Kurzyślad - Anagallis monelli (syn. Lysimachia monelli)

2020-09-27 12:29

Kurzyślad to roślina wieloletnia (u nas uprawiana jako jednoroczna) należąca do rodziny pierwiosnkowatych (Primulaceae).

Spis treści

  1. Kurzyślad - warunki uprawy
  2. Rozmnażanie kurzyśladu
  3. Anagallis - zaastosowanie w ogrodzie i na balkonie

Kurzyślad rośnie pochodzi z regionu Morza Śródziemnego (od południa Włoch przez Portugalię, Maroko po Libię), gdzie porasta suche miejsca, pobocza dróg, nieużytki i piaszczyste skarpy.

Kurzyślad ma płożące się pędy, które osiągają około 30 cm długości. Liście są lancetowate, ciemnozielone. Roślina osiąga około 20 cm wysokości.

Anagallis kwitnie długo: rozpoczyna kwitnienie pod koniec czerwca lub na początku lipca i kwitnie nieprzerwanie aż do przymrozków. Pięciopłatkowe kwiaty koloru niebieskiego wyrastają z kątów liści w górnej części pędów, są osadzone na krótkich szypułkach, pojawiają się sukcesywnie wraz ze wzrostem pędu. Kwiaty zamykają się na noc i przy pochmurnej pogodzie.

Kurzyślad - warunki uprawy

Anagallis najlepiej rośnie na stanowiskach w pełni nasłonecznionych - wtedy ma najbardziej zwarty pokrój i kwitnie obficie (im mniej światła, tym międzywęźla się wydłużają, co skutkuje mniejszą liczbą kwiatów).

Podłoże do uprawy kurzyśladu powinno być dobrze przepuszczalne, gdyż roślinie rosnącej w glebie, w której zalega woda, bardzo szybko zagniwaja korzenie. Roślina lepiej znosi krótkotrwały niedobór wody niż jej nadmiar. Podłoże powinno mieć odczyn zasadowy (w miejscu, w którym planujemy posadzić kurzyślad, warto wcześniej przeprowadzić wapnowanie lub zastosować kompost). Podczas sezonu kurzyślad należy systematycznie odchwaszczać.

Anagallis nie jest odporny na niskie temperatury, dlatego - choć jest roślina wieloletnią - nie przetrwa zimy w gruncie w naszym kraju. Z tego powodu uprawia się go jako roślinę jednoroczną (sezonową).

Rozmnażanie kurzyśladu

Kurzyślad rozmnaża się przez nasiona wysiewane pod koniec marca w mieszkaniu. W fazie dwóch liści właściwych należy siewki przepikować. Tak pozyskane nowe rośliny zakwitną już w czerwcu. Można też wysiewać nasiona wprost do gruntu (po 3 sztuki do dołka w rozstawie co 10 cm, po wzejściu roślin przerywamy, pozostawiając najsilniejsze) pod koniec kwietnia lub na początku maja - wtedy okazy zakwitną w lipcu.

Anagallis - zaastosowanie w ogrodzie i na balkonie

Anagallis znakomicie nadaje się do sadzenia na ogrodowych rabatach i skalniakach. Ze względu na długie pędy dobrze prezentuje się wiszących pojemnikach również na balkonach i tarasach. Można tworzyć kompozycje wielogatunkowe z udziałem kurzyśladu.

Poznaj też: tojeść rozesłaną i tojeść kropkowaną.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Jednoroczne i dwuletnie
Wysokość 20 cm
Termin kwitnienia VI - X
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów niebieska
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój płożący