Seler naciowy - Apium graveolens var. dulce

2022-03-08 14:28

Seler naciowy to jedno z najbardziej wartościowych warzyw liściowych. Jest rośliną dwuletnią. Tworzy rozetę zielonobiałych łodyg o postrzępionych liściach.

Spis treści

  1. Co zawiera seler
  2. Seler naciowy uprawa

Seler naciowy osiąga 30-40 cm wysokości. Częścią jadalną selera naciowego są grube, mięsiste ogonki liściowe, które spożywa się na surowo, ale można je także gotować lub dusić.

Co zawiera seler

Ogonki liściowe selera naciowego mają dużą wartość odżywczą, smakową, dietetyczną oraz leczniczą. Zawierają dużo witaminy C i składników mineralnych (szczególnie wapnia i potasu). Seler naciowy zawiera także olejki eteryczne, które m.in pobudzają trawienie i wpływają na pracę nerek. Seler naciowy obniża ciśnienie tętnicze krwi i poziom cholesterolu, dzięki czemu chroni przed zawałem i udarem mózgu.

Seler naciowy uprawa

Seler naciowy ma podobne wymagania klimatyczne, glebowe i nawożeniowe jak seler korzeniowy. Wymaga słonecznego stanowiska i żyznej, wilgotnej gleby. Uprawia się go z rozsady (można kupić gotową rozsadę bądź przygotować ją samodzielnie), którą wysadza się do gruntu pod koniec maja lub na początku czerwca, w rozstawie 40-50 x 30 cm.

Podczas sadzenia rozsady na miejsce stałe nie należy sadzić roślin zbyt głęboko (najlepiej sadzić na taką głębokość, jak rosły) i nie przysypać stożków wzrostu. Zbiór ogonków liściowych selera naciowego  – w zależności od terminu sadzenia – przypada od lipca do późnej jesieni.

Seler naciowy można także uprawiać pod osłonami. Ziemia pod uprawę selera naciowego powinna być wcześniej zasilona kompostem lub  uniwersalnym nawozem mineralnym. Podczas uprawy rośliny należy systematycznie odchwaszczać. Po posadzeniu rośliny należy często podlewać, zwłaszcza podczas suszy,a także nawozić co tydzień nawozem w płynie.

Uwaga: seler naciowy może powodować uczulenie, a nawet zapalenie skóry.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wysokość 30 cm - 40 cm
Zimozielone Nie
Kategoria Warzywa
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielonobiałe