Czereśnia ‘Burlat’ - Prunus avium ‘Burlat’

2020-07-16 15:55

Czereśnia ‘Burlat’ uznawana jest za najcenniejszą wczesną odmianę czereśni.

Czereśnia 'Burlat'
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Czereśnia 'Burlat'

Spis treści

  1. Czereśnia Burlat – opis
  2. Czereśnia karłowa
  3. Wczesne odmiany czereśni
  4. Czereśnia – uprawa

Czereśnia Burlat – opis

Polecana jest zarówno do sadów towarowych, jak i przydomowych ogrodów, przede wszystkim z uwagi na duże, ciemne i słodkie owoce oraz odporność na większość chorób czereśni. Niestety, jej francuskie pochodzenie powoduje, że jest średnio wytrzymała na mróz (drzewo przemarza poniżej -21 st.C), w związku z tym powinna być sadzona w zacisznym i słonecznym miejscu, osłoniętym od silnego wiatru.

Czereśnia karłowa

Czereśnia ‘Burlat’ rośnie bardzo silnie na podkładce f12/1. Drzewo czereśni tworzy gęstą koronę z wniesionymi gałęziami i osiąga wtedy wysokość 3–5 metrów. Do sadzenia w ogrodach przydomowych warto wybierać czereśnie ‘Burlat’ szczepione na podkładkach skarlających, np. PHL-A oraz Gisela-5.

Wczesne odmiany czereśni

Czereśnia ‘Burlat’ w okres owocowania wchodzi zwykle w 4.–5. roku po posadzeniu. To czereśnia wczesna i kwitnie w kwietniu. Do zapylenia kwiatów potrzebuje pyłku z innej odmiany czereśni. Najlepiej czereśni ‘Van’, ‘Vega’, ‘Rainier’ lub ‘Wczesna Riversa’. Czereśnia ‘Burlat’ owocuje regularnie, ale średnio obficie. Na szczęście owoce rekompensują to swoją wielkością – są duże (6–7 g), sercowate, o ciemnoczerwonym miąższu i charakterystycznej purpurowoczerwonej skórce, w pełnej dojrzałości bardzo ciemnej. Owoce osiągają dojrzałość zbiorczą pod koniec czerwca, są dość twarde, soczyste i słodkie – uznawane za bardzo smaczne. Nadają się zarówno do bezpośredniego spożycia, jak i na przetwory czy do zamrażania.

Czereśnia – uprawa

Czereśnia ‘Burlat’ jest średnio wytrzymała na mróz, dlatego nadaje się do uprawy tylko w cieplejszych rejonach kraju. Lubi stanowiska słoneczne i gleby średnio wilgotne, piaszczysto-gliniaste, żyzne o odczynie obojętnym. Jest mało wrażliwa na choroby. Owoce często bywają atakowane przez szkodniki: nasionnicę trześniówkę (muchówkę odpowiedzialną za robaczywienie owoców) oraz przez ptaki.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Zimozielone Nie
Wysokość 3 m - 5 m
Kategoria Owocowe
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wzniesiony
Drzewa do małego ogrodu
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE