Janowiec barwierski - Genista tinctoria

2020-07-16 15:51 Agata Krzepińska

Janowiec barwierski to roślina ozdobna o pięnych kwiatach, która dorasta do 1 m wysokości.

Janowiec barwierski kwitnie w maju i czerwcu - w czasie kwitnienia jest dosłownie obsypany żółtymi kwiatami. Jeśli przytniemy pędy rośliny, to może powtórzyć kwitnienie w sierpniu.
Janowiec barwierski ma pedy wzniesione i sztywne. Owoce mają postać strąków i również ciekawie wyglądają.
Janowiec barwierski to roślina lecznicza, lecz również trująca, dlatego należy z rozmysłem zaplanować jej miejsce w ogrodzie (utrudniając dostęp dzieci).  Ziele janowca było dawniej stosowane do barwienia tkanin na kolor żółty lub pomarańczowy.
Janowiec barwierski polecany jest do ogrodów przydomowych, na skalniaki, wrzosowiska oraz na rabaty. Szczególnie jest polecany na wrzosowiska (kwitnie wtedy, gdy kwiaty wrzosów dopiero się rozwijają).
Janowiec barwierski dobrze znosi suszę, preferuje stanowisko słoneczne oraz suchą glebę. Wymaga słonecznych stanowisk i kwaśnej gleby.
Odmiana janowca barwierskiego 'Royal Gold' ma złocistożółte kwiaty, licznie pojawiające się na roślinie w czerwcu. Ma wyprostowane, wzniesione pędy. Po przycięciu powtarza kwitnienie w sierpniu. Odmiana polecana do ogrodów skalnych, na suche, ubogie, piaszczyste, a nawet kamieniste gleby.

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość do 1 m
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Nie
Termin kwitnienia V - VIII
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój wyprostowany