Żywotnik zachodni ‘Perła’ - Thuja occidentalis ‘Perła’

2022-04-28 14:33

Żywotnik zachodni ‘Perła’ to karłowa odmiana zimozielonej rośliny iglastej, należąca do rodziny cyprysowatych (Cupressaceae), wyhodowana i wprowadzona do handlu przez szkółkę Acrocona SDiKO Joanna Widaj, w 2008 roku.

Żywotnik zachodni ‘Perła’
Autor: Maria Muszalska Żywotnik zachodni ‘Perła’

Spis treści

  1. Żywotnik zachodni ‘Perła’ - opis
  2. Żywotnik zachodni ‘Perła’ jest trujący
  3. Żywotnik zachodni ‘Perła’ - uprawa i pielęgnacja
  4. Żywotnik zachodni ‘Perła’ - zastosowanie
  5. Żywotnik zachodni ‘Perła’ - rozmnażanie

Żywotnik zachodni ‘Perła’ - opis

Żywotnik zachodni ‘Perła’ osiąga 0,5-0,8m wysokości. Tworzy regularną, niemalże idealnie kulistą, zwartą koronę z krótkimi konarami. Kora na pniu i konarach łuszczy się długimi, wąskimi pasmami, przybiera barwę czerwonobrązową lub ciemnobrązową. Drewno żywotnika jest lekkie i miękkie, o jasnej, żółtawej barwie, jednak, pomimo braku żywicy,  jest ono niezwykle trwałe i odporne na gnicie (bardziej niż drewno dębu). Silnie spłaszczone, rozgałęzione, kędzierzawe gałązki są jasnozielone wiosną i latem, jesienią stają się ciemnozielone.

Liście w formie łusek, na pędach wierzchołkowych – zaostrzone, odstające, rozmieszczone rzadko na pędach, długości 3-4 (5) mm, zaś te umieszczone bezpośrednio na gałązkach – tępo zakończone, silnie  przylegające do pędów, długości około 2,5mm. Łuski na wierzchniej stronie, podobnie jak pędy – zielone, bez wyraźnego nalotu woskowego. Zimą, pozostają zielone. Łuski, obecne na dolnej i górnej płaszczyźnie gałązki posiadają wypukły gruczołek żywiczny, dzięki czemu, po roztarciu, gałązki uwalniają żywiczny zapach. Łuski boczne – bez gruczołków.

Owocami są drobne, nieliczne szyszki, wyrastające na krótkich rozgałęzieniach bocznych pędów. Początkowo żółtozielone w lecie, po dojrzeniu (około 8 miesięcy od zapylenia) jasnobrązowe, mają odstające końce brzegów łusek (8-10 szt.)  i osiągają 8-12 mm długości. Nasiona są drobne, wąskie, oskrzydlone.

Żywotnik zachodni ‘Perła’ jest trujący

Cała roślina jest trująca, ze względu na zawartość związków zwanych tujonami, które po połknięciu wywołują bóle głowy, pobudzenie nerwowe, arytmię, drgawki, uszkodzenia wątroby i nerek oraz krwawienia śluzówki żołądka, a w większych dawkach – śmiertelny bezdech.

Żywotnik zachodni ‘Perła’ - uprawa i pielęgnacja

Żywotnik zachodni ‘Perła’ wymaga próchniczych, żyznych gleb, a najlepiej rośnie na glebach przepuszczalnych, lekko kwaśnych o sporej wilgotności. Wymaga też stanowisk o sporej wilgotności powietrza. Do prawidłowego wzrostu potrzebuje słońca, ale w lekkim półcieniu sprawdzi się równie dobrze. Na stanowiskach silnie zacienionych może uzyskiwać niezbyt korzystny, luźniejszy pokrój, a pędy mogą zatracić swój jasny odcień. Odmiana mrozoodporna.

Żywotnik zachodni ‘Perła’ - zastosowanie

Żywotnik zachodni ‘Perła’ nadaje się do ogrodów przydomowych oraz jako element zieleni osiedlowej. Doskonale sprawdzi się w grupach roślinnych, ale doskonale wygląda też w formie niskich szpalerów i żywopłotów. Aby uzyskać ładny, gęsty żywopłot, rośliny sadzimy w rozstawie 40-80cm. Może być również sadzony w dużych pojemnikach, pod warunkiem ich prawidłowego zabezpieczenia na zimę.

Ze względu na sporą wrażliwość na zanieczyszczenia powietrza nie jest polecany do warunków wielkomiejskich, szczególnie w bezpośrednim sąsiedztwie często uczęszczanych dróg, ulic czy ośrodków przemysłowych. W takich warunkach może słabiej rosnąć, mieć luźniejszy pokrój, a część pędów może zasychać i opadać.

Żywotnik zachodni ‘Perła’ - rozmnażanie

Żywotnik zachodni ‘Perła’ rozmnaża się przez sadzonki,  pobierane z ‘piętką’, które następnie sadzimy pod szkłem  (do ukorzenienia sadzonki wymagają wysokiej wilgotności) wczesną wiosną lub latem.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Zimozielone Tak
Kategoria Iglaki
Wysokość do 80 cm
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój kulisty