Biedrzeniec anyż - Pimpinella anisum

2022-03-23 13:49

Biedrzeniec anyż znany jest lepiej jako anyż lub anyżek. To bardzo dobrze znana roślina lecznicza i przyprawowa, należąca do rodziny selerowatych, dawniej baldaszkowatych (Apiaceae).

Biedrzeniec anyż
Autor: photos.com Biedrzeniec anyż

Spis treści

  1. Biedrzeniec anyż opis
  2. Anyż uprawa
  3. Anyż właściwości

Biedrzeniec anyż rzadko spotykany jest w uprawie jednak z powodzeniem można go posadzić w ogrodzie ziołowym.

Biedrzeniec anyż opis

Biedrzeniec anyż dorasta do 50 cm wysokości, dolne liście są okrągławe, ząbkowane, górne pierzastodzielne. Białe kwiaty anyżu zebrane w baldachy pojawiają się w czerwcu i lipcu. Owoce (rozłupnie) rozpadające się na dwie rozłupki są surowcem zielarskim i znaną przyprawą (Fructus Anisi).Nasiona anyżu (tak naprawdę są to owoce) wysiewa się do gruntu pod koniec kwietnia. Nasiona kiełkują po 2-3 tygodniach. Ze względu na duże rozmiary rośliny nasiona wysiewamy w odstępach minimum 30 cm.

Anyż uprawa

Miejsce do uprawy anyżu powinno być słoneczne, gdyż tylko w pełnym słońcu owoce będą miały wysoką zawartość olejków eterycznych. Owoce anyżu dojrzewają pod koniec sierpnia. Gdy łodygi zżółkną, ścina się pędy z baldachami i suszy w ciepłym i zacienionym miejscu.

Anyż właściwości

Olejek anyżowy zawarty w owocach anyżu ma właściwości rozkurczowe i wykrztuśne, działa także moczopędnie i wiatropędnie. Ze względu na swój charakterystyczny zapach i smak stosowany jest w przemyśle spożywczym, perfumeryjnym i farmaceutycznym.

Poznaj inne zioła:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Wysokość do 50 cm
Termin kwitnienia VI - VII
Kategoria Zioła
Barwa kwiatów biała
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wyprostowany
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE