Czereśnia ‘Burlat’ - Prunus avium ‘Burlat’

2020-07-16 15:55

Czereśnia ‘Burlat’ uznawana jest za najcenniejszą wczesną odmianę czereśni.

Czereśnia 'Burlat'
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Czereśnia 'Burlat'

Spis treści

  1. Czereśnia Burlat – opis
  2. Czereśnia karłowa
  3. Wczesne odmiany czereśni
  4. Czereśnia – uprawa

Czereśnia Burlat – opis

Polecana jest zarówno do sadów towarowych, jak i przydomowych ogrodów, przede wszystkim z uwagi na duże, ciemne i słodkie owoce oraz odporność na większość chorób czereśni. Niestety, jej francuskie pochodzenie powoduje, że jest średnio wytrzymała na mróz (drzewo przemarza poniżej -21 st.C), w związku z tym powinna być sadzona w zacisznym i słonecznym miejscu, osłoniętym od silnego wiatru.

Czereśnia karłowa

Czereśnia ‘Burlat’ rośnie bardzo silnie na podkładce f12/1. Drzewo czereśni tworzy gęstą koronę z wniesionymi gałęziami i osiąga wtedy wysokość 3–5 metrów. Do sadzenia w ogrodach przydomowych warto wybierać czereśnie ‘Burlat’ szczepione na podkładkach skarlających, np. PHL-A oraz Gisela-5.

Wczesne odmiany czereśni

Czereśnia ‘Burlat’ w okres owocowania wchodzi zwykle w 4.–5. roku po posadzeniu. To czereśnia wczesna i kwitnie w kwietniu. Do zapylenia kwiatów potrzebuje pyłku z innej odmiany czereśni. Najlepiej czereśni ‘Van’, ‘Vega’, ‘Rainier’ lub ‘Wczesna Riversa’. Czereśnia ‘Burlat’ owocuje regularnie, ale średnio obficie. Na szczęście owoce rekompensują to swoją wielkością – są duże (6–7 g), sercowate, o ciemnoczerwonym miąższu i charakterystycznej purpurowoczerwonej skórce, w pełnej dojrzałości bardzo ciemnej. Owoce osiągają dojrzałość zbiorczą pod koniec czerwca, są dość twarde, soczyste i słodkie – uznawane za bardzo smaczne. Nadają się zarówno do bezpośredniego spożycia, jak i na przetwory czy do zamrażania.

Czereśnia – uprawa

Czereśnia ‘Burlat’ jest średnio wytrzymała na mróz, dlatego nadaje się do uprawy tylko w cieplejszych rejonach kraju. Lubi stanowiska słoneczne i gleby średnio wilgotne, piaszczysto-gliniaste, żyzne o odczynie obojętnym. Jest mało wrażliwa na choroby. Owoce często bywają atakowane przez szkodniki: nasionnicę trześniówkę (muchówkę odpowiedzialną za robaczywienie owoców) oraz przez ptaki.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Zimozielone Nie
Wysokość 3 m - 5 m
Kategoria Owocowe
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wzniesiony
Drzewa do małego ogrodu
Nasi Partnerzy polecają