Rumianek bezpromieniowy - Matricaria discoidea

2022-05-19 12:17

Rumianek bezpromieniowy pochodzi z Ameryki Północnej i Azji Wschodniej. W Polsce w naturze można go spotkać w Nizinie Nadwiślańskiej.

Rumianek bezpromieniowy
Autor: www.gettyimages.com Rumianek bezpromieniowy

Spis treści

  1. Rumianek bezpromieniowy - opis
  2. Rumianek bezpromieniowy - warunki uprawy i pielęgnacja
  3. Rumianek bezpromieniowy - zastosowanie

Rumianek bezpromieniowy należy do rodziny astrowatych (Asteraceae). Inne nazwy to: maruna, rumianek amerykański, rumianek cygański. Roślinę można spotkać jako chwast, najczęściej w uprawach kukurydzy czy zbóż, a także w przydrożach i nieużytkach na glebach ruderalnych.

Rumianek bezpromieniowy - opis

Rumianek bezpromieniowy to roślina jednoroczna. Ma wzniesiony pokrój, dorasta do 40 cm wysokości. Łodyga ma wiele rozgałęzień, może być wzniesiona lub delikatnie pokładająca się. Cała roślina wydziela bardzo przyjemny i charakterystyczny zapach rumianku. Zielone, pierzastodzielne liście złożone ustawione są na łodydze naprzemianlegle. Składają się z równowąskich listków. Okres kwitnienia rośliny przypada od czerwca do sierpnia. Kwiaty są niewielkie, zebrane w koszyczki. W koszyczku występują głównie obupłciowe zielonożółte kwiaty rurkowe, kwiatów języczkowych zazwyczaj brak. Owoce rumianku bezpromieniowego to szarobrązowe niełupki wielkości około 2 mm, nieposiadające puchu.

Rumianek bezpromieniowy - warunki uprawy i pielęgnacja

Rumianek bezpromieniowy najlepiej rośnie w miejscach słonecznych i ciepłych. Podłoże powinno być żyzne, dość wilgotne. Idealna jest ziemia piaszczysto-gliniasta. Roślina nie wymaga żadnych specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych. Jeśli zapragniemy uprawiać go w ogrodzie, musimy uważać, bo lubi się mocno rozrastać, zajmując miejsce przeznaczone dla innych roślin. Rozmnaża się przez wysiew nasion. Nasiona mogą być przenoszone przez owady i wiatr, nasiona są mrozoodporne i szybko kiełkują.

Rumianek bezpromieniowy - zastosowanie

Rumianek bezpromieniowy uprawiany jest głównie w celach leczniczych. Koszyczki kwiatów bogate są w olejki eteryczne, których składniki działają moczopędnie, napotnie, przeciwzapalnie i rozkurczowo. Pamiętajmy o tym, aby surowce, jakie zbieramy do suszenia były pobierane z miejsc, gdzie nie występuje duże zamieszczenie powietrza i gleby.

Rumianek bezpromieniowy może być ciekawym uzupełnieniem rabat jednorocznych lub wieloletnich, można też z niego tworzyć obwódki.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość do 40 cm
Termin kwitnienia VI - VIII
Zimozielone Nie
Kategoria Zioła
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów biało-żółta
Pokrój wzniesiony
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE