Wiciokrzew pomorski 'Serotina' - Lonicera peryclimenum 'Serotina'

2022-03-31 13:39

Wiciokrzew pomorski 'Serotina' to bardzo dekoracyjne pnącze ogrodowe o kolorowych i pachnących kwiatach. Wiciokrzew pomorski 'Serotina' jest bardzo popularny i często sadzony w ogrodach z uwagi na łatwą pielęgnację, małe wymagania, dużą tolerancję do warunków oraz niezwykłą urodę.

Wiciokrzew pomorski 'Serotina'
Autor: GettyImages Wiciokrzew pomorski 'Serotina'

Spis treści

  1. Wiciokrzew pomorski 'Serotina'
  2. Wiciokrzew pomorski uprawa i pielęgnacja

Wiciokrzew pomorski 'Serotina'

Wiciokrzew pomorski 'Serotina' dorasta do 3-5 m wysokości (roczne przyrosty mogą osiągać nawet 1 m). Liście są bordowozielone.Wiciokrzew pomorski 'Serotina' zaczyna kwitnąć w czerwcu, a kończy we wrześniu. Kwiaty powstają zwykle na końcach pędów, są rurkowate, na zewnątrz fioletowoczerwone, wewnątrz kremowe, dodatkowo pięknie i subtelnie pachną. Pod koniec lata na miejscu kwiatów pojawiają się czerwone, błyszczące kuliste owoce, które pozostają na pędach aż do przymrozków.

Wiciokrzew pomorski uprawa i pielęgnacja

Wiciokrzew potrzebuje stanowiska słonecznego. Toleruje różne typy podłoży, w tym przeciętne, średnio żyzne. Należy unikać jedynie sadzenia na glebach suchych oraz podmokłych. Wiciokrzew pomorski 'Serotina' warto posadzić przy podporze, kratce lub altanie. W pierwszych latach można mu pomóc się wspinać przywiązując pędy.

Od wiosny do jesieni należy pnącze podlewać w czasie bezdeszczowej pogody. W czasie sezonu wegetacyjnego rośliny zaleca się nawozić. Wiciokrzew pomorski 'Serotina' doskonale rośnie na stanowiskach słonecznych a także półcienistych. Nie jest wymagający co do podłoża, zadowoli się każdą ziemią ogrodową. Z powodzeniem zimuje nawet podczas surowych mrozów. Można go także sadzić w doniczkach na balkonie lub tarasie. Nie wymaga cięcia, poza przycinaniem starych, suchych oraz zbyt długich pędów.

Poznaj inne gatunki i odmiany wiciokrzewów:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średniowilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Termin kwitnienia VI - IX
Kategoria Pnącza
Zimozielone Nie
Wysokość 3 m - 5 m
Podlewanie mało
Pokrój pnącze
Barwa liści/igieł bordowozielona
Barwa kwiatów fioletowoczerwono-kremowa
Pnącza w ogrodzie
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE