Wiciokrzew pomorski 'Serotina' - Lonicera peryclimenum 'Serotina'

2022-03-31 13:39

Wiciokrzew pomorski 'Serotina' to bardzo dekoracyjne pnącze ogrodowe o kolorowych i pachnących kwiatach. Wiciokrzew pomorski 'Serotina' jest bardzo popularny i często sadzony w ogrodach z uwagi na łatwą pielęgnację, małe wymagania, dużą tolerancję do warunków oraz niezwykłą urodę.

Wiciokrzew pomorski 'Serotina'
Autor: GettyImages Wiciokrzew pomorski 'Serotina'

Spis treści

  1. Wiciokrzew pomorski 'Serotina'
  2. Wiciokrzew pomorski uprawa i pielęgnacja

Wiciokrzew pomorski 'Serotina'

Wiciokrzew pomorski 'Serotina' dorasta do 3-5 m wysokości (roczne przyrosty mogą osiągać nawet 1 m). Liście są bordowozielone.Wiciokrzew pomorski 'Serotina' zaczyna kwitnąć w czerwcu, a kończy we wrześniu. Kwiaty powstają zwykle na końcach pędów, są rurkowate, na zewnątrz fioletowoczerwone, wewnątrz kremowe, dodatkowo pięknie i subtelnie pachną. Pod koniec lata na miejscu kwiatów pojawiają się czerwone, błyszczące kuliste owoce, które pozostają na pędach aż do przymrozków.

Wiciokrzew pomorski uprawa i pielęgnacja

Wiciokrzew potrzebuje stanowiska słonecznego. Toleruje różne typy podłoży, w tym przeciętne, średnio żyzne. Należy unikać jedynie sadzenia na glebach suchych oraz podmokłych. Wiciokrzew pomorski 'Serotina' warto posadzić przy podporze, kratce lub altanie. W pierwszych latach można mu pomóc się wspinać przywiązując pędy.

Od wiosny do jesieni należy pnącze podlewać w czasie bezdeszczowej pogody. W czasie sezonu wegetacyjnego rośliny zaleca się nawozić. Wiciokrzew pomorski 'Serotina' doskonale rośnie na stanowiskach słonecznych a także półcienistych. Nie jest wymagający co do podłoża, zadowoli się każdą ziemią ogrodową. Z powodzeniem zimuje nawet podczas surowych mrozów. Można go także sadzić w doniczkach na balkonie lub tarasie. Nie wymaga cięcia, poza przycinaniem starych, suchych oraz zbyt długich pędów.

Poznaj inne gatunki i odmiany wiciokrzewów:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średniowilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Termin kwitnienia VI - IX
Kategoria Pnącza
Zimozielone Nie
Wysokość 3 m - 5 m
Podlewanie mało
Pokrój pnącze
Barwa liści/igieł bordowozielona
Barwa kwiatów fioletowoczerwono-kremowa
Pnącza w ogrodzie