Kminek zwyczajny - Carum carvi

2022-06-27 11:39

Kminek zwyczajny rośnie dziko w całej Polsce przy drogach, na miedzach, łąkach i pastwiskach, ale jest również uprawiany w ogródkach przydomowych i na działkach.

Kminek zwyczajny
Autor: Gettyimages Kminek zwyczajny

Spis treści

  1. Kminek zwyczajny
  2. Nasiona kminku
  3. Kminek uprawa
  4. Kminek zwyczajny - roślina lecznicza

Kminek zwyczajny

Kminek zwyczajny to roślina dwuletnia, która w pierwszym roku tworzy rozetę pierzastych liści rozesłanych na ziemi, a w roku kolejnym – rozgałęzioną łodygę wysokości do 80–100 cm. Kminek kwitnie w maju lub w czerwcu. Drobne, białe kwiaty zebrane są w baldachowate kwiatostany umieszczone na końcach łodyg. Kminek to roślina miododajna.

Nasiona kminku

Drobne brązowe owoce kminku, zwane potocznie nasionami, to powszechnie znana i używana przyprawa. Owoce kminku dojrzewają pod koniec czerwca. Zawierają olejek lotny, który nadaje im charakterystyczny korzenny zapach i ostry smak.

Kminek uprawa

Kminek zwyczajny rozmnaża się przez nasiona wysiewane na początku lipca (zaraz po zbiorze nasion) bezpośrednio do gruntu w rowki o głębokości 1–1,5 cm, w rzędach oddalonych od siebie o 25 cm. Nasiona kiełkują po około tygodniu. W okresie wzrostu należy odchwaszczać i spulchniać międzyrzędzia.

Kminek wymaga gleby żyznej, dobrze przepuszczalnej, o dużej zawartości wapnia oraz słonecznego stanowiska (rośliny uprawiane w miejscach mniej słonecznych zawierają mniej olejków eterycznych).

>>Przeczytaj też: Zioła na balkonie, tarasie i parapecie

Nasiona kminku zbiera się w drugim roku uprawy w pierwszej połowie lipca, gdy rośliny przybierają czerwonobrunatnawą barwę, a owoce w baldachach środkowych dają się z łatwością odrywać palcami. Nasiona łatwo osypują się, dlatego kminek należy zbierać ostrożnie, by nie utracić nasion. Łodygi kminku ścina się, wiąże w małe snopki i okrywa papierowym workiem, po czym suszy na podłodze wyłożonej papierem ustawiając snopki obok siebie wierzchołkami do góry. Po wysuszeniu owoce ociera się w rękach i oczyszcza na sicie. Wysuszone nasiona przechowuje się w papierowych lub płóciennych woreczkach.

Kminek zwyczajny - roślina lecznicza

Kminek zwyczajny to także roślina lecznicza. Surowcem są owoce kminku (Fructus Carvi). Kminek ma właściwości wiatropędne i rozkurczowe. Stosuje się go przy nadmiernej fermentacji jelitowej, wzdęciach i utracie apetytu. Olejki eteryczne zawarte w owocach kminku działają toksycznie na robaki jelitowe. Kminek to roślina mlekopędna, zalecana kobietom karmiącym.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Termin kwitnienia V - VI
Zimozielone Nie
Wysokość 80 cm - 1 m
Kategoria Zioła
Barwa kwiatów biała
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wzniesiony
Zioła w domu i na balkonie
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE