Żywotnik zachodni 'Hoseri' - Thuja occidentalis 'Hoseri'

2022-04-11 14:16

Żywotnik zachodni 'Hoseri' to odmiana zimozielonej rośliny iglastej, należąca do rodziny cyprysowatych (Cupressaceae). Jest to polska odmiana, pochodząca z selekcji Antoniego Wróblewskiego, wprowadzona do handlu przez Szkółki Kórnickie około 1930 roku.

Spis treści

  1. Żywotnik zachodni 'Hoseri - opis
  2. Żywotnik zachodni 'Hoseri - wymagania
  3. Żywotnik zachodni 'Hoseri - zastosowanie

Żywotnik zachodni 'Hoseri - opis

Żywotnik zachodni 'Hoseri' to kulisty, karłowy krzew o powolnym wzroście, osiągający po 10 latach  0,2-0,5 m, docelowo dorastający do średnicy 0,8 m i przyrastający około 4 cm rocznie. Swój kulisty kształt osiąga dzięki wielopędowej formie i gęstym ulistnieniu. Kora łuszczy się długimi, wąskimi pasmami, przybiera barwę czerwonobrązową lub ciemnobrązową. Liczne, wzniesione ku górze, silnie spłaszczone, rozgałęzione gałązki są ciemnozielone.

Liście matowe, w formie łusek, na pędach wierzchołkowych – zaostrzone, odstające, rozmieszczone rzadko na pędach, długości 3-4 (5) mm, zaś te umieszczone bezpośrednio na gałązkach – tępo zakończone, silnie  przylegające do pędów, długości około 2,5 mm. Łuski na wierzchniej stronie, podobnie jak pędy – ciemnozielone, na spodzie żółtawe, bez wyraźnego nalotu woskowego. Łuski, obecne na dolnej i górnej płaszczyźnie gałązki posiadają wypukły gruczołek żywiczny, dzięki czemu, po roztarciu, gałązki uwalniają żywiczny zapach.

Łuski boczne – bez gruczołków. Owocami są drobne szyszki, wyrastające na krótkich rozgałęzieniach bocznych pędów. Początkowo żółtozielone w lecie, po dojrzeniu (około 8 miesięcy od zapylenia) jasnobrązowe, mają odstające końce brzegów łusek (8-10 szt.)  i osiągają 8-12 mm długości. Nasiona są drobne, wąskie, oskrzydlone.

Cała roślina jest trująca, ze względu na zawartość związków zwanych tujonami, które po połknięciu wywołują bóle głowy, pobudzenie nerwowe, arytmię, drgawki, uszkodzenia wątroby i nerek oraz krwawienia śluzówki żołądka, a w większych dawkach – śmiertelny bezdech.

Żywotnik zachodni 'Hoseri - wymagania

Żywotnik zachodni 'Hoseri' wymaga przeciętnych, żyznych, próchnicznych gleb, najlepiej rośnie na lekko kwaśnych glebach o sporej wilgotności. Wymaga też stanowisk o sporej wilgotności powietrza. Do prawidłowego wzrostu potrzebuje słońca, ale w półcieniu sprawdzi się równie dobrze. Na stanowiskach silnie zacienionych może uzyskiwać niezbyt korzystny, luźniejszy pokrój. Wytrzymały na niskie temperatury.

Żywotnik zachodni 'Hoseri' rozmnaża się przez sadzonki, które pobiera się z ‘piętką’ wczesną wiosną lub latem, a następnie sadzi pod szkłem (do ukorzenienia sadzonki wymagają wysokiej wilgotności).

Żywotnik zachodni 'Hoseri - zastosowanie

Żywotnik zachodni 'Hoseri' nadaje się do ogrodów i parków oraz jako element zieleni osiedlowej czy na cmentarze. Doskonale sprawdzi się w grupach roślinnych, ale również pięknie wygląda w formie szpalerów i obwódek. Doskonale nadaje się też do sadzenia w większych pojemnikach, pod warunkiem ich dobrego zabezpieczenia na okres zimy.

Ze względu na sporą wrażliwość na zanieczyszczenia powietrza nie jest polecany do warunków wielkomiejskich, szczególnie w bezpośrednim sąsiedztwie często uczęszczanych dróg, ulic czy ośrodków przemysłowych. W takich warunkach może słabiej rosnąć, mieć luźniejszy pokrój, a część pędów może zasychać i opadać.

W starszym wieku może się odkształcać i wyłamywać zimą, pod ciężarem zalegającego na nim śniegu, dlatego niezbędne jest obwiązywanie na okres zimowy większych egzemplarzy.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z pędów
Wysokość 60 cm - 80 cm
Zimozielone Tak
Kategoria Iglaki
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój kulisty
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W czerwcowym numerze M jak Mieszkanie otwieramy sezon balkonowy. Urządzamy oazę za oknem – klimatyczną, wygodną, zapewniającą relaks.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Czerwiec 2022