, wysokie listwy podłogowe – ten detal podkreśla elegancki styl wnętrza.

..  Czy mieszkanie w starej kamienicy jest dla każdego? >>>

Mieszanka stylów – meble w mieszkaniu w kamienicy

Mieszkanie zostało urządzone z myślą o wynajmie krótkoterminowym, dlatego nie ma tu licznych szaf i schowków. Jest za to wszystko, co niezbędne, aby wygodnie spędzić w nim kilka dni. Meble i dodatki w różnych stylach są ze sobą umiejętnie zestawione – poczynając od prostego stolika z czy mebli kuchennych z frezowanymi frontami z IKEA przez klasyki designu (krzesła projektu Ray i Charlesa Eamesów, Vitra), po stylizowane kinkiety przy łóżku. Całość uzupełniają plakaty filmowe w stylu retro i stare, kinowe krzesła stojące w korytarzu.