Żywokost lekarski - Symphytum officinale

2022-04-13 12:30

Żywokost lekarski pochodzi z Europy. W Polsce jest bardzo pospolity, można go spotkać na terenie całego kraju. Należy do rodziny ogórecznikowatych (Boraginiaceae). Potocznie nazywany polskim żeń-szeniem.

Żywokost lekarski
Autor: www.thinkstockphotos.com Żywokost lekarski

Spis treści

  1. Żywokost lekarski - opis
  2. Żywokost lekarski - warunki uprawy
  3. Żywokost lekarski - pielęgnacja
  4. Żywokost lekarski - zastosowanie

Żywokost lekarski - opis

Żywokost lekarski jest to bylina o wzniesionym pokroju. Osiąga od 30 do 150 cm wysokości. Łodyga jest kanciasta, zielona, w górnej części intensywnie rozgałęziona. Cała łodyga, jak i liście, pokrywa szorstkie owłosienie. Liście są całobrzegie, umieszczone na pędzie skrętolegle, mają lancetowaty, lekko zaostrzony kształt. Żywokost kwitnie od maja do czerwca.

Kwiaty są zwisłe, rurkowato-dzwonkowate, w kolorze purpurowym, fioletowym lub białym. Owocem jest rozłupnia rozpadająca się na cztery pomarszczone rozłupki. Roślina jest silnie miododajna. Dzięki rozbudowanemu systemowi korzeniowemu ma zdolność do akumulowania różnorodnych substancji odżywczych z gleby. Dzięki temu żywokost wykorzystywany jest jako naturalny środek ochronny dla wielu roślin.  Ciekawe odmiany:

  • 'Aurerum' – odmiana, która posiada żółte liście,
  • 'Purpureum' – odmiana o pełnych kwiatach.

Żywokost lekarski - warunki uprawy

Żywokost lekarski nie jest trudny w uprawie. Lubi miejsca słoneczne lub półcieniste o wilgotnym i żyznym podłożu. Gorzej kwitnie w zupełnie przesuszonej glebie. Preferuje towarzystwo zbiorników wodnych (podnosi to wilgotność). Odczyn gleby powinien oscylować w granicy obojętnego. Żywokost lekarski z powodzeniem wytrzymuje nasze warunki pogodowe, jest odporny na mróz.

Żywokost lekarski - pielęgnacja

Roślinie należy zapewnić odpowiednie warunki siedliskowe, to wystarczy do powodzenia w uprawie. Nie wymaga innych specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych. Jeżeli będzie ona użytkowana jako roślina zielarska, nie należy jej wzmacniać nawozami mineralnymi. Rozmnaża się przez nasiona. W czasie długotrwałej suszy należy pamiętać o regularnym podlewaniu.

Żywokost lekarski - zastosowanie

Żywokost lekarski znajduje zastosowanie przede wszystkim w ogrodach ziołowych, może być także uzupełnieniem rabaty warzywnej (odstrasza niektóre szkodniki). Idealnie sprawdza się przy oczkach wodnych. Dobrze prezentuje się w grupie.

Żywokost lekarski jest rośliną leczniczą - wykorzystuje się go w leczeniu układu pokarmowego, oddechowego, a także zmian skórnych.

Poznaj inne zioła:

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia V - VI
Zimozielone Nie
Kategoria Zioła
Wysokość 30 cm - 1,5 m
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów fioletowa
Barwa kwiatów purpurowa
Pokrój wzniesiony
Zioła w domu i na balkonie
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE