Sufit podwieszany - z oświetleniem i nie tylko. Sufity podwieszane: montaż, zalety, aranżacje

2019-07-19 12:09

Sufit podwieszany daje wiele możliwości w aranżacji wnętrza. Sufity podwieszane w salonie, kuchni czy łazience można efektownie podświetlić. Łatwo w nim wykonać dekoracyjne podcięcia, wgłębienia, otwory, wzory lub zróżnicować poziomy. Aranżacja wnętrza, w której dodatkowo podświetlimy taki sufit, pozwoli stworzyć niepowtarzalny klimat. Przeczytaj nasz poradnik, w którym znajdziesz wszystko o sufitach podwieszanych!

Spis treści

  1. Sufit podwieszany i jego rola we wnętrzach oraz zalety
  2. Sufity podwieszane: opinie
  3. Projekt sufitu podwieszanego - płyty g-k
  4. Sufity podwieszane: warto wiedzieć!
  5. Jak zrobić sufit podwieszany: konstrukcja
  6. Oświetlenie w suficie podwieszanym
  7. Jak wybrać oświetlenie sufitu podwieszanego: porady architekta wnętrz
  8. Aranżacje sufitu podwieszanego w kuchni
  9. Sufity podwieszane w kuchni: wzory. Galeria zdjęć
  10. Zalety sufitu podwieszanego w salonie
  11. Sufit podwieszany w salonie: montaż
  12. Sufit podwieszany w łazience
  13. Sufit podwieszany w przedpokoju
  14. Sufit podwieszany kasetonowy

Aranżacja wnętrz kieruje się też modą. Trendy dotyczą nie tylko kolorów ścian czy kształtów mebli. Również wpływa na trwałe, architektoniczne elementy, np. sufit.

Sufity podwieszane najpierw pojawiły się w biurach. Potem zawojowały wnętrza mieszkań. Nowoczesne sufity podwieszane są wykorzystywane przez architektów jako narzędzie do kreowania wnętrz, dlatego muszą być funkcjonalne i estetyczne. Dzięki nim można zagrać kształtem, zróżnicowaniem poziomów, a także kolorystyką okładzin.

Sufit podwieszany i jego rola we wnętrzach oraz zalety

Sufit podwieszany z oświetleniem pozwoli stworzyć ciekawą aranżację wnętrza. Jest estetyczną, funkcjonalną dekoracją, a zamontowanie na nim oświetlenie może dać nastrojowy efekt.

Sufit podwieszany sprawdzi się w kuchni, salonie, łazience czy w przedpokoju, a więc właściwie we wszystkich pomieszczeniach. Stanowi doskonały sposób na to, by ukryć niezbyt ładnie wyglądający sufit albo w praktyczny sposób obniżyć zbyt wysokie pomieszczenie.

Ponadto sufit podwieszany idealnie nadaje się do zaakcentowania podziałów wnętrza. Dzięki różnorodności kolorów i kształtów sufitów może podkreślić charakter wnętrza albo stanowić dominujący, dekoracyjny akcent. Nadaje się również do tworzenia optycznych podziałów we wnętrzach.

Warto wiedzieć: w pokoju dziennym, w którym ogląda się telewizję lub słucha muzyki, można przez zamontowanie sufitu podwieszanego polepszyć warunki akustyczne i wyciszyć pomieszczenie.

Zaletą sufitów podwieszanych jest ich szybki montaż. Jeden dzień wystarczy, by w pełni użytkować gotową konstrukcję.

Ile kosztuje sufit podwieszany? W zależności od stopnia skomplikowania cena sufitu podwieszanego wynosi - za wykonanie 1 mkw. - od 35 do 150 zł.

Sufity podwieszane: opinie

Sufity podwieszane są bezpieczne i tłumią dźwięki. Wymagania dotyczące zarówno bezpieczeństwa przeciwpożarowego, jak i parametrów akustycznych ścian i stropów są znacznie ostrzejsze dla budynków użyteczności publicznej niż dla domów jednorodzinnych. Dlatego sufity podwieszane, które są wystarczająco dobre do stosowania w biurach, bez wątpienia nadają się również do domów jednorodzinnych.

