Wilec trójbarwny - Ipomoea tricolor

2020-07-16 15:37 Martyna Cieślińska
Wilec trójbarwny
Autor: www.gettyimages.com

Wilec trójbarwny pochodzi z Ameryki Południowej oraz Środkowej, prawdopodobnie pierwszym miejscem gdzie można było spotkać wilca trójbarwnego był Meksyk. W Polsce roślina jest znana i często sadzona w ogrodach przydomowych. Należy do rodziny powojowatych (Convolvulaceae).

Wilec trójbarwny - opis

Wilec trójbarwny to dość popularne jednoroczne pnącze o płożącym, przewieszającym się pokroju. Giętkie pedy zazwyczaj dorastają do 2-3 m długości. Zielone liście sercowatego kształtu są potrójnie klapowane. Okres kwietnia wilca trójbarwnego trwa od lipca do września. Kielichowate kwiaty umieszczone są na długich szypułkach, wyróżniają się pięknym mocno niebieskim kolorem, co jest najważniejszym atutem tego okazu. Jedną z najbardziej popularnych i najchętniej wybieranych odmian wilca trójbarwnego jest 'Heavenly Blue'. Owoce wilca to torebki, wewnątrz których znajdują się nasiona.

>>Przeczytaj też: Modne wilce - efektowne pnącza do ogrodu, na balkon i taras. Gatunki, uprawa, pielęgnacja i zastosowanie wilców

Wilec trójbarwny - warunki uprawy i pielęgnacja

Wilec trójbarwny lubi miejsca słoneczne i ciepłe, osłonięte od wiatru. Podłoże powinno być umiarkowanie żyzne, przewiewne i średnio wilgotne. Na podłożach zdecydowanie mniej zasobnych roślina słabiej kwitnie, jednak nie zamiera. Wilec jest wrażliwy na mróz, dlatego nasiona należy wysiewać do gruntu po ostatnich przymrozkach wiosennych.
Warto pod wysiew nasion wilca przygotować podłoże z dodatkiem kompostu. Takie naturalne nawożenie bardzo pozytywnie wpływa na roślinę. Można też zastosować nawożenie mineralne, dbając jednak o właściwe dobranie dawki do zasobności podłoża, aby nie doszło do przenawożenia. Wilec rozmnaża się przez nasiona wysiewane do gruntu w maju - rozsadę można przygotować wcześniej.

Wilec trójbarwny - zastosowanie

Wilec trójbarwny bardzo ładnie prezentuje się w ogrodach przydomowych i zieleni miejskiej. Można go uprawiać w pojemnikach ustawianych na balkonach bądź tarasach. W uprawie pojemnikowej warto zastosować podporę, np. kratkę, po której roślina będzie się pięła do góry.

Poznaj też inne wilce:

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia VII - IX
Kategoria Pnącza
Wysokość 2 m - 3 m
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów niebieska
Pokrój płożący