Świerk serbski 'Karel' - Picea omorica 'Karel'

2020-07-16 15:39

Świerk serbski 'Karel' to karłowy krzew należący do rodziny sosnowatych (Pinaceae). Nie występuje w środowisku naturalnym.

Świerk omorica 'Karel' jest dość łatwy w uprawie. Preferuje stanowiska słoneczne oraz częściowo zacienione. Lubi gleby dość żyzne, przepuszczalne o lekko kwaśnym odczynie. Nie znosi podłoży podmokłych i szybko wysychających. Świerk serbski 'Karel' to odmiana mrozoodporna. Roślinę warto podlewać w czasie susz oraz w umiarkowanie ciepłe zimowe dni (zapobiegnie to suszy fizjologicznej).

Odmiana została wyselekcjonowana i wprowadzona na rynek kilkanaście lat temu. Charakteryzuje ją wolny wzrost (roczne przyrosty wynoszą 8-10 cm) i niewielka wysokość (około 100 cm). Roślina ma zwarty, kulisty pokrój. Igły są ciemnozielone z wierzchu i srebrzyste od spodu. Młode przyrosty mają jasnozieloną barwę.

>>Przeczytaj też: Kiedy i jak sadzić iglaki w ogrodzie

Świerki serbskie nawożenie

Sporadycznie można ją także dokarmiać. Dobre rezultaty osiąga się stosując nawozy organiczne. Nie zaleca się nawożenia mineralnego azotem. Przy braku dokarmiania może pojawić się problem niedoboru magnezu. Świerk omorika 'Karel' może być atakowany przez przędziorki i ochojniki.

Świerk karłowy w ogrodzie

Świerk serbski 'Karel' ma uniwersalne zastosowanie w ogrodzie. Ze względu na niewielkie rozmiary można go sadzić na małej działce lub w pojemniku jako dekorację balkonów i tarasów. Wykorzystuje się go także jako ozdobę skalniaków oraz wrzosowisk. Świerk karłowy najlepiej prezentuje się w kompozycji z krzewami, drzewami oraz roślinami okrywowymi.

>>Przeczytaj też: Skalniak. Najlepsze iglaki do ogrodu skalnego

Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Wilgotność gleby sucha
Wysokość do 1 m
Zimozielone Tak
Kategoria Iglaki
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielono-srebrzysta
Pokrój zwarty
Pokrój karłowy
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Wakacyjny, kolorowy, radosny. Taki jest lipcowy numer „M jak Mieszkanie” . Prezentujemy w nim inspirujące zestawy mebli oraz dodatków na balkon i taras - w różnych stylach, na każdy metraż.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Lipiec 2021