Złocień Weyricha - Chrysanthemum weyrichii

2020-07-16 15:36

Złocień Weyricha należy do rodziny astrowatych (Asteraceae). W środowisku naturalnym rośnie w Azji. Niska bylina, dorastająca do 15 cm wysokości.

Złocień Weyricha
Autor: www.thinkstockphotos.com Złocień Weyricha

Złocień Weyricha tworzy gęste, zwarte kobierce. Ciemnozielone liście są mięsiste, lśniące i pierzaste. Ozdobą rośliny są jednak różowe kwiaty – koszyczki. Pojawiają się w czerwcu i lipcu. Owocem jest niełupka. Preferuje stanowiska słoneczne, ciepłe i dość wilgotne. W cieniu słabiej kwitnie i osiąga większą wysokość. Dobrze czuje się w rejonach nadmorskich. Optymalne podłoża są próchnicze, dobrze przepuszczalne i zdrenowane.

Złocień Weyricha jest w pełni mrozoodporny. Najłatwiej rozmnażać go przez sadzonki sadzone do gruntu w okresie wiosennym. Nasiona wysiewa się jesienią (lub wiosną po uprzednim długim ochłodzeniu), jednak ten sposób jest mniej efektywny. Na 1m2 sadzi się 10-12 roślin. Młode okazy w czasie susz powinno się podlewać, starsze dość dobrze znoszą niedobór wody. Nawożenie umiarkowanie, kilkukrotnie w ciągu sezonu. Warto stosować nawozy potasowo-fosforowe (na lepsze krzewienie i kwitnienie). Dobrze reaguje także na nawozy organiczne (obornik, kompost, gnojówki). Roślina rzadko jest porażana przez choroby i atakowana przez szkodniki.Złocień Weyricha można wykorzystać do dekoracji obrzeży rabat i ścieżek. Szczególnie dobrze prezentuje się w ogrodach skalnych (skalniakach) – sadzony przy kamieniach i murkach. Nadaje się także do obsadzania skarp i uprawy w pojemnikach.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Byliny
Termin kwitnienia VI - VII
Zimozielone Nie
Wysokość do 15 cm
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowe
Pokrój zwarty
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE