Irga Dielsa - Cotoneaster dielsianus

2022-04-28 14:23

Irga Dielsa pochodzi z Chin - swoim zasięgiem geograficznym obejmuje prowincje Sichuan i Yunnan. W Polsce można ją spotkać tylko w ogrodach kolekcjonerskich i ogrodach botanicznych. Należy do rodziny różowatych (Rosaceae).

Spis treści

  1. Irga Dielsa - opis
  2. Irga Dielsa - warunki uprawy i pielęgnacja
  3. Irga Dielsa - zastosowanie

Irga Dielsa - opis

Irga Dielsa jest krzewem o rozłożystym, wzniesionym pokroju, z gałęziami przewieszającymi się na boki. Przeważnie osiąga od 1 do 2 m wysokości, rośnie szybko. Liście irgi Dielsa są zielone, niewielkie, mają eliptyczny kształt. Górna strona blaszki liściowej jest błyszcząca, dolna - filcowato owłosiona. Jesienią liście przebarwiają się na piękny czerwony kolor.

Irga Dielsa kwitnie dość długo: od maja nawet do lipca. Liczne, drobne kwiaty mają biały, czerwony lub różowy kolor. Późnym latem lub wczesną jesienią na roślinie pojawiają się  kuliste, kilkumilimetrowe, błyszczące, czerwone owoce, utrzymujące się na krzewie aż do zimy. Dzięki kolorowym liściom i dekoracyjnym owocom irga Dielsa jesienią jest jesienią wyjątkowo atrakcyjna.

Irga Dielsa - warunki uprawy i pielęgnacja

Irga Dielsa do prawidłowego wzrostu wymaga miejsca słonecznego. W półcieniu słabiej kwitnie. Zadowoli ją średnio żyzne, umiarkowanie wilgotne podłoże. Zaletą krzewu jest całkowita odporność na mróz.Irga nie jest rośliną wymagającą w uprawie. Dobrze podlewać ją w czasie suszy. Bardzo dobrze znosi cięcie, dlatego z powodzeniem możemy ją formować na dowolne kształty. Raz na jakiś czas wskazane jest cięcie odmładzające, które powoduje lepsze krzewienie się rośliny. Irgę rozmnaża się przez odkłady oraz sadzonki półzdrewniałe i zdrewniałe.

Irga Dielsa - zastosowanie

Irga Dielsa efektownie prezentuje się w towarzystwie innych krzewów. Znajduje zastosowanie jako roślina obwódkowa, żywopłotowa, ale także jako soliter. Jesienią dzięki czerwonym owocom i przebarwionym liściom, ożywia ogród. Sprawdza się również w zieleni miejskiej.

Poznaj inne gatunki irgi:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Wysokość 1 m - 2 m
Kategoria Krzewy liściaste
Termin kwitnienia V - VII
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Pokrój rozłożysty
Pokrój wzniesiony