Złocień maruna - Chrysanthemum parthenium (syn. Tanacetum parthenium)

2022-03-08 14:34

Złocień maruna (wrotycz maruna) należy do rodziny astrowatych (Asteraceae). Pochodzi ze wschodniej części basenu Morza Śródziemnego, Kaukazu  i Azji Mniejszej. W krajobrazie Polski pojawia się często jako roślina zdziczała na siedliskach ruderalnych: przydrożach, przypłociach, nieużytkach.

Złocień maruna
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Złocień maruna

Spis treści

  1. Złocień maruna - opis
  2. Złocień maruna - uprawa
  3. Złocień maruna - zastosowanie
  4. Złocień maruna – odmiany

Złocień maruna - opis

Na stanowiskach naturalnych złocień maruna jest byliną (u nas krótkowieczną), a odmiany często uprawiane są jako rośliny jednoroczne. Osiąga 30-40 cm wysokości, ma proste, górą rozgałęzione łodygi i pierzaste, zielone lub żółtawe liście. Tworzy zwarte kępy.

Złocień maruna kwitnie od końca czerwca do jesieni, najobficiej w drugim-trzecim roku uprawy. Kwiaty to małe koszyczki, średnicy 1,5–2 cm, pojedyncze lub pełne, zebrane w luźne baldachogrona. Kwiaty języczkowe (płatki) są białe, wewnętrzne rurkowe - żółte. Zimuje w gruncie. Łatwo się rozsiewa. Wydziela intensywny, nieco cierpki zapach, przypominający rumianek i wrotycz. Ma właściwości lecznicze, ale nieumiejętnie stosowany może być trujący.

Złocień maruna - uprawa

Złocień maruna wymaga słonecznego stanowiska. Najlepiej rośnie, gdy gleba jest żyzna i przepuszczalna, umiarkowanie wilgotna, o odczynie obojętnym. Źle znosi podłoże jałowe oraz zalewanie korzeni. W czasie upałów wymaga podlewania. Nie trzeba go intensywnie nawozić – wystarczy wiosną wzbogacić glebę kompostem.

Roślinę rozmnaża się przez wysiew nasion do gruntu jesienią lub w kwietniu. Innym sposobem jest wysiew w marcu do chłodnego inspektu albo do pojemników ustawionych na parapecie okna. Siewki wymagają pikowania, a młode rośliny sadzi się na miejsca stałe w połowie maja, w rozstawie 20 x 25 cm.

Złocień maruna - zastosowanie

W ogrodach złocień maruna najczęściej sadzony jest w kompozycjach z innymi gatunkami. Nadaje się zarówno do ogrodów naturalistycznych, jak i towarzyszących nowoczesnej architekturze. Może być stosowany na obwódki. Nadaje się też do pojemników oraz na kwiat cięty.

Złocień maruna – odmiany

W ofercie szkółkarskiej można znaleźć efektowne odmiany złocienia maruny:

  • pomponowe białe: ‘Schneekrone’ i ‘Selma Stern’ (do 60 cm wysokości), ‘Schneeball’ (35 cm wys.),
  • pomponowe żółte: ‘Sweet Yellow’ (do 60 cm wys.), ‘Goldball’ (25 cm wys.),
  • kołnierzykowe białe: ’Crown White’ (do 60 cm wys.),
  • pojedyncze: ‘Daisy’, ‘Roya’‚ ‘Fortuna’ (wszystkie do 60 cm wys.),
  • półpełne: ‘Weisser Stern’  (20 cm wys.).

Poznaj inne złocienie:

 

    Stanowisko słoneczne
    Wilgotność gleby średnio wilgotna
    Roślina ozdobna z kwiatów
    Kategoria Jednoroczne i dwuletnie
    Termin kwitnienia VI - IX
    Zimozielone Nie
    Podlewanie średnio
    Barwa liści/igieł zielona
    Barwa kwiatów biało-żółta
    Pokrój kępiasty
    Wysokość 15 cm - 35 cm
    Nasi Partnerzy polecają

    Materiał Partnerski

    Materiał sponsorowany

    Podziel się opinią
    Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE