Złocień maruna - Chrysanthemum parthenium (syn. Tanacetum parthenium)

2022-03-08 14:34

Złocień maruna (wrotycz maruna) należy do rodziny astrowatych (Asteraceae). Pochodzi ze wschodniej części basenu Morza Śródziemnego, Kaukazu  i Azji Mniejszej. W krajobrazie Polski pojawia się często jako roślina zdziczała na siedliskach ruderalnych: przydrożach, przypłociach, nieużytkach.

Złocień maruna
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Złocień maruna

Spis treści

 1. Złocień maruna - opis
 2. Złocień maruna - uprawa
 3. Złocień maruna - zastosowanie
 4. Złocień maruna – odmiany

Złocień maruna - opis

Na stanowiskach naturalnych złocień maruna jest byliną (u nas krótkowieczną), a odmiany często uprawiane są jako rośliny jednoroczne. Osiąga 30-40 cm wysokości, ma proste, górą rozgałęzione łodygi i pierzaste, zielone lub żółtawe liście. Tworzy zwarte kępy.

Złocień maruna kwitnie od końca czerwca do jesieni, najobficiej w drugim-trzecim roku uprawy. Kwiaty to małe koszyczki, średnicy 1,5–2 cm, pojedyncze lub pełne, zebrane w luźne baldachogrona. Kwiaty języczkowe (płatki) są białe, wewnętrzne rurkowe - żółte. Zimuje w gruncie. Łatwo się rozsiewa. Wydziela intensywny, nieco cierpki zapach, przypominający rumianek i wrotycz. Ma właściwości lecznicze, ale nieumiejętnie stosowany może być trujący.

Złocień maruna - uprawa

Złocień maruna wymaga słonecznego stanowiska. Najlepiej rośnie, gdy gleba jest żyzna i przepuszczalna, umiarkowanie wilgotna, o odczynie obojętnym. Źle znosi podłoże jałowe oraz zalewanie korzeni. W czasie upałów wymaga podlewania. Nie trzeba go intensywnie nawozić – wystarczy wiosną wzbogacić glebę kompostem.

Roślinę rozmnaża się przez wysiew nasion do gruntu jesienią lub w kwietniu. Innym sposobem jest wysiew w marcu do chłodnego inspektu albo do pojemników ustawionych na parapecie okna. Siewki wymagają pikowania, a młode rośliny sadzi się na miejsca stałe w połowie maja, w rozstawie 20 x 25 cm.

Złocień maruna - zastosowanie

W ogrodach złocień maruna najczęściej sadzony jest w kompozycjach z innymi gatunkami. Nadaje się zarówno do ogrodów naturalistycznych, jak i towarzyszących nowoczesnej architekturze. Może być stosowany na obwódki. Nadaje się też do pojemników oraz na kwiat cięty.

Złocień maruna – odmiany

W ofercie szkółkarskiej można znaleźć efektowne odmiany złocienia maruny:

 • pomponowe białe: ‘Schneekrone’ i ‘Selma Stern’ (do 60 cm wysokości), ‘Schneeball’ (35 cm wys.),
 • pomponowe żółte: ‘Sweet Yellow’ (do 60 cm wys.), ‘Goldball’ (25 cm wys.),
 • kołnierzykowe białe: ’Crown White’ (do 60 cm wys.),
 • pojedyncze: ‘Daisy’, ‘Roya’‚ ‘Fortuna’ (wszystkie do 60 cm wys.),
 • półpełne: ‘Weisser Stern’  (20 cm wys.).

Poznaj inne złocienie:

 

  Stanowisko słoneczne
  Wilgotność gleby średnio wilgotna
  Roślina ozdobna z kwiatów
  Kategoria Jednoroczne i dwuletnie
  Termin kwitnienia VI - IX
  Zimozielone Nie
  Podlewanie średnio
  Barwa liści/igieł zielona
  Barwa kwiatów biało-żółta
  Pokrój kępiasty
  Wysokość 15 cm - 35 cm