Cykoria podróżnik - Cichorium intybus

2020-07-27 11:55 Katarzyna Józefowicz
Cykoria podróżnik
Autor: photos.com Cykoria podróżnik

Cykoria podróżnik należy do rodziny astrowatych. Rośnie pospolicie na łąkach i nieużytkach, w ogrodach najczęściej traktowana jest jako chwast, mimo iż w okresie kwitnienia wygląda bardzo atrakcyjnie i z powodzeniem może stanowić piękny, błękitny akcent letnich rabat.

Cykoria podróżnik – opis

Cykoria podróżnik dorasta do wysokości 1-1,2 m, ma sztywną, lekko owłosioną, kanciastą łodygę, z której luźno wyrastają pojedyncze, wzniesione, cienkie pędy. Kwiaty cykorii rozwijają się latem (od lipca do września) na szczytach pędów i w kątach liści na łodygach bocznych. To jaskrawoniebieskie (rzadziej białe lub różowe), języczkowate kwiaty.

Cykoria roślina – uprawa

Cykoria podróżnik preferuje stanowiska słoneczne, ewentualnie półcieniste. W stosunku do podłoża nie jest wymagająca, ale najlepsza dla niej jest gleba żyzna, wilgotna, przepuszczalna, zasadowa. Może wprawdzie też rosnąć na bardziej suchym, piaszczysto-kamienistym terenie, ale wtedy jej kwiaty tracą intensywność zabarwienia. Cykorię podróżnik rozmnaża się głównie przez nasiona wysiewane wprost do gruntu w połowie lata. Wschody pojawiają się po kilku dniach. Po wzejściu rośliny trzeba przerwać, zostawiając tylko najmocniejsze siewki.

Cykoria podróżnik właściwości lecznicze

Cykoria podróżnik wykorzystywana jest w medycynie naturalnej – ma cenne właściwości lecznicze. Ziele cykorii podróżnika zawiera substancje gorzkie, fitosterole, kwasy polifenolowe, goryczkę, ślady olejku eterycznego, śluz, sole mineralne, inulinę oraz witaminy z grupy B i C.Jej odmiany użytkowe to cykoria sałatowa oraz cykoria siewna, której korzenia używa się przy produkcji kawy zbożowej.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia VI - IX
Wysokość 1 m - 1,2 m
Zimozielone Nie
Kategoria Zioła
Barwa kwiatów biała
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów niebieska
Pokrój wzniesiony

NOWY NUMER

W kwietniowym numerze M jak Mieszkanie szykujemy się do Wielkanocy. Porządki? Gotowanie? Nie tym razem. Tegoroczne święta witamy pięknie udekorowanym domem.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Kwiecień 2021