Złocień dalmatyński - Tanacetum cinerariifolium

2020-07-16 15:36

Złocień dalmatyński (syn. wrotycz dalmatyński) to bylina należąca do rodziny astrowatych (Asteraceae). Dawniej zaliczano ją do chryzantem.

Złocień dalmatyński w środowisku naturalnym występuje na Bałkanach, ale jest uprawiany w wielu rejonach świata (w tym w Polsce). Ma pokrój wzniesiony. Wytwarza rozgałęzione łodygi osiągające 80-100 cm wysokości. Liście są drobne, pierzastodzielne, szaro owłosione. Najczęściej kwitnie od czerwca do końca sierpnia. Tworzy kuliste, biało-żółte koszyczki. Może wywoływać alergie lub doprowadzić do zatrucia u człowieka lub zwierząt.Złocień dalmatyński najlepiej uprawiać na stanowisku słonecznych, wtedy najobficiej kwitnie. Nie znosi miejsc zacienionych. Lubi podłoża przepuszczalne, żyzne, umiarkowanie suche, niezbyt ciężkie o pH 5,2-7,5. W surowe lub bezśnieżne zimy może przemarzać, dlatego wymaga okrycia. Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest regularne odchwaszczanie. Nasiona wysiewa się wiosną. Podłoże przed siewem warto wymieszać z przefermentowanym obornikiem. Młode okazy w czasie susz wymagają podlewania.Złocień dalmatyński można wykorzystywać do tworzenia słonecznych rabat. Dobrze wygląda sadzony w większych grupach. Pasuje w szczególności do ogrodów śródziemnomorskich, naturalistycznych i wiejskich. Roślinę uprawia się jednak głównie jako ochronę innych gatunków i... domu. Preparaty z kwiatów skutecznie odstraszają komary, karaluchy, prusaki, pluskwy i szkodniki roślin.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość do 1 m
Termin kwitnienia VI - VIII
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów biało-żółta
Pokrój wzniesiony
Pokrój rozgałęziony
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE