Złocień Weyricha - Chrysanthemum weyrichii

2020-07-16 15:36

Złocień Weyricha należy do rodziny astrowatych (Asteraceae). W środowisku naturalnym rośnie w Azji. Niska bylina, dorastająca do 15 cm wysokości.

Złocień Weyricha
Autor: www.thinkstockphotos.com Złocień Weyricha

Złocień Weyricha tworzy gęste, zwarte kobierce. Ciemnozielone liście są mięsiste, lśniące i pierzaste. Ozdobą rośliny są jednak różowe kwiaty – koszyczki. Pojawiają się w czerwcu i lipcu. Owocem jest niełupka. Preferuje stanowiska słoneczne, ciepłe i dość wilgotne. W cieniu słabiej kwitnie i osiąga większą wysokość. Dobrze czuje się w rejonach nadmorskich. Optymalne podłoża są próchnicze, dobrze przepuszczalne i zdrenowane.

Złocień Weyricha jest w pełni mrozoodporny. Najłatwiej rozmnażać go przez sadzonki sadzone do gruntu w okresie wiosennym. Nasiona wysiewa się jesienią (lub wiosną po uprzednim długim ochłodzeniu), jednak ten sposób jest mniej efektywny. Na 1m2 sadzi się 10-12 roślin. Młode okazy w czasie susz powinno się podlewać, starsze dość dobrze znoszą niedobór wody. Nawożenie umiarkowanie, kilkukrotnie w ciągu sezonu. Warto stosować nawozy potasowo-fosforowe (na lepsze krzewienie i kwitnienie). Dobrze reaguje także na nawozy organiczne (obornik, kompost, gnojówki). Roślina rzadko jest porażana przez choroby i atakowana przez szkodniki.Złocień Weyricha można wykorzystać do dekoracji obrzeży rabat i ścieżek. Szczególnie dobrze prezentuje się w ogrodach skalnych (skalniakach) – sadzony przy kamieniach i murkach. Nadaje się także do obsadzania skarp i uprawy w pojemnikach.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Byliny
Termin kwitnienia VI - VII
Zimozielone Nie
Wysokość do 15 cm
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowe
Pokrój zwarty