Gryka zwyczajna - Fagopyrum

2021-02-17 14:04 Martyna Cieślińska
Gryka zwyczajna
Autor: www.thinkstockphotos.com Gryka zwyczajna

Gryka zwyczajna jest to roślina, która swoje korzenie posiada we wschodniej i środkowej Azji. W Polsce znana i uprawiana jest od dawna, głównie jako roślina spożywcza i paszowa. Należy do rodziny rdestowatych (Polygonaceae).

Spis treści:

Gryka - opis

Gryka może być jednoroczna lub wieloletnia w zależności od gatunku. W Polsce występują głównie gryki jednoroczne. Średnio dorastają do koło 2 m wysokości. Gryka tworzy prostą, wzniesioną łodygę. Może ona być zarówno gładka, jak i owłosiona. Liście są naprzemianległe, pojedyncze. Blaszka liściowa ma kształt trójkątny lub sercowaty.

Przylistki zrośnięte są w błoniastą pochewkę. Okres kwitnienia gryki przypada od lipca do sierpnia, w zależności od odmiany i warunków pogodowych. Kwiaty są obupłciowe, niewielkie, zebrane w groniaste kwiatostany. Okwiat w kolorze białym, różowym lub zielonym. Owocem są trójgroniaste orzeszki.

  • Gryka zwyczajna (Fagopyrum esculentum) - gatunek najbardziej popularny. Ma białe, pachnące kwiaty. Roślina jednoroczna, wykorzystywana jako surowiec zielarski i paszowy.
  • Gryka tatarska (Fagopyrum tataricum) – jedna z najniższych gryk, osiąga 30-70 cm. Często uznawana za chwast.

Gryka zwyczajna - uprawa

Gryka zwyczajna nie ma wysokich wymagań glebowych. Odnajdzie się nawet na podłożu suchym lub mułowatym. Lubi odczyn lekko kwaśny lub obojętny gleby. Preferuje miejsca słoneczne lub półcieniste z umiarkowanie wilgotnym podłożem. Nie przepada za spadkami temperatury na wiosnę jak i jesienią.

Również upały mogą okazać się przyczyną zmniejszenia plonu gryki, gdyż korzenie są włókniste i płytko się zagnieżdżają w ziemi. Na gryce rzadko występują szkodniki czy choroby, również chwasty niechętnie wyrastają w jej towarzystwie.

Gryka zwyczajna - pielęgnacja

Gryka zwyczajna preferuje coroczne zasilanie zarówno mineralnym nawozem wieloskładnikowym, jak i kompostem. Z racji wysokiej wrażliwości na suszę, nie wolno zapominać o regularnym podlewaniu rośliny przez cały okres uprawy. Polepsza to kondycję rośliny i zwiększa plon. Gryka rozmnaża się w sposób generatywny przez wysiew nasion.

Gryka zwyczajna - zastosowanie

Gryka zwyczajna przede wszystkim wykorzystywana jest do spożycia, produkuje się z niej kaszę gryczaną. Jednak pełni też funkcję ozdobną. Małe, delikatne kwiaty nadają rabatom lekki i rustykalny charakter. Grykę wysiewa się chętnie w ogrodach wiejskich. Jest doskonałym uzupełnieniem rabat z roślin wieloletnich. Gryka ma duże znaczenie w produkcji paszy dla zwierząt.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Jednoroczne i dwuletnie
Wysokość do 2 m
Termin kwitnienia VII - VIII
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów zielona
Pokrój krzaczasty
Pokrój wzniesiony

NOWY NUMER

W kwietniowym numerze M jak Mieszkanie szykujemy się do Wielkanocy. Porządki? Gotowanie? Nie tym razem. Tegoroczne święta witamy pięknie udekorowanym domem.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Kwiecień 2021