Kozieradka pospolita = kozieradka lekarska - Trigonella foenum-graecum

2020-07-16 15:49 Martyna Cieślińska

Kozieradka pospolita (kozieradka lekarska) pochodzi z Azji, ale rozpowszechniona jest na całym świecie. W naszym kraju można spotkać nawet dziczejące okazy. Swoją popularność zawdzięcza walorom zdrowotnym. Należy do rodziny bobowatych (Fabaceae). Inna nazwa rośliny to boża trawka, fenegryka, greckie siano.

Kozieradka pospolita - opis

Kozieradka pospolita to roślina jednoroczna o wyprostowanym, lekko wzniesionym pokroju. Dorasta maksymalnie do 60 cm wysokości. Łodyga jest mało rozgałęziona, liście nieduże, złożone, trójlistkowe, z wierzchu zielone, na spodniej stronie blaszki sinozielone. Okres kwitnienia kozieradki przypada od czerwca do lipca. Żółte kwiaty osadzone na krótkich szypułkach pojawiają się w kątach liści. Późnym latem lub wczesną jesienią na roślinie pojawiają się owoce - brunatne strąki o sierpowatym, lekko wygiętym kształcie. Wewnątrz strąka znajduje się 12-20 beżowych nasion, które są podzielone bruzdą na dwie nierówne części (podobne są do nasion gryki, dlatego roślina często jest z nią mylona). Kozieradka lekarska tworzy bardzo płytki system korzeniowy. Cała roślina wydziela charakterystyczny zapach, nie do końca przyjemny. Kozieradka pospolita jest silnie miododajna, chętnie odwiedzana przez wszelkie owady.

Kozieradka pospolita - warunki uprawy

Kozieradka pospolita wymaga do prawidłowego wzrostu wystawy słonecznej  osłoniętej od wiatru. Niestety jest dość delikatna i duże podmuchy wiatru mogą ją niszczyć. Gleba powinna być żyzna, bogata w próchnicę i przewiewna. Kozieradka jest rośliną wapnolubną, dlatego podłoże powinno być wysoko wapienne. Dość szybko się krzewi, dlatego zachowajmy odpowiednie odstępy podczas wysiewu. Nie toleruje wysokich przymrozków, najlepiej siać ją w maju.

Kozieradka pospolita - pielęgnacja

Jeśli zachowamy odpowiednie warunki uprawy przez cały okres wegetacji, roślina będzie bujnie rosnąć. Podlewajmy często, zwłaszcza podczas dużych upałów.  Raz na jakiś czas można w uprawie kozieradki zastosować nawożenie mineralne wieloskładnikowe, jednak dawki azotu nie powinny być duże. Starajmy się regularnie odchwaszczać rabatę z kozieradką. Rozmnaża się w sposób wegetatywny przez wysiew nasion, szybko kiełkuje i łatwo można uzyskać duży plon.

Kozieradka pospolita - zastosowanie

Kozieradka pospolita znana jest przede wszystkim z jej leczniczych właściwości. Od lat nasiona jak i liście wykorzystywane są do leczenia błony śluzowej układu pokarmowego, chorób wrzodowych czy skóry. Roślina ma zastosowanie również w gastronomii jako przyprawa, ma charakterystyczny lekko gorzkawy smak. Nie ulega wątpliwości, że jest też bardzo ładną rośliną i można ją wykorzystywać w ogrodach. Idealnie sprawdzi się jako uzupełnienie rabaty warzywnej czy ziołowej. Jej zielone liście ładnie prezentują się także pośród innych roślin ozdobnych, które posiadają bardziej kontrastowe kolory. Dawniej kozieradka wykorzystywana była do robienia wianków na głowę.

Poznaj inne zioła:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wysokość do 60 cm
Termin kwitnienia VI - VII
Zimozielone Nie
Kategoria Zioła
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój wyprostowany
Pokrój wzniesiony
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Maj w M jak Mieszkanie wabi kolorami i zachęca do zmian w domu. Prezentuje piękne przedmioty i aranżacje w pastelowych odcieniach różu, błękitu, żółtego i zieleni.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Maj 2021