Żywotnik zachodni ‘Amber Glow’ - Thuja occidentalis ‘Amber Glow’

2020-07-16 15:35 Na podstawie materiałów z Agencji Promocji Zieleni
Zdjęcie 65165
Autor: Maria Muszalska

Żywotnik zachodni ‘Amber Glow’ to karłowa odmiana zimozielonej rośliny iglastej, należąca do rodziny cyprysowatych (Cupressaceae), wprowadzona do handlu a Anglii, w 2006 roku.

Żywotnik zachodni ‘Amber Glow’ po 10 latach osiąga 0,6 m wysokości, przy tej samej szerokości. Tworzy regularną, niemalże idealnie kulistą, zwartą koronę z krótkimi konarami. Kora na pniu i konarach łuszczy się długimi, wąskimi pasmami, przybiera barwę czerwonobrązową lub ciemnobrązową. Drewno żywotnika jest lekkie i miękkie, o jasnej, żółtawej barwie, jednak, pomimo braku żywicy,  jest ono niezwykle trwałe i odporne na gnicie (bardziej niż drewno dębu).
Silnie spłaszczone, rozgałęzione, gałązki są złociste wiosną i latem, jesienią stają się bursztynowozłote. Liście w formie łusek, na pędach wierzchołkowych – zaostrzone, odstające, rozmieszczone rzadko na pędach, długości 3-4 (5) mm, zaś te umieszczone bezpośrednio na gałązkach – tępo zakończone, silnie  przylegające do pędów, długości około 2,5mm. Łuski na wierzchniej stronie, podobnie jak pędy – żółte, bez wyraźnego nalotu woskowego. Zimą, pozostają złociste. Łuski, obecne na dolnej i górnej płaszczyźnie gałązki posiadają wypukły gruczołek żywiczny, dzięki czemu, po roztarciu, gałązki uwalniają żywiczny zapach. Łuski boczne – bez gruczołków.
Owocami są drobne, nieliczne szyszki, wyrastające na krótkich rozgałęzieniach bocznych pędów. Początkowo żółtozielone w lecie, po dojrzeniu (około 8 miesięcy od zapylenia) jasnobrązowe, mają odstające końce brzegów łusek (8-10 szt.)  i osiągają 8-12 mm długości. Nasiona są drobne, wąskie, oskrzydlone.

Cała roślina jest trująca, ze względu na zawartość związków zwanych tujonami, które po połknięciu wywołują bóle głowy, pobudzenie nerwowe, arytmię, drgawki, uszkodzenia wątroby i nerek oraz krwawienia śluzówki żołądka, a w większych dawkach – śmiertelny bezdech.

Żywotnik zachodni ‘Amber Glow’ wymaga próchniczych, żyznych gleb, a najlepiej rośnie na glebach przepuszczalnych, lekko kwaśnych (pH 5-6,5) o sporej wilgotności. Wymaga też stanowisk o sporej wilgotności powietrza. Do prawidłowego wzrostu potrzebuje słońca, ale w lekkim półcieniu sprawdzi się równie dobrze. Na stanowiskach silnie zacienionych może uzyskiwać niezbyt korzystny, luźniejszy pokrój, a pędy mogą zatracić swój żółty odcień. Odmiana mrozoodporna. Strefa mrozoodporności 5b.

Żywotnik zachodni ‘Amber Glow’ nadaje się do ogrodów przydomowych i skalnych oraz jako element zieleni osiedlowej. Doskonale sprawdzi się w grupach roślinnych, ale doskonale wygląda też w formie niskich szpalerów i żywopłotów. Aby uzyskać ładny, gęsty żywopłot, rośliny sadzimy w rozstawie 40-60cm. Może być również sadzony w dużych pojemnikach, pod warunkiem ich prawidłowego zabezpieczenia na zimę. Ze względu na sporą wrażliwość na zanieczyszczenia powietrza nie jest polecany do warunków wielkomiejskich, szczególnie w bezpośrednim sąsiedztwie często uczęszczanych dróg, ulic czy ośrodków przemysłowych. W takich warunkach może słabiej rosnąć, mieć luźniejszy pokrój, a część pędów może zasychać i opadać.

Żywotnik zachodni ‘Amber Glow’ rozmnaża się przez sadzonki, pobierane z tzw. piętką, które następnie sadzimy pod szkłem (do ukorzenienia sadzonki wymagają wysokiej wilgotności) wczesną wiosną lub latem.

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko
Wysokość do 1 m
Zimozielone Tak
Kategoria Iglaki
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł żółta
Pokrój kulisty

NOWY NUMER

To już trzecie wydanie „M jak Mieszkanie” w 2021 roku. Cieszymy się, że jesteście z nami! W tym numerze podpowiadamy, jak urządzić salon - idealny do wypoczynku, zabaw z dziećmi, ale też do pracy.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie okładka 03/2021