Wiciokrzew Browna - Lonicera x brownii

2020-07-16 15:37

Wiciokrzew Browna to popularne, długo kwitnące pnącze ogrodowe. Wiciokrzew Browna to mieszaniec powstały ze skrzyżowania Lonicera hirsuta z Lonicera sempervirens.

Wiciokrzew Browna
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Wiciokrzew Browna

Wiciokrzew Browna jest łatwy w uprawie, dobrze rośnie zarówno na stanowisku słonecznym, jak i półcienistym. Idealna gleba dla tego pnącza powinna być żyzna i przepuszczalna, jednak wiciokrzew Browna jest bardzo tolerancyjny i odporny. Źle będzie rósł jedynie na glebach bardzo kwaśnych, suchych lub ciężkich i gliniastych.Wiciokrzew Browna doskonale wygląda posadzony przy altanie, pergoli, płocie lub ogrodzeniu. Szybko się rozrasta,  roczne przyrosty mogą wynosić nawet 1 m, dorasta maksymalnie do 5 m długości. Z uwagi na dużą mrozoodporność, często jest sadzony także w donicach na balkonach lub tarasach przy kratkach lub innych podporach.Rurkowate kwiaty wiciokrzewu Browna zebrane są w trzykwiatowe wierzchotki, ułożone parami w kątach liści lub w główki na szczytach pędów. W zależności od odmiany, kwiaty mogą być złociste, miedziane, pomarańczowe lub czerwone, są delikatnie pachnące, pojawiają się od czerwca do września. Liście są najczęściej zielone lub niebieskozielone, ale u niektórych odmian mogą mieć również inne barwy. Są jajowate lub owalne, całobrzegie. Liście podkwiatowe są tarczowato zrośnięte. Dekoracyjne są również jego kuliste, błyszczące pomarańczowo-czerwone owoce – pojawiają się od sierpnia do października. Wiciokrzew Browna co kilka lat wymaga cięcia odmładzającego, aby skrócić zbyt długie i stare pędy oraz pobudzić roślinę do intensywniejszego kwitnienia. Pnącze to można rozmnażać za pomocą sadzonek pędowych lub przez odkłady poziome.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia VI - IX
Kategoria Pnącza
Zimozielone Nie
Wysokość do 5 m
Barwa liści/igieł zielona
Barwa liści/igieł niebieskozielona
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE