Beton i cegła na ścianie: wnętrze wzorem i fakturą malowane!

Moc zaklęta w kontrastach? Przytulna aranżacja wnętrza w kamienicy, stworzona została z chłodnych materiałów: betonu, płytek cementowych, cegły na ścianie i niebieskich akcentów. Aranżacja wnętrza w kamienicy, autorstwa pracowni STUDIO LENART, obala mit o chłodnych barwach i surowych fakturach! To po prostu trzeba zobaczyć!

Beton i cegła na ścianie w aranżacji wnętrza w kamienicy
Beton i cegła na ścianie w aranżacji wnętrza w kamienicy
Beton i cegła na ścianie w aranżacji wnętrza w kamienicy
Beton i cegła na ścianie w aranżacji wnętrza w kamienicy
Beton i cegła na ścianie w aranżacji wnętrza w kamienicy

Mieszkanie w przestronnej kamienicy urządzono niejako na przekór architekturze, w jakiej się znajduje. Klasyczne, kamieniczne wnętrze z jasnymi, czterodzielnymi oknami skrzyniowymi i odsłoniętą, oryginalną cegłą na ścianie skłaniało do pójścia w stronę wnętrz w stylu industrialnym lub zdecydowanie klasycznym. Architektka Sylwia Lenart podeszła jednak do wnętrza w kamienicy z dużo większym wyczuciem. Tym sposobem powstała przytulna przestrzeń dzienna w surowych fakturach i chłodnych barwach. Niemożliwe?

Mieszkanie w kamienicy: przytulny soft loft

Surowe formy użytych w aranżacji mieszkania materiałów, wbrew pozorom okazały się doskonałym tłem dla przytulnej (ale nie słodkiej) aranżacji strefy dziennej. Dzięki swojej różnorodności, tak w kolorystyce (czerwono-ruda cegła potęgująca ciepło drewnianej podłogi) jak i wykończeniu (matowe nierówności betonu, pochłaniające światło), użyte we właściwych proporcjach, wzajemnie zagrały ze sobą w spójnej i przyjaznej stylistyce. Jeden z ciekawszych kontrastów stanowi dekoracyjna podłoga w części kuchennej, wyłożona płytkami cementowymi  z delikatnym motywem w odcieniach szarości, czerni i bieli. Wzór na podłodze w kuchni okala bordiura z jednolicie czarnych płytek, która dodatkowo optycznie wyróżnia tę strefę od pozostałej części pokoju dziennego. Dekoracyjność wzoru na podłodze nie kłóci się z bogatą w faktury aranżacją kuchni. Dlaczego? Wzór to wzór, a faktura to faktura. Dzięki temu, że betonowa ściana ponad blatem kuchennym (optycznie i fizycznie zamykająca pomieszczenie) operuje jedynie światłocieniem wynikającym z chropowatości i nieregularności betonu, nie wchodzi w dysonans z gładkim ale za to dekoracyjnym wzorem na płytkach cementowych. Ta sama zależność uzasadnia obecność pojedynczej, jednolicie białej szafki kuchennej z kryształowym boniowaniem na froncie. Zasada faktury w jednolitym kolorze i wzoru na wyłącznie gładkiej powierzchni obroniła się w tym przypadku znakomicie.

Jak pięknie wyeksponować cegłę na ścianie? >>>

Kolory w kamienicy: biel, szarość i wielki błękit!

Biel wybranych ścian pokoju dziennego koresponduje z bielą zasłon i zabudowy otwartej kuchni. Drewniane blaty kuchenne nawiązują do koloru drewna na podłodze w części wypoczynkowej i drewnianego stolika kawowego. Biel występuje także w nowoczesnym okapie kuchennym w formie tuby oraz na wybranym oświetleniu (ciekawie, niejednorodnie rozplanowanym wewnątrz całej przestrzeni strefy dziennej). Betonowa ściana w kuchni znalazła swój odpowiednik w masywnych, industrialnych lampach o zbliżonej, betonowej fakturze. Całość mogłaby wyglądać dość przewidywalnie, gdyby nie... wielki błękit! Granatowa sofa z fotelem w części wypoczynkowej oraz błękitne krzesła w strefie jadalni (wzdłuż ciekawej "przedłóżki" wyspy kuchennej w roli stołu) dodały całości niezbędnego animuszu! Gdzieniegdzie występujące jeszcze (choć oszczędnie) barwne dodatki, wprowadziły do przytulnej, soft loft'owej wersji mieszkania w kamienicy przyjemne rozedrganie i swobodny, komfortowy urok codzienności.

Kolor GRANATOWY w aranżacji wnętrz >>>

Ocena: 0
Tekst: Agnieszka Zawadzka Zdjęcia: Mariusz Bykowski

POLECANE ARTYKUŁY