Tojeść kropkowana - Lysimachia punctata

2020-07-16 15:39

Tojeść kropkowana jest długowieczną byliną, która w stanie naturalnym występuje w południowo-wschodniej części Polski, w miejscach dosyć wilgotnych. Należy do rodziny pierwiosnkowatych (Primulaceae).

Tojeść kropkowana ma krótkie podziemne rozłogi i wzniesione kanciaste pędy, mało rozgałęzione, owłosione, 60–100 cm wysokości. Jajowato-lancetowate liście 5–7 cm długości wyrastają w okółkach. Charakterystyczną cechą tej rośliny są ciemne drobne kropeczki oraz włoski występujące na spodniej stronie liści. Kwitnie bardzo długo (od czerwca do sierpnia) i obficie. Liczne kwiaty, wielkości około 2 cm, tworzą długie grona. Płatki kwiatów pokryte są drobnymi gruczołkowatymi włoskami. Złotożółte, delikatnie pachnące kwiaty wyrastają po kilka w kątach liści na górnej części łodygi. Nadaje się na rabaty (także cieniste), przede wszystkim do ogrodów naturalistycznych. Najlepiej rośnie w pobliżu wody, dlatego dobrze sadzić ją przy zbiornikach wodnych.

Tojeść wymaga gleby żyznej, gliniastej lub ilastej, wilgotnej. Rośnie równie dobrze w pełnym słońcu, jak i w miejscach zacienionych. Jest rośliną mrozoodporną.

Tojeść kropkowaną rozmnażamy przez podział większych kęp na wiosnę lub jesienią. Jest to roślina dość ekspansywna, szybko się rozrasta.

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko półćieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia VI - VIII
Kategoria Byliny
Wysokość 60 cm - 1 m
Zimozielone Nie
Podlewanie dużo
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój wzniesiony
Pokrój kępiasty
Najlepsze kwitnące byliny do ogrodu
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE