Żywotnik zachodni ‘Jantar’ - Thuja occidentalis ‘Jantar’PBR

2022-05-31 13:15

Żywotnik zachodni ‘Jantar’PBR to odmiana zimozielonej rośliny iglastej, należąca do rodziny cyprysowatych (Cupressaceae), otrzymana przez Jakuba Jabłońskiego z Green Market w 2010 roku, wprowadzona do handlu przez Green Market w tym samym roku.

Spis treści

  1. Żywotnik zachodni ‘Jantar’PBR - opis
  2. Żywotnik zachodni ‘Jantar’PBR - uprawa i pielęgnacja
  3. Żywotnik zachodni ‘Jantar’PBR - zastosowanie
  4. Żywotnik zachodni ‘Jantar’PBR - sadzenie i rozmnażanie

Żywotnik zachodni ‘Jantar’PBR - opis

Żywotnik zachodni ‘Jantar’PBR osiąga 3-4 m wysokości. Charakteryzuje się dość intensywnym wzrostem i tworzy regularną, niemalże idealnie stożkową, zwartą koronę z krótkimi konarami. Kora na pniu i konarach łuszczy się długimi, wąskimi pasmami, przybiera barwę czerwonobrązową lub ciemnobrązową. Drewno żywotnika jest lekkie i miękkie, o jasnej, żółtawej barwie, jednak, pomimo braku żywicy,  jest ono niezwykle trwałe i odporne na gnicie (bardziej niż drewno dębu). Silnie spłaszczone, rozgałęzione gałązki są intensywnie żółte wiosną i latem, jesienią stają się brązowożółte.

Liście w formie łusek, na pędach wierzchołkowych – zaostrzone, odstające, rozmieszczone rzadko na pędach, długości 3-4 (5) mm, zaś te umieszczone bezpośrednio na gałązkach – tępo zakończone, silnie  przylegające do pędów, długości około 2,5 mm. Łuski na wierzchniej stronie, podobnie jak pędy – żółtawe, bez wyraźnego nalotu woskowego. Zimą, pozostają żółtawobrunatne. Łuski, obecne na dolnej i górnej płaszczyźnie gałązki posiadają wypukły gruczołek żywiczny, dzięki czemu, po roztarciu, gałązki uwalniają żywiczny zapach. Łuski boczne – bez gruczołków.

Owocami są drobne, nieliczne szyszki, wyrastające na krótkich rozgałęzieniach bocznych pędów. Początkowo żółtozielone w lecie, po dojrzeniu (około 8 miesięcy od zapylenia) jasnobrązowe, mają odstające końce brzegów łusek (8-10 szt.)  i osiągają 8-12 mm długości. Nasiona są drobne, wąskie, oskrzydlone.

Żywotnik zachodni ‘Jantar’PBR wykształca płytki, płasko rozmieszczony system korzeniowy, co sprawia, że starsze egzemplarze mogą przewracać się pod wpływem silnych wiatrów, a dodatkowo roślina ta jest mało odporna na suszę. Problem ten może nasilać się szczególnie podczas suchych zim, gdy brak odpowiedniej wilgotności podłoża może powodować zasychanie gałązek, a niekiedy całych roślin.

Cała roślina jest trująca, ze względu na zawartość związków zwanych tujonami, które po połknięciu wywołują bóle głowy, pobudzenie nerwowe, arytmię, drgawki, uszkodzenia wątroby i nerek oraz krwawienia śluzówki żołądka, a w większych dawkach – śmiertelny bezdech.

Żywotnik zachodni ‘Jantar’PBR - uprawa i pielęgnacja

Żywotnik zachodni ‘Jantar’PBR wymaga próchniczych, żyznych gleb, a najlepiej rośnie na glebach przepuszczalnych, lekko kwaśnych o sporej wilgotności. Wymaga też stanowisk o sporej wilgotności powietrza. Do prawidłowego wzrostu potrzebuje słońca, ale w półcieniu sprawdzi się równie dobrze. Na stanowiskach silnie zacienionych może uzyskiwać niezbyt korzystny, luźniejszy pokrój, a pędy mogą zatracić swój żółty odcień. Całkowicie mrozoodporny.

Żywotnik zachodni ‘Jantar’PBR - zastosowanie

Żywotnik zachodni ‘Jantar’PBR nadaje się do ogrodów i parków oraz jako element zieleni osiedlowej. Doskonale sprawdzi się zarówno jako soliter, jak i w grupach roślinnych, ale doskonale wygląda też w formie szpalerów i żywopłotów. Aby uzyskać ładny, gęsty żywopłot, rośliny sadzimy w rozstawie 50-60cm.

Żywotnik zachodni ‘Jantar’PBR - sadzenie i rozmnażanie

Może być również sadzony w dużych pojemnikach, pod warunkiem ich prawidłowego zabezpieczenia na zimę. Ze względu na sporą wrażliwość na zanieczyszczenia powietrza nie jest polecany do warunków wielkomiejskich, szczególnie w bezpośrednim sąsiedztwie często uczęszczanych dróg, ulic czy ośrodków przemysłowych. W takich warunkach może słabiej rosnąć, mieć luźniejszy pokrój, a część pędów może zasychać i opadać.

Żywotnik zachodni ‘Jantar’PBR rozmnaża się przez sadzonki,  pobierane z ‘piętką’, które następnie sadzimy pod szkłem  (do ukorzenienia sadzonki wymagają wysokiej wilgotności) wczesną wiosną lub latem.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Zimozielone Tak
Kategoria Iglaki
Podlewanie średnio
Pokrój regularny
Barwa liści/igieł zielonożółta
Pokrój stożkowy
Wysokość 3 m - 4 m