Miodunka plamista - Pulmonaria officinalis

2022-03-11 13:50

Miodunka plamista to bylina pochodząca z Europy i obszarów Kaukazu. W Polsce w stanie naturalnym występuje rzadko, głównie w części zachodniej i na Pomorzu. Należy do rodziny ogórecznikowatych (Boraginaceae).

Miodunka plamista
Autor: Gettyimages Miodunka plamista

Spis treści

  1. Miodunka plamista - opis
  2. Miodunka plamista - kwiaty
  3. Miodunka plamista - zastosowanie w ogrodzie
  4. Miodunka uprawa
  5. Ziele miodunki

Miodunka plamista - opis

Miodunka plamista osiąga do 30 cm wysokości. Ma wzniesiona łodygę, pojedynczą lub słabo rozgałęziającą się, kanciastą, gruczołowato owłosioną. Liście odziomkowe, osadzone na długich ogonkach, są jajowate i zaostrzone, rozwijają się wczesną wiosną (równocześnie z kwiatami), u nasady zwężają się, od spodu są jaśniejsze i sztywno owłosione. Liście łodygowe w górnej części są siedzące, dolne mają krótkie ogonki. Górna strona wszystkich liści jest nakrapiana jasnymi, srebrzystymi plamami.

Miodunka plamista - kwiaty

Miodunka kwitnie od marca do maja. Kwiaty miodunki są dwubarwne: młode mają czerwoną barwę, później stają się fioletowe. Wyrastają na krótkich, gruczołowato owłosionych szypułkach, które na szczycie łodygi tworzą kwiatostan (dwustronny sierpik). Jak wskazuje nazwa, miodunka jest rośliną miododajną.

Miodunka plamista - zastosowanie w ogrodzie

Miodunka plamista jest sadzona w ogrodach ze względu na dekoracyjne, plamiste liście i dwubarwne kwiaty. Znakomicie nadaje się na stanowiska zacienione (można ją sadzić pod krzewami i drzewami). Miodunki z  czasem rozrastają się, dzięki czemu mogą być wykorzystywane jako rośliny okrywowe.

Miodunka uprawa

Najlepsze dla miodunki są miejsca nieco ocienione. Podłoże powinno być zasobne w próchnicę, przepuszczalne i wilgotne (dobrze glebę ściółkować rozdrobnioną korą).

Miodunki są dość odporne na mróz, ale egzemplarze posadzone pod koniec lata lub jesienią warto przykryć gałęziami roślin iglastych. Odmiany wrażliwsze na zimno wymagają dodatkowego okrycia.

Miodunka nie jest rośliną ekspansywną. Należy ją sadzić w rozstawie min. 30 x 30 cm (około 10 sztuk na 1m2). Najłatwiej rozmnożyć miodunkę dzieląc kępy rośliny po kwitnieniu lub wczesną jesienią. Miodunka może być porażana przez mączniaka (widoczny mączysty nalot na liściach). Chore rośliny można opryskiwać preparatami Amistar 250 SC, Biosept 33 SL czy Saprol 190 EC.

Ziele miodunki

Miodunka plamista jest również rośliną leczniczą (surowcem są liście zbierane późną wiosną). Zawiera flawonoidy, garbniki, kleje roślinne (śluz), saponiny oraz witaminę C, nie zawiera alkaloidów. Dzięki wysokiej śluzu jest stosowana w leczeniu chorób płucnych, zwłaszcza w przypadkach chronicznego zapalenia oskrzeli.

>>Przeczytaj też: Uprawa ziół w ogrodzie: sadzenie i pielęgnacja

Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Stanowisko zacienione
Termin kwitnienia III - V
Wysokość do 30 cm
Zimozielone Nie
Kategoria Zioła
Podlewanie średnio
Barwa kwiatów czerwona
Barwa liści/igieł zielono-biała
Barwa kwiatów fioletowa
Pokrój kępiasty
Pokrój zwarty
Zioła w domu i na balkonie