Nietrudno w aranżacji salonu o sporych wymiarach uzyskać wrażenie przestrzenie. Sztuką jest za to stworzyć przestrzenne wrażenie w małym salonie. Ale nawet w największym salonie możemy stworzyć aranżację, która zaburzy proporcje i harmonię wnętrza. Warto więc znać podstawowe zasady wnętrzarskie, które sprawią, że aranżacja salonu będzie harmonijna i przestrzenna.

Aranżacja salonu: jednolita podłoga

Już na etapie projektu warto zadbać, aby w aranżacji salonu stworzyć jednolitą podłogę. Jest to ważne zwłaszcza wtedy, gdy salon jest otwarty na inne pomieszczenia – na przykład na kuchnię, czy przedpokój. Jednolita podłoga w całym wnętrzu sprawi wrażenie, że aranżacja salonu jest bardziej przestronna niż w rzeczywistości. Warto także, aby podłoga była raczej jasna. Ciemny kolor podłogi może przytłoczyć niewielkie wnętrza.

Aranżacja salonu: jasne kolory i dobre doświetlenie

W aranżacji salonu o niewielkim metrażu radzimy raczej korzystać z jasnych kolorów. Jednolity i jasny kolor ścian – na przykład biały lub w odcieniach rozbielonych pasteli – sprawi, że salon optycznie wyda się większy. Również dodatki i meble mogą być utrzymane  w jasnych barwach.

Aranżacja salonu: meble lekkie, nieliczne i porządek we wnętrzu

W małym wnętrzu powinien panować porządek. Nawet najładniejsza aranżacja salonu, którą zagracimy niepotrzebnymi rzeczami, nie będzie ciekawa. W małym salonie zostawmy tylko te przedmioty i dodatki, które są tam naprawdę niezbędne. Aranżacja salonu z ciężkimi, ciemnymi meblami również przytłoczy wnętrze i odbierze mu wrażenie lekkości. Wybierajmy raczej do aranżacji salonu meble lekkie, może o ażurowych wzorach, które dodadzą wnętrzu lekkości.