Janowiec lidyjski - Genista lydia

2020-07-17 12:42

Janowiec lidyjski pochodzi prawdopodobnie ze wschodniej części Bałkanów - tam można spotkać go w naturalnym środowisku. W Polsce znany jest jako roślina ozdobna. Należy do rodziny bobowatych (Fabaceae).

Janowiec lidyjski
Autor: www.gettyimages.com Janowiec lidyjski

Spis treści

  1. Janowiec lidyjski - opis
  2. Janowiec lidyjski - warunki uprawy i pielęgnacja
  3. Janowiec lidyjski - zastosowanie

Janowiec lidyjski - opis

Janowiec lidyjski jest wieloletnim niskim krzewem o płożącym, pokładającym się pokroju. Osiąga od 20 cm do maksymalnie 100 cm wysokości. Pędy są cienkie, zielone, dość wiotkie, tworzą tzw. kompozycję przewieszającą. Liście są niewielkie, równowąskie, szarozielone. Kwiaty janowca lidyjskiego ukazują się w maju. Mają typową dla rodziny bobowatych, motylkową budowę, są żółte, drobne i intensywnie pachnące. Jest ich bardzo dużo na danym okazie i ułożone są ciasno na pędach. Przypominają kwiaty groszku pachnącego. Owoce  - brązowe strąki - pojawiają się na roślinie latem (zazwyczaj w sierpniu).

>>> Przeczytaj też: Rośliny motylkowe - zalety i zastosowanie w ogrodzie

Janowiec lidyjski - warunki uprawy i pielęgnacja

Janowiec lidyjski jest niezwykle łatwy w uprawie. Lubi miejsca ciepłe i słoneczne, osłonięte od wiatru. Podłoże powinno być umiarkowanie żyzne, najlepiej piaszczyste, przewiewne i lekko kwaśne. Jednak nawet na bardzo ubogim podłożu janowiec radzi sobie dobrze. Roślina nie toleruje zalewania, znosi za to krótkotrwałe okresy suszy. Niestety, jest wrażliwa na niską temperaturę. Janowiec nie wymaga intensywnej pielęgnacji, dlatego polecany jest nawet dla mało doświadczonych ogrodników. Należy regularnie podlewać krzew, zwłaszcza w okresie kwitnienia. Należy odpowiednio zabezpieczyć go na zimę, ponieważ może przemarznąć, zwłaszcza w najzimniejszych rejonach naszego kraju. Roślinę rozmnaża się wegetatywnie przez sadzonki pędowe.

Janowiec lidyjski - zastosowanie

Janowiec lidyjski sprawdzi się zarówno w ogrodach przydomowych, jak w zieleni miejskiej. Ze względu na płożący pokrój można go wykorzystać jako roślinę okrywową do zasłonięcia mało atrakcyjnych miejsce w ogrodzie, nawet tych zacienionych. Intensywny kolor kwiatów nadaje atrakcyjności roślinie. Janowiec lidyjski dobrze prezentuje się w towarzystwie roślin iglastych. Pasuje również na obwódki oraz do ogrodów skalnych i na wrzosowiska. Nawet zimą stanowi ozdobę ogrodu, ponieważ jego pędy są zielone przez cały rok. Z powodzeniem można go uprawiać również w pojemnikach.

>>Poznaj też janowiec barwierski

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 20 cm - 1 m
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój płożący
Termin kwitnienia V
Kiedy przycinamy i jak dbamy o krzewy? Posłuchaj eksperta