Żywotnik zachodni 'Bór' - Thuja occidentalis 'Bór'

2022-06-27 11:23

Żywotnik zachodni 'Bór' to odmiana zimozielonej rośliny iglastej, należąca do rodziny cyprysowatych (Cupressaceae), wyselekcjonowana w Szkółce Drzew i Krzewów Ozdobnych BÓR i wprowadzona na rynek w 2008 roku.

Żywotnik zachodni 'Bór' jest rośliną o szybkim i bujnym wzroście, dorastajacą do 5-10m wysokości.  Jego korona jest zwarta, gęsta i wzniesiona, przybiera kształt szerokostożkowy. Kora na pniu i konarach łuszczy się długimi, wąskimi pasmami, przybiera barwę czerwonobrązową lub ciemnobrązową. Drewno żywotnika jest lekkie i miękkie, o jasnej, żółtawej barwie, jednak, pomimo braku żywicy,  jest ono niezwykle trwałe i odporne na gnicie (bardziej niż drewno dębu). Silnie spłaszczone, rozgałęzione gałązki są zielone, gęste. Liście w formie łusek, na pędach wierzchołkowych – zaostrzone, odstające, rozmieszczone rzadko na pędach, długości 3-4 (5) mm, zaś te umieszczone bezpośrednio na gałązkach – tępo zakończone, silnie  przylegające do pędów, długości około 2,5mm. Łuski na wierzchniej stronie, podobnie jak pędy – zielone, bez wyraźnego nalotu woskowego.  Łuski, obecne na dolnej i górnej płaszczyźnie gałązki posiadają wypukły gruczołek żywiczny, dzięki czemu, po roztarciu, gałązki uwalniają żywiczny zapach. Łuski boczne – bez gruczołków. Młode przyrosty są barwy białej. Ocień ten zanika zimą, wówczas cała roślina jest jednolicie zielona.Owocami są drobne szyszki, wyrastające na krótkich rozgałęzieniach bocznych pędów. Początkowo żółtozielone w lecie, po dojrzeniu (około 8 miesięcy od zapylenia) jasnobrązowe, mają odstające końce brzegów łusek (8-10 szt.)  i osiągają 8-12 mm długości. Nasiona są drobne, wąskie, oskrzydlone.

Żywotnik zachodni wykształca płytki, płasko rozmieszczony system korzeniowy, co sprawia, że starsze egzemplarze mogą przewracać się pod wpływem silnych wiatrów, a dodatkowo roślina ta jest mało odporna na suszę. Problem ten może nasilać się szczególnie podczas suchych zim, gdy brak odpowiedniej wilgotności podłoża może powodować zasychanie gałązek, a niekiedy całych roślin.Cała roślina jest trująca, ze względu na zawartość związków zwanych tujonami, które po połknięciu wywołują bóle głowy, pobudzenie nerwowe, arytmię, drgawki, uszkodzenia wątroby i nerek oraz krwawienia śluzówki żołądka, a w większych dawkach – śmiertelny bezdech.

Żywotnik zachodni 'Bór' wymaga przeciętnych gleb ogrodowych, ale najlepiej rośnie na żyznych glebach lekko kwaśnych, o sporej wilgotności. Wymaga też stanowisk o sporej wilgotności powietrza. Do prawidłowego wzrostu i ładnego wybarwienia młodych igieł potrzebuje słońca. Na stanowiskach silnie zacienionych może uzyskiwać niezbyt korzystny, luźniejszy pokrój i nie będzie uzyskiwał dekoracyjnego przebarwienia młodych pędów. Wytrzymały na niskie temperatury.

Żywotnik zachodni nadaje się do ogrodów i parków oraz jako element zieleni osiedlowej i na cmentarze. Doskonale sprawdzi się zarówno jako soliter, jak i kontrastowy akcent w grupach roślinnych, ale również pięknie wygląda w formie szpalerów i żywopłotów (doskonale znosi formowanie).  Ze względu na sporą wrażliwość na zanieczyszczenia powietrza nie jest polecana do warunków wielkomiejskich, szczególnie w bezpośrednim sąsiedztwie często uczęszczanych dróg, ulic czy ośrodków przemysłowych. W takich warunkach może słabiej rosnąć, mieć luźniejszy pokrój, a część pędów może zasychać i opadać. 'Bór' może się odkształcać i wyłamywać zimą, pod ciężarem zalegającego na nim śniegu, dlatego niezbędne jest obwiązywanie na okres zimowy.

Żywotnik zachodni 'Bór' rozmnaża się przez sadzonki. Do rozmnażania pobieramy sadzonki z ‘piętką’, które następnie sadzimy pod szkłem  (do ukorzenienia sadzonki wymagają wysokiej wilgotności) wczesną wiosną lub latem.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Roślina ozdobna z pędów
Zimozielone Tak
Kategoria Iglaki
Wysokość 5 m - 10 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wzniesiony
Pokrój kolumnowy
Pokrój zwarty
Barwa liści/igieł biała
Pokrój stożkowy
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE