Mięta nadwodna - Mentha piperita

2020-07-16 15:47 Martyna Cieślińska
Mięta nadwodna
Autor: www.gettyimages.com Mięta nadwodna

Mięta nadwodna występuje w Afryce, Europie oraz zachodniej części Azji i na Kaukazie. W Polsce w stanie dzikim można spotkać ją w górach i na niżu. Należy do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae).

Mięta nadwodna - opis

Mięta nadwodna jest rośliną wieloletnią o krzewiastym, lekko wzniesionym pokroju. Osiąga od 50 do 80 cm wysokości. Na dość silnej, rozgałęzionej łodydze umieszczone są ciemnozielone liście o owalnym bądź jajowatym kształcie, brzegiem ząbkowane, owłosione. Liście wydzielają bardzo przyjemny, a zarazem silny zapach cytryny. Okres kwitnienia mięty nadwodnej przypada od lipca aż do września. Kwiaty zebrane są na szczycie łodygi w okółkach, mają kolor różowy lub jasnofioletowy. Kwiatostany są kuliste. Po przekwitnieniu w miejscu kwiatów pojawiają się owoce - rozłupki, które posiadają brodawki. Roślina jest miododajna.

>>Przeczytaj też: Mięta: jak uprawiać miętę w doniczce na balkonie

Mięta nadwodna - warunki uprawy

Stanowisko dla mięty powinno być półcieniste, raczej chłodne. Gdy roślina rośnie w pełnym słońcu liście bardzo często czerwienieją, ze względu na szybkie parowanie wody. Podłoże powinno być umiarkowanie żyzne, dość przewiewne i wilgotne. Poziom wilgotności jest istotny w powodzeniu uprawy. Roślina jest w pełni odporna na mróz, dlatego z powodzeniem można uprawiać ją w naszym kraju.

>>Przeczytaj też: Gatunki i odmiany mięty do uprawy w ogrodzie i na balkonie

Mięta nadwodna - pielęgnacja

Mięta nadwodna nie wymaga specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych. Ładnie się krzewi i szybko rośnie, warto więc raz na jakiś czas dzielić kępy, aby mogły one się swobodnie rozrastać. Rozmnaża się generatywnie przez nasiona oraz wegetatywnie przez podział rośliny.

>>Przeczytaj też: Mięta pieprzowa – działanie zdrowotne i zastosowanie mięty

Mięta nadwodna - zastosowanie

Mięta nadwodna idealnie sprawdzi się jako roślina na obwódki i do obsadzania oczek wodnych. Nie straszne jej zacienienia i spora wilgotność, warto to wykorzystać jeśli mamy takie miejsce w swoim ogrodzie. Nadaje się do uprawy w pojemnikach. Jadalne liście mięty nawodnej wykorzystuje się w gastronomii, a olejki eteryczne zawarte w roślinie - w przemyśle kosmetycznym.

Poznaj inne zioła:

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko półcieniste
Termin kwitnienia VI - VIII
Zimozielone Nie
Wysokość 50 cm - 80 cm
Kategoria Zioła
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów fioletowa
Pokrój krzewiasty
Pokrój lekko wzniesiony

NOWY NUMER

Maj w M jak Mieszkanie wabi kolorami i zachęca do zmian w domu. Prezentuje piękne przedmioty i aranżacje w pastelowych odcieniach różu, błękitu, żółtego i zieleni.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Maj 2021