Sufity podwieszane bardzo dobrze chronią przed ogniem, dlatego warto nimi osłonić strop w domu szkieletowym. Dobrze też tłumią dźwięki. W salonie z sufitem podwieszanym nie ma pogłosu, a dźwięki są przyjemniejsze dla ucha. Sufit podwieszany warto też zrobić w kuchni, gdzie gwiżdże czajnik, stuka się talerzami i garnkami, lub w łazience, w której często kapie woda lub dudnią rury. W salonie i sypialniach warto podwiesić sufity podwieszane izolujące dźwięki – w ciszy i spokoju lepiej się śpi i czyta. Sufit zamontowany pod nieogrzewanym strychem może dodatkowo zapobiegać ucieczce ciepła z domu.

Projekt sufitu podwieszanego - płyty g-k

Sufit podwieszany z płyt gipsowo-kartonowych może mieć różne wzory i kształy. Tym samym daje wiele możliwości aranżacji wnętrza. Łatwo w takim suficie wykonać dekoracyjne podcięcia, wgłębienia, otwory lub zróżnicować jego poziomy. Sufit podwieszany obniża optycznie pomieszczenie.

Stosując takie rozwiązanie, musimy zwrócić uwagę, czy nie zakłóci ono proporcji wnętrza. Trzeba też pamiętać, że ze zwykłych płyt g-k można wykonać tylko sufity proste lub z uskokami (schodkowe). Do sufitów łukowych trzeba kupić specjalne płyty, które można formować. Chcąc mieć sufit podwieszany w łazience, należy stosować płyty wodoodporne. 

Najlepsze na sufity podwieszane w kuchni i salonie są płyty gipsowo-kartonowe o grubości 12,5 lub 15 mm. Cieńsze są zbyt wiotkie i mogą uginać się pod własnym ciężarem, więc wymagają zagęszczenia profili rusztu.

Sprawdź też: Jak usunąć zacieki na suficie - malowanie mieszkania

Do zrobienia sufitu podwieszanego można użyć płyt giętych. Ciekawe formy przestrzenne pozwalają wykorzystać grę światła i cienia i osiągnąć oryginalne efekty wizualne. Krzywiznę sufitu podwieszanego można uzyskać, wyginając płyty na sucho, na mokro albo stosując specjalne płyty elastyczne.

Podczas montażu sufitu podwieszanego pamiętaj, że w przestrzeni pod stropem nie wolno umieszczać przewodów instalacji gazowej, ponieważ w razie jej nieszczelności grozi to wybuchem. Zabudowa ułatwia poprawę parametrów cieplnych i akustycznych stropu – nad płytami można ułożyć izolację z wełny  mineralnej.

sufit podwieszany kuchnia zdjęcia

Autor: Mariusz Bykowski

Sufit podwieszany w kuchni może być zastsowany w kliku miejscach i na różnych wysokościach, dzięki temu aranżacja wnętrza nabiera trójwymiarowości.

Sufity podwieszane: warto wiedzieć!

- Ze względów bezpieczeństwa pod sufitem podwieszanym nie powinno się ukrywać rur gazowych. Jeśli instalacja gazowa poprowadzona jest na zewnątrz ścian lub sufitu, szybko wyczujemy ulatniający się gaz. Będzie się on rozprzestrzeniał po całym  domu i dlatego przez dłuższy czas nie osiągnie stężenia, które mogłoby spowodować wybuch. Natomiast gaz ulatniający się z nieszczelnej instalacji w zamkniętej przestrzeni pomiędzy stropem a sufitem podwieszanym mógłby szybko osiągnąć stężenie grożące wybuchem.- Mimo że taki sufit podwieszany jest konstrukcją stosunkowo lekką, zawsze obciąża strop, dlatego przed jego zamocowaniem trzeba się koniecznie upewnić, czy obciążenie nie będzie nadmierne.- Montując sufit podwieszany, należy się stosować do zaleceń producenta danej konstrukcji.

Jak zrobić sufit podwieszany: konstrukcja

Poza tym, że doskonale nadaje się do maskowania wszelkich nierówności sufitu, sufit podwieszany ukryje też rury wodne, kanalizacyjne lub c.o., a także przewody wentylacyjne, rurę od okapu czy prowadnice drzwi przesuwnych. Tego typu konstrukcja przydaje się również do wyciszenia stropu albo stworzenia oryginalnej aranżacji sufitu. Do wyboru masz różne rodzaje rusztów do sufitów podwieszanych. Podpowiadamy, którą konstrukcję wybrać!

