Wiciokrzew Browna - Lonicera x brownii

2020-07-16 15:37 Paweł Romanowski
Wiciokrzew Browna
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Wiciokrzew Browna

Wiciokrzew Browna to popularne, długo kwitnące pnącze ogrodowe. Wiciokrzew Browna to mieszaniec powstały ze skrzyżowania Lonicera hirsuta z Lonicera sempervirens.

Wiciokrzew Browna jest łatwy w uprawie, dobrze rośnie zarówno na stanowisku słonecznym, jak i półcienistym. Idealna gleba dla tego pnącza powinna być żyzna i przepuszczalna, jednak wiciokrzew Browna jest bardzo tolerancyjny i odporny. Źle będzie rósł jedynie na glebach bardzo kwaśnych, suchych lub ciężkich i gliniastych.Wiciokrzew Browna doskonale wygląda posadzony przy altanie, pergoli, płocie lub ogrodzeniu. Szybko się rozrasta,  roczne przyrosty mogą wynosić nawet 1 m, dorasta maksymalnie do 5 m długości. Z uwagi na dużą mrozoodporność, często jest sadzony także w donicach na balkonach lub tarasach przy kratkach lub innych podporach.Rurkowate kwiaty wiciokrzewu Browna zebrane są w trzykwiatowe wierzchotki, ułożone parami w kątach liści lub w główki na szczytach pędów. W zależności od odmiany, kwiaty mogą być złociste, miedziane, pomarańczowe lub czerwone, są delikatnie pachnące, pojawiają się od czerwca do września. Liście są najczęściej zielone lub niebieskozielone, ale u niektórych odmian mogą mieć również inne barwy. Są jajowate lub owalne, całobrzegie. Liście podkwiatowe są tarczowato zrośnięte. Dekoracyjne są również jego kuliste, błyszczące pomarańczowo-czerwone owoce – pojawiają się od sierpnia do października. Wiciokrzew Browna co kilka lat wymaga cięcia odmładzającego, aby skrócić zbyt długie i stare pędy oraz pobudzić roślinę do intensywniejszego kwitnienia. Pnącze to można rozmnażać za pomocą sadzonek pędowych lub przez odkłady poziome.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia VI - IX
Kategoria Pnącza
Zimozielone Nie
Wysokość do 5 m
Barwa liści/igieł zielona
Barwa liści/igieł niebieskozielona

NOWY NUMER

Maj w M jak Mieszkanie wabi kolorami i zachęca do zmian w domu. Prezentuje piękne przedmioty i aranżacje w pastelowych odcieniach różu, błękitu, żółtego i zieleni.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Maj 2021