Wersalka – czy warto ją wybrać? Nowoczesne modele i zamienniki dla wersalki

2021-04-02 15:47

W czasach PRL-u, a nawet w latach 90. XX wieku, trudno było wyobrazić sobie domową przestrzeń bez wersalki. Później jej popularność nieco osłabła, jednak dziś na nowo obserwujemy powrót tego funkcjonalnego mebla. Jaką wersalkę wybrać, by w pełni spełniała nasze oczekiwania?

wersalka
Autor: pexels.com

Spis treści

  1. Czym jest wersalka?
  2. Gdzie sprawdzi się wersalka do spania?
  3. Wygodna wersalka – jak wybrać?
  4. Co zamiast wersalki?

Czym jest wersalka?

Wersalka jest meblem zawdzięczającym swoją niezwykłą popularność podwójnej funkcji, jaką pełni. W ciągu dnia jest to bowiem wygodne miejsce do siedzenia dla nawet trzech osób – w związku z tym doskonale sprawdza się jako element wyposażenia salonu czy pokoju gościnnego. Wieczorem natomiast możemy łatwo przeobrazić rozkładaną wersalkę w duże, wygodne łóżko.

Tę samą charakterystykę możemy jednak przypisać także kanapie, a jest to zupełnie inny rodzaj mebla. Jaka jest więc różnica pomiędzy kanapą a wersalką do spania? Przede wszystkim meble te mają inną konstrukcję i sposób rozkładania. W przypadku wersalki siedzisko i oparcie są połączone, a składanie i rozkładanie konstrukcji jest bardzo proste dzięki specjalnemu mechanizmowi. W kanapie siedzisko i oparcie są niezależnymi elementami – to pierwsze się wysuwa, a drugie składa, by uzyskać miejsce do spania.

Gdzie sprawdzi się wersalka do spania?

Rozkładana wersalka to mebel 2 w 1, który sprawdzi się w naprawdę wielu sytuacjach:

  • Wersalkę z funkcją spania warto wstawić do pokoju dla gości. W ciągu dnia będą się mogli na niej spokojnie relaksować przy ulubionej lekturze, nocą zaś zapewni im komfortowe warunki do odpoczynku.
  • Młodzieżowa wersalka to idealny wybór do pokoju nastolatka. Kiedy nasze pociechy odwiedzą koledzy z klasy, będą mogły wygodnie rozsiąść się w pokoju dziecięcym, nawet jeśli ten jest niewielki.
  • Rozkładana wersalka to także dobry wybór do salonu, który przy okazji wizyt rodziny lub przyjaciół pełni funkcję pokoju gościnnego – takie rozwiązanie okaże się niezawodne w małych mieszkaniach.

Nowoczesne modele wersalek do spania są nie tylko funkcjonalne, ale też wyjątkowo efektowne – dostępne w pełnej gamie kolorów, wykończeń i wzorów łatwo dopasujemy do wystroju naszych mieszkań.

Wygodna wersalka – jak wybrać?

Niezależnie od tego, czy zamierzamy na wersalce siedzieć, czy też spać, liczy się wygoda, jaką zapewnia nam mebel. Dlatego też, szukając idealnego modelu na nasze potrzeby, zastanówmy się, jakie sprężyny powinna mieć wersalka:

  • Sprężyny bonellowe – spiralne, klepsydrowe, czyli sprężyny o klasycznym kształcie. Przy tego typu sprężynach najczęściej nie stosuje się już dodatkowo pianki – zapewniają optymalną wygodę i pozwalają na równomierne rozkładanie ciężaru ciała, więc idealnie sprawdzają się w wersalkach do spania.
  • Sprężyny faliste – są to druty uformowane w kształt fali. Ze względu na swój kształt zwane są również sprężynami zig-zag. Często łączone są np. z piankami, dzięki którym siedzisko jest nieco miększe. Sprężyny faliste zapewniają wersalkom wysoką odporność na odkształcenia, nawet przy wieloletnim użytkowaniu – w związku z tym meble z takimi sprężynami często wybierane są do salonów, w których jednak wersalka częściej służy do siedzenia niż do spania.

Co zamiast wersalki?

Ze względu na swoją konstrukcję i wyjątkową funkcjonalność wersalka rozkładana idealnie sprawdza się w małych mieszkaniach i pomieszczeniach, ponieważ tworzy miejsce zarówno do siedzenia, jak i do spania. Jakie jeszcze meble warto rozważyć w przypadku ograniczonej przestrzeni domowej?

Kanapy i rozkładane sofy

O kanapach wspomnieliśmy już wcześniej, ciekawe jednak okazują się również rozkładane sofy. W przeciwieństwie do kanap nie składa się w nich oparcia, ale rozkłada się siedzisko, co pozwala stworzyć szerokie i optymalne na długość łóżko do wygodnego snu dla dwóch osób.

Narożniki

Coraz częściej dostępne są narożniki z funkcją spania, a zatem wyposażając w nie swój salon, możemy szybko przeobrazić miejsce wspólnego spędzania czasu w wygodną sypialnię dla gości.

Półkotapczan

Jak zapewnić miejsce do spania dla gości w pokoju, który jest bardzo mały? Półkotapczan to specjalne łóżko, które jest chowane w meblach. Na pozór mamy do czynienia z dużym regałem lub meblościanką, kiedy jednak go rozłożymy, zyskujemy duże łóżko oraz często dostęp do licznym półek.

Dostawki hotelowe

Warto też mieć w domu dostawkę hotelową, czyli kompaktowe, składane łóżko z wygodnym materacem, które nieużywane można przechowywać w większej szafie, na strychu lub w schowku, a gdy odwiedzi nas większa liczba gości, rozłożyć i stworzyć dodatkowe miejsce do spania.

Nowoczesna wersalka z funkcją spania, kanapa czy półkotapczan? Aby wybrać właściwie, zastanówmy się nad naszymi indywidualnymi potrzebami i wielkością domowych pomieszczeń – w ten sposób najłatwiej podejmiemy słuszną decyzję.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE