Żarnowiec - Cytisus sp.

2020-07-16 15:36 Anna Skórkowska

Żarnowiec należy do rodziny strączkowatych (Leguminosae). Pochodzi z rejonów Morza Śródziemnego. W Polsce rośnie dziko (lub zdziczały) żarnowiec miotlasty. W sprzedaży są ozdobne krzewy powstałe ze skrzyżowania kilku gatunków żarnowca. W opisach roślin podaje się często tylko ich nazwę rodzajową i odmianę.

Żarnowiec - krzew i kwiaty

W stanie dzikim najczęściej spotykamy żarnowiec na słonecznych polanach, obrzeżach lasów i porębach. Ma pokrój miotlasty – krzewy złożone są z długich, rózgowatych, żywo zielonych pędów, pokrytych niewielkimi lancetowatymi liśćmi. Dorasta do 1,5 m wysokości. Zależnie od odmiany kwitnie w kwietniu-maju lub maju-czerwcu Żółte kwiaty ułożone są gęsto wzdłuż pędów. W okresie pełnego rozkwitu krzew wprost pod nimi znika. Jest miododajny.

Żarnowce - uprawa

Żarnowce dobrze rosną w przepuszczalnej, piaszczystej ziemi - może być lekko kwaśna, ale nie powinna zawierać wapnia. Nie lubią zbitej gliniastej gleby i nadmiaru wody w podłożu. Są odporne na suszę, choroby i szkodniki, ale krótkowieczne. Nie wszystkie są też w pełni wytrzymałe na mróz. Należy je sadzić w miejscach łatwo się nagrzewających, zacisznych i osłoniętych od wiatru.
Żarnowiec źle znosi przesadzanie (im starsze egzemplarze, tym gorzej), dlatego trzeba dobrze przemyśleć wybór miejsca sadzenia. Po kwitnieniu warto przyciąć pędy rośliny, bo to pobudza do zagęszczania korony.
Żarnowce rozmnaża się przez wysiew nasion, uprzednio dobrze namoczonych, a odmiany - przez sadzonki zielne pobierane w czerwcu i lipcu.

>>Przeczytaj też: Żarnowce – uprawa i zastosowanie żarnowców w ogrodzie

Żarnowiec - zastosowanie

Żarnowiec uprawiany jest są przede wszystkim ze względu na fantastyczny efekt w okresie kwitnienia. Najlepiej sprawdza się na leśnych działkach, na których dominuje drzewostan sosnowy lub w kompozycjach naturalistycznych. Efektownie prezentuje się też w sąsiedztwie architektury nowoczesnej. Można obsadzać nim skarpy. Dobrze też rośnie w dużych pojemnikach.

Żarnowiec - odmiany

  • kwiaty żółte – 'Dukaat' osiąga 1,5 m wysokości, kwitnie IV-V, 'Luna' osiąga około 1,5 m wysokości, kwitnie IV-V,
  • różowe – 'Hollandia' dorasta do 2 m wysokości, kwitnie IV-V,
  • czerwone na zewnątrz i różowoliliowe w środku - 'Boskoop Ruby' dorasta do 2 m wysokości, kwitnie IV-V,
  • czerwone ze złoto obrzeżonym żagielkiem – 'Burkwoodii' osiąga około 1,5 m wysokości, kwitnie IV-V,
  • czerwono-żółte – 'Lena' osiąga 1,5  m wysokości, kwitnie V-VI,
  • czerwono-białe – 'Palette' osiąga 1,5  m wysokości, kwitnie V-VI,
  • białe - 'White Lion' osiąga 1,5  m wysokości, kwitnie V-VI,
  • pomarańczowo-łososiowe - 'Zeelandia' osiąga 1,5  m wysokości, kwitnie IV-V.

>>Przeczytaj też: Żarnowiec, szczodrzeniec, janowiec – czym różnią się te gatunki?

Stanowisko
Wilgotność gleby
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z pędów
Wysokość 1 m - 2 m
Kategoria Krzewy liściaste
Termin kwitnienia IV - V
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój rozłożysty
Pokrój krzaczasty

NOWY NUMER

To już trzecie wydanie „M jak Mieszkanie” w 2021 roku. Cieszymy się, że jesteście z nami! W tym numerze podpowiadamy, jak urządzić salon - idealny do wypoczynku, zabaw z dziećmi, ale też do pracy.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie okładka 03/2021