Świerk pospolity 'Goblin' - Picea abies 'Goblin'

2020-07-16 15:39

Świerk pospolity 'Goblin' należy do rodziny sosnowatych (Pinaceae). To odmiana karłowa świerka pospolitego, osiągająca zwykle 100-150 cm wysokości i podobną szerokość.

Świerk pospolity 'Goblin'
Autor: Mariusz Bykowski Świerk pospolity 'Goblin'

Spis treści

  1. Świerk pospolity 'Goblin' – uprawa
  2. Karłowate iglaki w ogrodzie

W pierwszych latach uprawy świerk pospolity 'Goblin' rośnie dość szybko. Roczne przyrosty mogą wynosić nawet 7-10 cm. Później wzrost zwalnia. Pokrój tej odmiany świerka jest prawie kulisty, dość zwarty. Igły są krótkie, gęste, kłujące o szarozielonej barwie (młode przyrosty mają jasnozielony kolor).

Świerk pospolity 'Goblin' – uprawa

Świerk pospolity 'Goblin' jest łatwy w uprawie. Preferuje stanowiska słoneczne, ale znosi także częściowe zacienienie. Lubi gleby przepuszczalne, umiarkowanie suche, gliniasto-piaszczyste, średnio zasobne w składniki pokarmowe. Roślinę można wysadzać jesienią (warto ją okryć przed mrozem) lub wiosną. Starsze okazy są mrozoodporne. Brązowienie igieł świerka może zagrażać roślinom zwłaszcza w czasie suszy oraz zimą, w ciepłe słoneczne dni. Warto je w te dni podlewać. Nawożenie stosuje się od wiosny do lata. Dobrze jest podawać specjalistyczne nawozy dla iglaków lub nawozy organiczne w niewielkich dawkach. Świerk pospolity 'Goblin' jest dość wrażliwy na zanieczyszczenie powietrza, dlatego powinno się unikać sadzenia w rejonach uprzemysłowionych. Dobrze znosi cięcie.

Karłowate iglaki w ogrodzie

Świerki karłowate takie jak świerk pospolity 'Goblin' – ze względu na rozmiary – znakomicie nadaje się do małych ogrodów. Dobrze wygląda zarówno uprawiany pojedynczo (np. w wyeksponowanym miejscu na trawniku), jak i w grupach. Nadaje się do sadzenia na skalniakach i wrzosowiskach. Dobrze wygląda w kompozycji z wrzosami, wrzoścami, jałowcami i karłowatymi brzozami. Świerk pospolity 'Goblin' można uprawiać w pojemnikach. Pasuje do ogrodów wielu typów, w tym urządzanych w stylu orientalnym oraz nowoczesnym.

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby sucha
Wysokość 1 m - 1,5 m
Zimozielone Tak
Kategoria Iglaki
Podlewanie mało
Pokrój kulisty
Pokrój zwarty
Barwa liści/igieł szarozielona