Gryka zwyczajna - Fagopyrum

2021-02-17 14:04
Gryka zwyczajna
Autor: www.thinkstockphotos.com Gryka zwyczajna

Gryka zwyczajna jest to roślina, która swoje korzenie posiada we wschodniej i środkowej Azji. W Polsce znana i uprawiana jest od dawna, głównie jako roślina spożywcza i paszowa. Należy do rodziny rdestowatych (Polygonaceae).

Spis treści:

Gryka - opis

Gryka może być jednoroczna lub wieloletnia w zależności od gatunku. W Polsce występują głównie gryki jednoroczne. Średnio dorastają do koło 2 m wysokości. Gryka tworzy prostą, wzniesioną łodygę. Może ona być zarówno gładka, jak i owłosiona. Liście są naprzemianległe, pojedyncze. Blaszka liściowa ma kształt trójkątny lub sercowaty.

Przylistki zrośnięte są w błoniastą pochewkę. Okres kwitnienia gryki przypada od lipca do sierpnia, w zależności od odmiany i warunków pogodowych. Kwiaty są obupłciowe, niewielkie, zebrane w groniaste kwiatostany. Okwiat w kolorze białym, różowym lub zielonym. Owocem są trójgroniaste orzeszki.

  • Gryka zwyczajna (Fagopyrum esculentum) - gatunek najbardziej popularny. Ma białe, pachnące kwiaty. Roślina jednoroczna, wykorzystywana jako surowiec zielarski i paszowy.
  • Gryka tatarska (Fagopyrum tataricum) – jedna z najniższych gryk, osiąga 30-70 cm. Często uznawana za chwast.

Gryka zwyczajna - uprawa

Gryka zwyczajna nie ma wysokich wymagań glebowych. Odnajdzie się nawet na podłożu suchym lub mułowatym. Lubi odczyn lekko kwaśny lub obojętny gleby. Preferuje miejsca słoneczne lub półcieniste z umiarkowanie wilgotnym podłożem. Nie przepada za spadkami temperatury na wiosnę jak i jesienią.

Również upały mogą okazać się przyczyną zmniejszenia plonu gryki, gdyż korzenie są włókniste i płytko się zagnieżdżają w ziemi. Na gryce rzadko występują szkodniki czy choroby, również chwasty niechętnie wyrastają w jej towarzystwie.

Gryka zwyczajna - pielęgnacja

Gryka zwyczajna preferuje coroczne zasilanie zarówno mineralnym nawozem wieloskładnikowym, jak i kompostem. Z racji wysokiej wrażliwości na suszę, nie wolno zapominać o regularnym podlewaniu rośliny przez cały okres uprawy. Polepsza to kondycję rośliny i zwiększa plon. Gryka rozmnaża się w sposób generatywny przez wysiew nasion.

Gryka zwyczajna - zastosowanie

Gryka zwyczajna przede wszystkim wykorzystywana jest do spożycia, produkuje się z niej kaszę gryczaną. Jednak pełni też funkcję ozdobną. Małe, delikatne kwiaty nadają rabatom lekki i rustykalny charakter. Grykę wysiewa się chętnie w ogrodach wiejskich. Jest doskonałym uzupełnieniem rabat z roślin wieloletnich. Gryka ma duże znaczenie w produkcji paszy dla zwierząt.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Jednoroczne i dwuletnie
Wysokość do 2 m
Termin kwitnienia VII - VIII
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów zielona
Pokrój krzaczasty
Pokrój wzniesiony
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W lutym czerpiemy energię z wyrazistości (kolorów i stylów), doceniamy także przytulność w domu. W rubryce MOODBOARD sprawdzamy śmiałe połączenie fioletu z niebieskim.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie – Luty 2022