Cykoria podróżnik - Cichorium intybus

2020-07-27 11:55
Cykoria podróżnik
Autor: photos.com Cykoria podróżnik

Cykoria podróżnik należy do rodziny astrowatych. Rośnie pospolicie na łąkach i nieużytkach, w ogrodach najczęściej traktowana jest jako chwast, mimo iż w okresie kwitnienia wygląda bardzo atrakcyjnie i z powodzeniem może stanowić piękny, błękitny akcent letnich rabat.

Cykoria podróżnik – opis

Cykoria podróżnik dorasta do wysokości 1-1,2 m, ma sztywną, lekko owłosioną, kanciastą łodygę, z której luźno wyrastają pojedyncze, wzniesione, cienkie pędy. Kwiaty cykorii rozwijają się latem (od lipca do września) na szczytach pędów i w kątach liści na łodygach bocznych. To jaskrawoniebieskie (rzadziej białe lub różowe), języczkowate kwiaty.

Cykoria roślina – uprawa

Cykoria podróżnik preferuje stanowiska słoneczne, ewentualnie półcieniste. W stosunku do podłoża nie jest wymagająca, ale najlepsza dla niej jest gleba żyzna, wilgotna, przepuszczalna, zasadowa. Może wprawdzie też rosnąć na bardziej suchym, piaszczysto-kamienistym terenie, ale wtedy jej kwiaty tracą intensywność zabarwienia. Cykorię podróżnik rozmnaża się głównie przez nasiona wysiewane wprost do gruntu w połowie lata. Wschody pojawiają się po kilku dniach. Po wzejściu rośliny trzeba przerwać, zostawiając tylko najmocniejsze siewki.

Cykoria podróżnik właściwości lecznicze

Cykoria podróżnik wykorzystywana jest w medycynie naturalnej – ma cenne właściwości lecznicze. Ziele cykorii podróżnika zawiera substancje gorzkie, fitosterole, kwasy polifenolowe, goryczkę, ślady olejku eterycznego, śluz, sole mineralne, inulinę oraz witaminy z grupy B i C.Jej odmiany użytkowe to cykoria sałatowa oraz cykoria siewna, której korzenia używa się przy produkcji kawy zbożowej.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia VI - IX
Wysokość 1 m - 1,2 m
Zimozielone Nie
Kategoria Zioła
Barwa kwiatów biała
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów niebieska
Pokrój wzniesiony
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W nowy rok wkraczamy z mocnym postanowieniem ODPOCZYNKU. Styczniowy numer magazynu „M jak Mieszkanie” zachęca do relaksu w sypialni – przytulnej i efektownej.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie – Styczeń 2022