  • Ruszt pojedynczy

Ruszt pojedynczy sprawdza się w niskich pomieszczeniach, których szerokość nie przekracza 4 m. Sufit podwieszany na tego typu ruszcie wykorzystuje się do zamaskowania niedoskonałości stropu lub montażu lekkich opraw świetlnych. Wadą rusztu pojedynczego jest wiotkość powstałej konstrukcji – utrudnia ona wypoziomowanie płyt. Do podwieszenia go warto wybrać wieszaki ES. Wtedy minimalna odległość od stropu do płyt wynosi 3 cm, a maksymalna – 12,5 cm. Ruszt pojedynczy można też montować na dłuższych wieszakach obrotowych.

  • Ruszt krzyżowy

Ruszty krzyżowe jednopoziomowe sprawdzają się do montażu sufitów podwieszanych w korytarzach i innych wąskich pomieszczeniach. Są dużo sztywniejsze od rusztów pojedynczych, więc można układać na nich izolację akustyczną. Rozstaw profili głównych dopasowany jest do szerokości płyt g-k (wynosi 120 cm), co zmniejsza ryzyko ich pękania w miejscach łączeń. Minimalna wysokość podwieszenia w przypadku konstrukcji z rusztem krzyżowym jednopoziomowym wynosi 15 cm. Tego typu ruszt idealnie nadaje się na przykład do wnętrz, w których powierzchnia sufitu podwieszanego ma być oświetlona stycznie. W takim przypadku idealna gładkość sufitu jest najważniejszym parametrem, jako że światło uwidacznia wszelkie niedoskonałości.

W dużych pomieszczeniach, gdzie sufit musi być bardzo wytrzymały (ze względu na dużą rozpiętość i ciężar własny) najlepiej sprawdzają się sufity podwieszane na ruszcie krzyżowym dwupoziomowym – mają dużą wytrzymałość i są bardzo sztywne. Taki ruszt jest najłatwiejszy do zamontowania i wypoziomowania. Nadaje się również do małych pomieszczeń, ale należy pamiętać o tym, że ma on największą grubość konstrukcyjną.

Oświetlenie w suficie podwieszanym

W suficie podwieszanym zwykle instaluje się specjalne oprawy oświetleniowe. Wybierając je, należy dostosować ich wielkość do wysokości przestrzeni, którą mają oświetlać. Niektóre mają możliwość regulowania kierunku padania światła. W sufitach podwieszanych umieszcza się najczęściej oświetlenie punktowe, belki świetlówkowe czy taśmy z oświetleniem LED. Zwykle montuje się oprawy na obniżone napięcie (12 lub 24 V). Do nich potrzebny jest transformator, więc trzeba dokładnie oznaczyć otwór, przy którym się znajduje.

Sufit podwieszany daje dużo możliwości oświetlania wnętrza. Ukryte światło odbija się od jego płaszczyzny, nasyca przestrzeń, wypełnia pomieszczenie blaskiem, a to zaaranżowane za ekranem jest przefiltrowane - towarzyszy nam, ale nie razi w oczy. Aby osiągnąć taki efekt, na przesłonę trzeba użyć materiału o odpowiedniej barwie, ciężarze i grubości. I tak pomalowana na biało płyta gipsowo-kartonowa, w połączeniu ze źródłem światła, dodaje wnętrzu lekkości, natomiast ta w intensywnym kolorze podkreśla i odbija kształt obudowy oświetlenia.

Jak wybrać oświetlenie sufitu podwieszanego: porady architekta wnętrz

  • Umieszczone w podwieszanym suficie halogeny są neutralne i pasują do wnętrz o różnym przeznaczeniu.
  • Światło zainstalowane nad sufitem podwieszanym może stanowić mocny akcent w pomieszczeniu, delikatnie je oświetlać lub być prawie niezauważalne.
  • Błędem jest rezygnowanie z oświetlenia centralnego na rzecz punktowego, ponieważ przy nim sufit pełni funkcję ekranu, od którego światło odbija się i rozprasza. Nie wolno zapominać, że na dobrze oświetlonym suficie doskonale widoczne będą nie tylko ozdobne stiuki i gzymsy, lecz także wszelkie uszkodzenia i nierówności.
  • Delikatne, rozproszone światło, które nie zakłóca charakteru wnętrza, daje plafoniera. Estetycznie prezentuje się zarówno w łazience, jak i przedpokoju czy holu.
  • Bardziej okazałe, rozbudowane lampy zawieszone w wysokim pomieszczeniu przyciągają wzrok i pozwalają na tworzenie odpowiedniego klimatu. Modne dzisiaj żyrandole z kryształków czy szkła weneckiego można spotkać nie tylko we wnętrzach reprezentacyjnych, lecz także w łazience i pokoju kąpielowym.

