Żarnowiec 'Boskoop Ruby' - Cytisus 'Boskoop Ruby'

2022-04-13 15:03

Żarnowiec ‘Boskoop Ruby’ jest to krzew z rodziny bobowatych, który dziko rośnie w południowo-wschodniej oraz środkowej Europie. W Polsce ta odmiana żarnowca nie jest popularna, jednak jego uprawa jest możliwa. Można go spotkać w ogrodach botanicznych lub u pasjonatów ogrodnictwa.

Żarnowiec 'Boskoop Ruby'
Autor: Gettyimages Żarnowiec 'Boskoop Ruby'

Spis treści

  1. Żarnowiec 'Boskoop Ruby' - opis
  2. Żarnowiec 'Boskoop Ruby' uprawa
  3. Żarnowiec 'Boskoop Ruby' - pielęgnacja
  4. Cytissus 'Boskoop Ruby' - zastosowanie w ogrodzie

Żarnowiec 'Boskoop Ruby' - opis

Żarnowiec ‘Boskoop Ruby’ nie jest wysoki, dorasta do 1,5 m wysokości. Charakteryzuje się wzniesionymi ku górze pędami, które są miotlaste i giętkie. Krzew ma niewielkie liście zwężające się ku dołowi, o lancetowatym kształcie. Kwiaty o motylkowej budowie z zewnątrz są ciemnoczerwone, wręcz purpurowe, w środku liliowe. Przyjemnie pachną. Okres kwitnienia przypada na kwiecień-maj. Wtedy roślina obsypywana jest dużą ilością dekoracyjnych kwiatów. Owocem jest około 5 cm zielonoszary strąk, który pęka sam.

Żarnowiec 'Boskoop Ruby' uprawa

Roślina jest bardzo łatwa w uprawie. Lubi ciepłe, słoneczne i suche środowisko. Jest odporna na niedobór wody, jednak dobrze aby podłoże było piaszczyste i przewiewne. Sprzyja jej odczyn kwaśny do obojętnego. Aby zadbać o coroczne wydawanie kwiatów, pamiętajmy aby na wiosnę wzbogacić roślinę nawozem dla krzewów ozdobnych.

Żarnowiec 'Boskoop Ruby' - pielęgnacja

Żarnowiec ‘Boskoop Ruby’ bardzo lubi cięcie. Idealnie nadaje się do formowania Zwłaszcza sprzyja mu cięcie wykonane po kwitnieniu. Pobudza to roślinę do rozwoju w następnym roku i odmładza okaz. Pędy najlepiej przyciąć do połowy długości, pozostawiając pędy zdrewniałe. Młode egzemplarze są wrażliwe na mróz, dlatego podstawę krzewu należy przed zimą okopczykować lub okryć trocinami. Ze względu na niewielki rozmiar tę odmianę żarnowca można uprawiać także w doniczce. Rozmnaża się go przez niezdrewniałe sadzonki pędowe, które pobieramy latem lub przez nasiona.

Cytissus 'Boskoop Ruby' - zastosowanie w ogrodzie

Żarnowiec jest rośliną ozdobną z kwiatów, jednak sam jego pokrój zapewnia ciekawy wygląd rośliny. Dobrze będzie się czuł w ogrodach skalnych, czy pośród wrzosowisk. Ze względu na intensywny kolor płatków kwiatów posadzony samodzielnie wygląda równie pięknie. Niestety, krzew nie należy do długowiecznych.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z pędów
Wysokość do 1,5 m
Kategoria Krzewy liściaste
Termin kwitnienia IV - V
Zimozielone Nie
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów czerwona
Pokrój krzaczasty
Pokrój wzniesiony
Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe