Olejowanie podłogi. Jak olejować podłogę drewnianą?

2021-11-26 13:17

Prawdziwa drewniana podłoga to marzenie wielu osób. Nic dziwnego – drewno samo w sobie jest ozdobą, ociepla wnętrze, jest eleganckie i doskonale podkreśla przytulny klimat każdego pomieszczenia. Z drugiej strony drewniana podłoga to wielkie wyzwanie. Jednym ze sposobów zabezpieczenia surowca jest olejowanie podłogi. Zatem jak olejować podłogę drewnianą, by służyła przez długie lata?

Olejowanie podłogi
Autor: GettyImages

Spis treści

  1. Dlaczego olejowanie, a nie lakier?
  2. Jaki olej do podłogi?
  3. Olej do podłóg drewnianych
  4. Olejowanie podłóg drewnianych – przygotowanie podłoża
  5. Zabezpieczenie ścian przed olejowaniem
  6. Jak olejować podłogę?
  7. Pielęgnacja olejowanej podłogi

Dlaczego olejowanie, a nie lakier?

Lakier tylko pozornie zabezpiecza drewno lepiej niż olej. W rzeczywistości to właśnie olej, wnikający głęboko w strukturę drewna, jest w stanie ochronić je przed uszkodzeniami. Deski pozostaną w idealnym stanie, zachowując swój kolor i blask, w przeciwieństwie do lakierowanych parkietów, które z czasem mogą matowieć i zmieniać kolor. Jeżeli więc zdecydowaliście się na olejowanie – znakomicie! Podpowiemy, jak się do tego zabrać.

Jaki olej do podłogi?

Odpowiedni olej do podłogi drewnianej to pierwszy, bardzo ważny krok, bo na rynku znajdziemy wielu producentów, których oleje różnią się od siebie sposobem nakładania i składem. My powinniśmy dobierać je przede wszystkim do odpowiedniego rodzaju drewna – innym olejem będziemy malować podłogę bukową, innym jesionową, a jeszcze innym dębową. Ważne, aby drewniane parkiety olejować preparatami naturalnymi, które są oparte na składnikach najwyżej jakości. W dobrych olejach znajdą się dodatkowo terpentyna lub żywica, które zabezpieczają podłogi przed zarysowaniami.

Warto wiedzieć: oleje mają w sobie dodatki pigmentów – można więc wybrać odcień podłogi.

Olej do podłóg drewnianych

W sklepach znajdziemy dwa rodzaje olejów: nietwardniejące i twardniejące. Te drugie dobrze się sprawdzają do podłóg dębowych lub sosnowych, choć ich składy są mniej naturalne. Jeżeli zaopatrzyliście się już w odpowiedni preparat, pora zająć się podłogą.

Olejowanie podłóg drewnianych – przygotowanie podłoża

Jeżeli podłoga jest całkowicie nowa, trzeba odczekać minimum tydzień od położenia, aby odpowiednio osiadła i się ułożyła. W przypadku starych podłóg zaczynamy od cyklinowania. Zabiegu można dokonać specjalną szlifierką lub maszyną do cyklinowania. Ważne, aby deski stały się idealnie gładkie i równe. Ewentualne szczeliny można przy okazji uzupełnić specjalnym klejem lub masą wypełniającą.

Kolejnym krokiem będzie odpylanie, bo na podłodze nie mogą pozostać żadne pyłki i zabrudzenia. Odpylanie przeprowadza się za pomocą specjalnego odkurzacza, a następnie przeciera się podłogę delikatną ściereczką. Co ważne, podłoga nie może wchłonąć żadnej wilgoci!

..  Wszystko o cyklinowaniu podłogi >>>

Zabezpieczenie ścian przed olejowaniem

Zanim przystąpicie do dzieła, koniecznie zabezpieczcie ściany, bo olej to substancja naprawdę trudna do zmycia. Wykorzystajcie do tego taśmę i folię malarską.

Jak olejować podłogę?

Jeżeli podłoga jest idealnie czysta i sucha, można przystąpić do olejowania. Najlepiej robić to przy otwartych oknach, bo pomieszczenie musi mieć dobrą wentylację. Olej należy najpierw bardzo dokładnie wymieszać. Następnie, przy użyciu specjalnego pędzla lub wałka do parkietu, należy nakładać równomierną warstwę oleju, w ilości zgodnej z zaleceniami producenta. Olej będzie się wchłaniał około 15-20 minut.

Kolejnym, bardzo ważnym etapem będzie polerowanie – trzeba to zrobić w miarę szybko, w przeciwnym razie zacieki z oleju stwardnieją i będą wyglądały nieestetycznie. Do polerowania używamy maszyny polerskiej lub szlifierki ze specjalną, filcową nakładką. Polerowanie wyrównuje parkiet i nadaje mu blask. Po tym zabiegu olejujemy podłogę kolejny raz, powtarzając obydwa zabiegi zgodnie z zaleceniami producenta. Zazwyczaj są to dwie lub trzy warstwy oleju.

Pielęgnacja olejowanej podłogi

Po olejowaniu przez kolejne 7 dni należy sprzątać podłogę wyłącznie na sucho, przy użyciu miękkiej miotły lub odkurzacza ze szczotką. Nie należy również kłaść dywanów, bo olej musi się równomiernie utlenić i utwardzić. Meble możemy wstawić po około 24 godzinach. Późniejszą pielęgnację na mokro wykonujemy wyłącznie przy użyciu środków do podłóg olejowanych, na przykład mydła lnianego.

Jak często olejować podłogę? W domu olejowanie podłóg warto przeprowadzić raz na rok – dzięki temu podłogi będą służyły przez całe pokolenia!

Jak olejować podłogi drewniane? Odpowiedź na to pytanie już znacie, ale pamiętajcie, by nie pomijać żadnego z etapów. Drewno jest delikatne i wymaga odpowiedniego traktowania. Jeżeli nie posiadacie w domu odpowiedniego sprzętu, lepiej wynająć do tego fachowców. Kompleksowa usługa to koszt ok. 35 zł/m2.

..  Farba do podłogi – co warto wiedzieć? >>>

Jak podłoga drewniana odmienia wnętrze. Wybieramy kolor podłogi