Rumianek bezpromieniowy - Matricaria discoidea

2022-05-19 12:17

Rumianek bezpromieniowy pochodzi z Ameryki Północnej i Azji Wschodniej. W Polsce w naturze można go spotkać w Nizinie Nadwiślańskiej.

Rumianek bezpromieniowy
Autor: www.gettyimages.com Rumianek bezpromieniowy

Spis treści

  1. Rumianek bezpromieniowy - opis
  2. Rumianek bezpromieniowy - warunki uprawy i pielęgnacja
  3. Rumianek bezpromieniowy - zastosowanie

Rumianek bezpromieniowy należy do rodziny astrowatych (Asteraceae). Inne nazwy to: maruna, rumianek amerykański, rumianek cygański. Roślinę można spotkać jako chwast, najczęściej w uprawach kukurydzy czy zbóż, a także w przydrożach i nieużytkach na glebach ruderalnych.

Rumianek bezpromieniowy - opis

Rumianek bezpromieniowy to roślina jednoroczna. Ma wzniesiony pokrój, dorasta do 40 cm wysokości. Łodyga ma wiele rozgałęzień, może być wzniesiona lub delikatnie pokładająca się. Cała roślina wydziela bardzo przyjemny i charakterystyczny zapach rumianku. Zielone, pierzastodzielne liście złożone ustawione są na łodydze naprzemianlegle. Składają się z równowąskich listków. Okres kwitnienia rośliny przypada od czerwca do sierpnia. Kwiaty są niewielkie, zebrane w koszyczki. W koszyczku występują głównie obupłciowe zielonożółte kwiaty rurkowe, kwiatów języczkowych zazwyczaj brak. Owoce rumianku bezpromieniowego to szarobrązowe niełupki wielkości około 2 mm, nieposiadające puchu.

Rumianek bezpromieniowy - warunki uprawy i pielęgnacja

Rumianek bezpromieniowy najlepiej rośnie w miejscach słonecznych i ciepłych. Podłoże powinno być żyzne, dość wilgotne. Idealna jest ziemia piaszczysto-gliniasta. Roślina nie wymaga żadnych specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych. Jeśli zapragniemy uprawiać go w ogrodzie, musimy uważać, bo lubi się mocno rozrastać, zajmując miejsce przeznaczone dla innych roślin. Rozmnaża się przez wysiew nasion. Nasiona mogą być przenoszone przez owady i wiatr, nasiona są mrozoodporne i szybko kiełkują.

Rumianek bezpromieniowy - zastosowanie

Rumianek bezpromieniowy uprawiany jest głównie w celach leczniczych. Koszyczki kwiatów bogate są w olejki eteryczne, których składniki działają moczopędnie, napotnie, przeciwzapalnie i rozkurczowo. Pamiętajmy o tym, aby surowce, jakie zbieramy do suszenia były pobierane z miejsc, gdzie nie występuje duże zamieszczenie powietrza i gleby.

Rumianek bezpromieniowy może być ciekawym uzupełnieniem rabat jednorocznych lub wieloletnich, można też z niego tworzyć obwódki.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość do 40 cm
Termin kwitnienia VI - VIII
Zimozielone Nie
Kategoria Zioła
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów biało-żółta
Pokrój wzniesiony