Aranżacje sufitu podwieszanego w kuchni

Sufit podwieszany w kuchni ma praktyczne i dekoracyjne zastosowanie. Można w nich wycinać ciekawe otwory i montować efektowne podświetlenie. Wykonany z płyt giposowo-kartonowych zamocowanych na ruszcie pozwala zasłonić niestarannie wykonany strop, którego nie musimy podczas remontu odnawiać.

Zobacz też: Pomysły na sufit inny niż biały

W takim suficie można też ukryć przewody elektryczne i wentylacyjne. Zamontowany nad wyspą kuchenną umożliwia ukrycie instalacji. W suficie podwieszanym montuje się też oświetlenie, które doskonale sprawdza się w kuchni. Mogą to być lampy halogenowe czy taśmy LED-owe do dekoracyjnego podświetlania krawędzi sufitu.

Sufit podwieszany w kuchni powinien być dobrze pomyślany, tak aby był praktycznym i estetycznym elementem wykończenia wnętrza. Technologia podwieszania płyt gipsowo-kartonowych pozwala uzyskać efekt trójwymiarowości. Sufit nie jest dzięki temu jednolitą płaszczyzną, jego powierzchnię mogą urozmaicać wnęki, uskoki.

W aranżacji kuchni otwartej na salon sufit podwieszany jest też sposobem na optyczne wydzielenie pomieszczeń obu stref - kuchennej i salonowej. Decydując się na takie rozwiązanie, pamiętajmy, że jego montaż obniża wnętrze o kilka lub kilkanaście centymetrów. To ważne, jeśli planujemy wysoką zabudowę kuchenną i chcemy dobrze zagospodarować każdy centymetr.

Dobra rada: decydując się na sufit podwieszany, pamiętajmy, by nie przesadzić z jego fikuśnym kształtem (falami, wnękami, usokami), aby nie uzyskać w aranżacji efektu kiczu.

Sufity podwieszane w kuchni: wzory. Galeria zdjęć

Szukasz pomysłów na sufit podwieszany w kuchni? Zobacz galerię zdjęć z gotowymi inspiracjami.

Zalety sufitu podwieszanego w salonie

Sufity podwieszane w salonie to ciekawe rozwiązanie, jeśli kształy, wzory i oświetlenie są dobrze przemyślane. Kiedy warto zdecydować się na takie rozwiązanie? Sufitem podwieszanym można zakryć stary, który jest już brzydki i zniszczony. Pod niektórymi odmianami można też schować instalację. W razie jej awarii na czas naprawy takie sufity można łatwo zdemontować. Sufity podwieszane w salonie optycznie zmieniają pomieszczenie. Da się za ich pomocą formować skosy, łuki i podcienia. Dzięki temu można optycznie zmienić wygląd salonu: zamocowanie sufitu w małym i wąskim pokoju sprawi, że będzie się on wydawał większy. Stosując sufity o bardzo gładkiej, lustrzanej powierzchni, aranżację salonu może optycznie podwyższyć.Sufity podwieszane w salonie to również dobre miejsce na oświetlenie. Montując w odpowiedni sposób lampy, osiąga się ciekawe efekty. Można na przykład uzyskać tak zwane światło odbite. Jest ono idealne do pokoju dziennego – sprawia, że w salonie jest przytulnie i nastrojowo. Sufity podwieszane nie pochłaniają promieni słonecznych w takim stopniu jak tradycyjne, tylko je rozpraszają, dzięki czemu w pomieszczeniu jest jaśniej.

Sufit podwieszany w salonie: montaż

W przeciwieństwie do tradycyjnego wykończenia sufitów tynkami wykonanie sufitów podwieszanych w salonie nie wymaga żadnych „mokrych” prac. Sufity podwieszane mogą być równie gładkie jak tynki gipsowe, ale nie wymagają szlifowania. Można je samodzielnie zamontować z dostarczonych przez producenta elementów albo zlecić ich podwieszenie wykwalifikowanej firmie.

Sufit podwieszany w łazience

Poza kuchnią także w łazience chętnie robi się sufit podwieszany. Często na całej jego powierzchni rozmieszcza się różnej wielkości oprawy, które – włączone jednocześnie – z powodzeniem zastąpią oświetlenie ogólne.

Do łazienki i sauny trzeba wybrać sufity podwieszane odporne na wilgoć (odporność sufitów na wilgoć podawana jest w procentach). Sufit podwieszany w łazience doskonale też maskuje różne instalacje, np. hydrualiczne.

Sufit podwieszany w przedpokoju

Sufit podwieszany sprawdzi się też w przedpokoju. Efektownie podświetlony poprawi proporcje wąskiego pomieszczenia. Dobre oświetlenie wąskiego przedpokoju wymagałoby kilku opraw, dla których w stropie trzeba by kuć bruzdy. Dzięki podwieszanemu sufitowi można zamontować ich dowolną liczbę i przy okazji uatrakcyjnić powierzchnię sufitu. Zaletą sufitów z płyt gipsowo-kartonowych jest możliwość modelowania dowolnych kształtów.

W efekcie otrzymamy jednolitą gładką powierzchnię, którą można pomalować na dowolny kolor. Mała przestrzeń przedokoju dużo zyskuje przez obniżenie i podświetlenie sufitu, możne stać się też bardziej foremny. W suficie podwieszanym można zrobić podcięcie, które będzie miejscem zamontowania taśmy ledowej - tworzy wtedy tzw. linię świetlną.

Sufit podwieszany kasetonowy

Podwieszane sufity kasetonowe wykonuje się z kasetonów gładkich lub perforowanych. Mogą one mieć różną fakturę i różne wzory. W kasetonach perforowanych są otwory, dzięki którym sufity podwieszane z nich wykonane lepiej pochłaniają dźwięki.

Układ otworów może tworzyć wzory. Kasetony zwykle są kwadratowe lub prostokątne, mogą być również wycinkami koła. Ta różnorodność daje wiele możliwości dekoracyjnych w aranżacji sufitów podwieszanych.

  • Kasetony gipsowe

Mogą być wykonane z gipsu lub, podobnie jak płyty gipsowo-kartonowe, z gipsu obłożonego kartonem. Niektóre kasetony laminowane są od spodu włókniną, dzięki której lepiej izolują dźwięki. Od płyt różnią je kształty i wymiary: kasetony zwykle są  kwadratowe – o wymiarach 60 x 60 cm lub prostokątne – 60 x 120 cm. Mają grubość od 8 do 31 mm. Bywają również w innych  wymiarach.

  • Kasetony z wełny mineralnej lub szklanej

Są pokryte specjalną powłoką, dzięki której brud i kurz nie wnika w ich wnętrze. Takie kasetony użyte do zrobienia sufitu podwieszanego nie brudzą się szybko i łatwo je czyścić. Pokrywająca je powłoka przepuszcza dźwięki, dzięki czemu są one wygłuszane przez wełnę. Kasetony z wełny zwykle są kwadratowe lub prostokątne, mogą też być wycinkami koła.

  • Kasetony metalowe

Wykonuje się je z blachy stalowej ocynkowanej lub aluminiowej i maluje proszkowo. Dobre właściwości akustyczne kasetonów metalowych uzyskuje się przez ich odpowiednie dziurkowanie, czyli perforację. Niektórzy producenci oferują również kasetony z dwóch materiałów: wełny mineralnej i metalu. Kasetony metalowe to zwykle kwadraty o wymiarach 60 x 60 cm.

  • Sufit podwieszany z kasetonów: montaż

Do mocowania sufitów podwieszanych kasetonowych stosuje się trzy rodzaje rusztów. Od tych przeznaczonych do sufitów z płyt różnią się ukształtowaniem profili konstrukcyjnych: kasetony układa się pomiędzy nimi bez dodatkowych łączników. Od kształtu profilu zależy też, czy kaseton będzie wyjmowany, czy mocowany na stałe. Profile konstrukcyjne i krawędzie kasetonów mogą być ukształtowane tak, by tworzyć gładką, jednolitą powierzchnię bez widocznych połączeń. W innych rozwiązaniach profil może pozostać widoczny.

Sprawdź też: sufit napinany w aranżacji wnętrz

Jak zrobić podwieszany sufit?