Tojeść kropkowana - Lysimachia punctata

2020-07-16 15:39

Tojeść kropkowana jest długowieczną byliną, która w stanie naturalnym występuje w południowo-wschodniej części Polski, w miejscach dosyć wilgotnych. Należy do rodziny pierwiosnkowatych (Primulaceae).

Tojeść kropkowana ma krótkie podziemne rozłogi i wzniesione kanciaste pędy, mało rozgałęzione, owłosione, 60–100 cm wysokości. Jajowato-lancetowate liście 5–7 cm długości wyrastają w okółkach. Charakterystyczną cechą tej rośliny są ciemne drobne kropeczki oraz włoski występujące na spodniej stronie liści. Kwitnie bardzo długo (od czerwca do sierpnia) i obficie. Liczne kwiaty, wielkości około 2 cm, tworzą długie grona. Płatki kwiatów pokryte są drobnymi gruczołkowatymi włoskami. Złotożółte, delikatnie pachnące kwiaty wyrastają po kilka w kątach liści na górnej części łodygi. Nadaje się na rabaty (także cieniste), przede wszystkim do ogrodów naturalistycznych. Najlepiej rośnie w pobliżu wody, dlatego dobrze sadzić ją przy zbiornikach wodnych.

Tojeść wymaga gleby żyznej, gliniastej lub ilastej, wilgotnej. Rośnie równie dobrze w pełnym słońcu, jak i w miejscach zacienionych. Jest rośliną mrozoodporną.

Tojeść kropkowaną rozmnażamy przez podział większych kęp na wiosnę lub jesienią. Jest to roślina dość ekspansywna, szybko się rozrasta.

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko półćieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia VI - VIII
Kategoria Byliny
Wysokość 60 cm - 1 m
Zimozielone Nie
Podlewanie dużo
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój wzniesiony
Pokrój kępiasty
Najlepsze kwitnące byliny do ogrodu