Pachnotka zwyczajna - Perilla frutescens

2020-07-16 15:45

Pachnotka zwyczajna pochodzi z Azji (z Japonii, Chin i Wietnamu). Jest dość łatwa w uprawie. Można ją spotkać w wielu krajach na świecie. W Polsce znana jest jako ozdobna roślina, najczęściej uprawiana w doniczce. Należy do rodziny jasnotowate (Lamiaceae). Jest rośliną oleistą.

Pachnotka zwyczajna
Autor: www.gettyimages.com Pachnotka zwyczajna

Spis treści

  1. Pachnotka zwyczajna - opis
  2. Pachnotka zwyczajna - warunki uprawy i pielęgnacja
  3. Pachnotka zwyczajna - zastosowanie

Pachnotka zwyczajna - opis

Pachnotka zwyczajna to roślina jednoroczna o silnie rozgałęzionym, wzniesionym pokroju i dość sztywnych pędach. Dorasta od 80 do 100 cm wysokości. Liście pachnotki są zielone, szeroko jajowatego kształtu, ostro zakończone. Blaszka liściowa jest dość gruba, piłkowana, lekko owłosiona. Liście mają charakterystyczny zapach. Pachnotka zwyczajna kwitnie dość długo - kwitnienie zazwyczaj rozpoczyna się w lipcu i trwa do września. Kwiaty są drobne, białe, dzwonkowate, niezbyt ozdobne, zebrane w kłosokształtne kwiatostany. Owocem jest rozłupnia w kolorze brązowym, która rozpada się na cztery rozłupki - źródło oleju. Ciekawe odmiany pachnotki zwyczajnej:

  • Perillafrutescensvar. crispa f. purpurea (akajiso) – odmiana o czerwonych liściach uprawiana w Japonii,
  • Perillafrutescensvar. crispa f. viridis (aojiso) – odmiana o zielonych liściach, również uprawiana w Japonii, wykorzystywana w gastronomii.

Pachnotka zwyczajna - warunki uprawy i pielęgnacja

Pachnotka zwyczajna bardzo lubi miejsca słoneczne (w takich warunkach zdecydowanie lepiej wybarwiają się jej liście). W miejscach półcienistych słabiej kwitnie. Idealne dla rośliny są gleby umiarkowanie żyzne, przepuszczalne, dobrze utrzymujące wilgoć, o odczynie od lekko kwaśnego do lekko zasadowego. W pielęgnacji pachnotki należy uważać ze stosowaniem nawozów mineralnych o dużej zawartości azotu, jeżeli zależy nam na kolorowych liściach wzmacniajmy roślinę nawozem o zwiększonej zawartości potasu. Aby uzyskać bujniejszy rozrost, szczytowe pędy warto uszczykiwać. Pachnotkę rozmnaża się przez wysiew nasion, które do skiełkowania potrzebują światła. Można rozmnażać ją również w sposób wegetatywny przez sadzonki pędowe, pobierane na wiosnę.

Pachnotka zwyczajna - zastosowanie

Pachnotka zwyczajna stosowana jest od zarania dziejów w medycynie chińskiej: wzmacnia system odpornościowy, łagodzi przeziębienia. Liście bogate są w wapń, żelazo witaminę A i C. Stosowane są również w kuchni. W Azji uprawiana jest jako roślina oleista - olej wykorzystywany jest do celów technicznych, kosmetycznych i leczniczych. Pachnotka znajduje też zastosowanie jako roślina ozdobna. Będzie ciekawą propozycją na prezent. Dobrze prezentuje się na tle innych roślin doniczkowych. Roślina jest niezwykle przydatna: na ciężkich glebach jej korzenie dobrze penetrują glebę, tym samym ją napowietrzając.

Poznaj inne zioła:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia VII - IX
Zimozielone Nie
Wysokość 80 cm - 1 m
Kategoria Zioła
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wzniesiony
Pokrój rozgałęziony
Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe